Închide meniul

CFR Cluj câștigă cu scorul favorit al lui Dan Petrescu și în amicale. Reacția lui Mario Camora, după prima victorie din cantonamentul din Spania

Alexandru Ivan Publicat: 13 ianuarie 2022, 20:22

Comentarii
CFR Cluj câștigă cu scorul favorit al lui Dan Petrescu și în amicale. Reacția lui Mario Camora, după prima victorie din cantonamentul din Spania

FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

CFR Cluj câștigă cu 1-0, scorul favorit al lui Dan Petrescu, chiar și în partidele amicale. Golul a fost marcat de Debeljuh, în minutul 9. Clujenii vor mai disputa un amical la Oliva Nova sâmbătă, de la ora 12.00, cu UZ Alzira.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CFR Cluj, prima victoria din cantonamentul din Spania

Mario Camora, căpitanul lui CFR Cluj, s-a declarat mulțumit la finalul meciului. Fundașul de 35 de ani vrea câștige orice partidă, indiferent dacă e doar un joc de verificare.

“Un meci greu, e primul meci după o săptămână încărcată fizica. S-a simțit puțină oboseală, ei sunt în plin campionat, mai fresh, dar a fost un test bun pentru noi. Importantă e victoria, victoriile aduc victoriile. Important e să câștigăm, nu contează ce divizie sunt. Eu zic că suntem bine, nu am primit gol, trebuie să continuăm așa. Vacanța a fost scurtă, noi am avut un an cu foarte multe meciuri”, a spus Marioa Camora.

Tot joi, FC Botoşani a fost învinsă cu 3-2 de Lechia Gdansk, într-o partidă amicală jucată în Turcia. Au marcat Kage 15′ şi Papa 53′ pentru Botoşani, respectiv Durmus 34′, Diabate 49′ şi Sezonienko 83′ pentru Lechia.

Reclamă
Reclamă

CFR Cluj își desfășoara pregătirea de iarnă în Spania. Alte formații din Liga 1 au ales să plece în Antalya, în Turcia. Cea mai mare surpriză a venit de la FCSB, care a rămas acasă, la baza din Berceni.

Toni Petrea, dezvăluiri din cantonamentul lui FCSB de la Berceni

Spre deosebire de rivalele sale, FCSB a ales să rămână în România pentru pregătirea de iarnă din acest an. Roș-albaștrii s-au antrenat la baza din Berceni, acolo unde Gigi Becali s-a lăudat că a creat cele mai bune condiții. 30 de jucători au avut Toni Petrea sub comandă în cantonament.

“Anul trecut cred că am fost singura echipă din Liga 1 care a plecat într-un cantonament în străinătate. Acum suntem una dintre puţinele care au rămas acasă. Pot să spun că e un oarecare avantaj că ne pregătim în continuare în condiţiile vremii de aici. Dar cred că şi celelalte echipe care sunt în Antalya, când vor reveni, vor avea timp de adaptare la condiţiile din ţara noastră. Nu e aşa mare diferenţă. Vom vedea ce va fi. Sincer mă gândeam înainte de această perioadă că poate am făcut o greşeală că nu am plecat într-un cantonament în străinătate. Dar uitându-mă acum la ce s-a întâmplat în Antalya cel puţin, cu vreme nefavorabilă, cu furtuni, cu ploi, cred că am fost foarte inspiraţi că am rămas acasă”, a spus Toni Petrea, la prima conferință de presă din 2022.

Reclamă

Înainte de reluarea campionatului, FCSB se regăsește pe locul secund în Liga 1, la 10 puncte în urma liderului CFR Cluj. Primul meci pentru echipa lui Toni Petrea va fi chiar împotriva rivalilor din Gruia, pe 23 ianuarie.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:22
Andrei Borza a semnat! Anunţul momentului la Rapid
17:08
Lovitură teribilă pentru starul de la Real Madrid dorit de Cristi Chivu! Va rata Cupa Mondială
17:04
Un fost jucător al “câinilor”, mesaj tranşant după ce Dinamo a fost acuzată de “blat” cu Argeş!
16:54
Performanţă uriaşă pentru România! Ana Maria Bărbosu e Gimnasta anului 2025
16:52
Americanii au dat verdictul în privința lui Louis Munteanu: „Echipa ar fi avut de câștigat”
16:51
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 3 martie
1 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 2 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 3 Steven Nsimba, transfer la o echipă de top din Europa. Lovitură financiară pentru Mihai Rotaru 4 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 5 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 6 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la Palat după umilinţa FCSB-ului. Ce se întâmplă cu Mihai Stoica şi Mirel Rădoi
Citește și