CFR Cluj – Young Boys 1-1 | „Ne-am cam retras!” Concluzie dură a lui Cristi Manea, după ce campioana României a fost egalată în prelungiri: „Trebuia să rămânem puțin mai sus”

Publicat: 3.08.2021, 23:36
Actualizat: 3.08.2021, 23:38

CFR Cluj - Young Boys 1-1. Campioana României a fost egalată în minutul 90+3. Cristi Manea știe de ce defensiva ardelenilor nu a rezistat până la final.

Cristi Manea, după CFR Cluj - Young Boys

Hepta

Manea a dat vina pe abordarea tactică a CFR-ului. Fundașul a recunoscut că echipa din Gruia trebuia să păstreze liniile sus.

Cristi Manea, prima reacție după CFR Cluj – Young Boys 1-1

„Păcat că am primit gol. Eu cred că meritam să câștigăm. Trebuia să rămânem puțin mai sus. Ne-am cam retras. Așa e când marchezi, te trage jocul înapoi.

Nu prea a avut timp Mister să pregătească sistemul ăsta. A făcut tot ce a depins de el ca să jucăm așa. E bine că măcar unii dintre noi am mai jucat așa, deci știm cum să stăm în el”, a spus Cristian Manea, după CFR Cluj – Young Boys 1-1.

CFR Cluj și Young Boys s-au duelat și anul trecut, în grupele Europa League. Atunci, ardelenii au ratat prezența în optimi după un meci dramatic în Elveția. Manea nu a rămas impresionat de adversarii CFR-ului.

„Young Boys mi s-au părut cam aceeași echipă ca anul trecut. Cred că au vreo 6-7 jucători care au jucat și atunci. Sper să se vadă prin dorința noastră că vrem mai mult ca ei să câștigăm”, a mai spus Cristi Manea.

1-1 și 1-2 au fost rezultatele înregistrate de CFR Cluj cu Young Boys Berna în sezonul trecut de Europa League.

Cristi Manea, eroul lui CFR Cluj din prima repriză

Cristi Manea a fost eroul lui CFR Cluj în prima repriză a meciului cu Young Boys Berna. Manea a deschis scorul pentru CFR Cluj împotriva lui Young Boys încă din minutul 4. Acesta a reluat mingea în poartă, cu șoldul, după o lovitură liberă executată excelent de Ciprian Deac.

Manea și-a respectat și sarcinile defensive. Fundașul care va împlini curând 24 de ani a fost de netrecut în apărarea campioanei României.

Acesta și-a salvat echipa la o fază care părea compromisă. Un atacant de la Young Boys a rămas singur cu Arlauskis, după o gafă între Cestor și Camora. Manea a intervenit însă din spate, blocând șutul expediat spre poarta lui Arlauskis.

Valeriu Iftime, la AS.ro LIVE

Dan Petrescu este antrenorul celor de la FCSB
Fotbal intern • 23:38
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | „Penalty şi roşu! A fost clar ca lumina zilei!” Dan Petrescu, atac dur la arbitraje: „Mi se pare ciudat să fim arbitraţi aşa de când am venit eu!” Anunţ despre meciul din Cupa României cu oltenii
Emmanuel Culio
Fotbal intern • 23:24
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Culio, în lacrimi după victoria din derby: „Dedic această victorie soției mele!” Argentinianul, anunţ uriaş: „Voi fi secundul lui Dan Petrescu”
Laurenţiu Reghecampf, după CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-0
Fotbal intern • 23:21
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Laurențiu Reghecampf, mesaj dur pentru jucători. „Am jucat slab și fără atitudine! Trebuie să ne trezim”
Ce înseamnă dacă ai găsit boabe de fasole sau resturi de mâncare la ușă. Polițiștii explică ce poate să însemne acest „semn”
Gestul făcut ultrașii olteni după FC U Craiova – FCSB 0-1! Mesaj categoric pentru Adrian Mititelu Jr. Ce se întâmplă cu postul lui Adrian Mutu
1
22:55 CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0. Dan Petrescu a câștigat duelul cu Laurențiu Reghecampf! Andrei Burcă a adus prima victorie a „Bursucului” de la revenire 22:19 „Visez să antrenez o echipă din România! Nu e FCSB!” Marius Croitoru e gata să plece de la Botoşani! Mesaj pentru Iftime 21:59 CFR Cluj – Universitatea Craiova | Andrei Burcă a înscris primul gol din noul mandat al lui Dan Petrescu. „Stâlpul” campioanei s-a bucurat nebunește 21:46 CSA Steaua – Şelimbăr 0-0 | „Am jucat fotbal în repriza a doua!” Daniel Opriţa l-a scos din sărite pe Ion Crăciunescu: „Băi, băiatule!” 20:41 EXCLUSIVVideoImagini fabuloase! Florinel Coman şi Tănase, vedete într-un magazin de păpuşi din Praga! Un om de afaceri ceh i-a pus pe celebrele păpuşi din lemn Matrioşka 20:04 CSA Steaua – Șelimbăr 0-0. Încă un pas greșit pentru echipa lui Daniel Oprița! „Militarii”, al doilea meci la rând fără victorie 19:24 Ilie Năstase, reacție dură după prăbușirea Simonei Halep în clasamentul WTA. „Nu e jucătoare de locul 14!” 18:57 Prima reacţie a lui Mircea Rednic, despre posibila venire a lui Dinamo: „Nu stau la cotitură! E un risc, dar aici e vorba de Dinamo! Trebuie să rezilieze cu Bonetti” 18:31 NEWS ALERTMircea Rednic va fi noul antrenor de la Dinamo! Anunţul momentului în fotbalul românesc. Când va deveni oficial 18:19 FotoFlorin Tănase „a semnat” cel mai tare contract al vieții! Florinel Coman, apariție care l-ar face invidios și pe Ilie Năstase. Cum s-au afișat „perlele” lui Gigi Becali la cununia civilă