Gaz Metan, depunctată din nou! Medieşenii vor începe play-out-ul cu un singur punct
Continuă problemele la Gaz Metan. Formația medieșeană a fost depunctată din nou, cu 8 puncte, din cauza restanțelor financiare către 4 foști angajați: Ioan Mărginean, Eusebiu Iulian Tudor, Mircea Diaconescu și Mihai Teja.
Gaz Metan a încheiat sezonul regulat din Liga 1 pe ultimul loc, cu 10 puncte. În urma depunctării de astăzi, medieșenii vor începe meciurile din play-out cu un singur punct, rezultat după înjumătățirea conform regulamentului.
Gaz Metan riscă să ajungă pe minus în Liga 1
Gaz Metan riscă o depunctare suplimentară, dacă nu va plăti datoriile rămase până la data de 23 martie. În această situație, formația medieșeană ar putea ajunge pe minus în clasament.
În total, Gaz Metan a fost sancționată cu 22 de puncte în acest sezon, din cauza problemelor fianciare uriașe.
Emilian Hulubei, preşedintele Sindicatului Fotbaliştilor din România, a dezvăluit că situația de la Gaz Metan este de-a dreptul tragică.
Gaz Metan, fără bani pentru deplasări: “Suma încasată va fi mică!”
Medieșenii vor juca doar cu juniori și vor putea să asigure numai câteva deplasări din play-out.
“Ieri au fost declarați liberi încă trei jucători de la Gaz Metan Mediaș, deci vor rămâne cu juniorii și cu câțiva seniori. O să intre niște bani din drepturile TV, vor fi achitate niște sume după încheierea sezonului regulat. Vor putea să asigure doar câteva deplasări, nu toate, pentru că suma încasată va fi mică. Aproximativ 50.000 de euro”, a spus Emilian Hulubei, pentru digisport.ro.

- Gaz Metan, depunctată din nou
- Medieșenii vor începe play-out-ul cu un singur punct
- România - Canada e vineri, 5 septembrie, de la ora 21:00, LIVE pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Gică Hagi s-a întors în locul unde a învățat să joace fotbal. “Regele” a dat autografe și lovitura de start
- Cristi Bălgrădean a semnat în Liga a 3-a și va juca în grupele Cupei României! Anunțul oficial
- Doliu în fotbalul românesc! A murit Daniel Ariciu, fost campion naţional cu FC Argeş
- Doi români, în topul celor mai talentați fotbaliști din lume. Ierarhia realizată de specialiști
- Constantin Budescu a semnat cu noul club! Anunţul oficial