Închide meniul

CSA Steaua, reverenţă în faţa “Fiarei” Marius Lăcătuş! Steliştii retrag numărul 7 la inaugurarea “bijuteriei” din Ghencea

Dragoș Vasile Publicat: 5 iulie 2021, 18:00

CSA Steaua, reverenţă în faţa Fiarei Marius Lăcătuş! Steliştii retrag numărul 7 la inaugurarea bijuteriei din Ghencea

Mediafax Foto via Hepta

CSA Steaua, reverenţă în faţa “Fiarei” Marius Lăcătuş! Steliştii retrag numărul 7

Printre ele se numără reverenţa pe care clubul o va face in faţa legendarului Marius Lăcătuş (57 ani). “Fiara” a purtat numărul 7 în perioada în care evolua în tricoul roş-albastru, iar steliştii vor retrage acest număr, în semn de respect pentru marele jucător, anunţă playsport.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fanii îl vor cinsti şi ei pe legendarul fotbalist. Peluza Sud va pregăti o coregrafie specială, anunţă sursa citată.

Marius Lăcătuş, legenda stelistă care a cucerit trofee şi inimile fanilor

Marius Lăcătuş a câştigat Cupa Campionilor Europeni, în 1986, şi Supercupa Europei, în 1987, cu Steaua Bucureşti. “Fiara” şi-a trecut în cont şi 10 titluri de campion al României.

Lăcătuş a reuşit 80 de goluri în 200 de meciuri, în prima sa perioadă la Steaua, între 1983 şi 1989. Au urmat alte 60 de goluri în 157 de meciuri, după revenirea în Ghencea, între 1993 şi 2000.

Fostul mare atacant a jucat pentru echipa naţională la două ediţii ale Cupei Mondiale şi la un turneu final al Campionatului European. A lipsit însă de la marea performanţă din SUA 1994, când România a ajuns în sferturile de finală. Lăcătuş a marcat de 13 ori în 84 de meciuri pentru tricolori.

Reclamă
Reclamă

Ca tehnician, are zece echipe în CV, printre care Steaua, patronată de Gigi Becali, şi CSA Steaua.

CSA Steaua, primul antrenament pe „bijuteria” din Ghencea! Steliştii aşteaptă cu nerăbdare amicalul cu OFK Belgrad

CSA Steaua a efectuat primul antrenament pe “bijuteria” din Ghencea. Jucătorii lui Daniel Opriţa se pregătesc pentru inaugurarea stadionului de cinci stele din Ghencea. Steliştii aşteaptă să facă spectacol în faţa fanilor.

La partidă vor putea asista aproximativ 16.000 de persoane şi sunt şanse mari ca meciul să fie sold-out.

Reclamă

„O minunăţie. Îţi dă plăcerea de a juca fotbal un asemenea stadion cu un asemenea gazon. Stadionul era plin dacă nu era această regulă cu 50%”, a declarat Vali Bărbulescu.

„Am multe sentimente care mă încearcă în momentul ăsta. Pot să zic cu mare nerăbdare că aştepta să înceapă meciul”, a spus şi Raul Bălbărău.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:24

“Cel mai bun din lume!” Lamine Yamal a făcut un nou meci mare în Spania – Franţa 5-4: “Merită Balonul de Aur”

9:43

Ce salariu va avea Cristi Chivu la Inter! Anunţul făcut de italieni

9:15

Ecuador – Brazilia 0-0, la meciul de debut al lui Carlo Ancelotti pe banca Selecao

9:09

Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor

9:06

VideoIndiana Pacers – Oklahoma City Thunder 111-110. Haliburton a adus victoria în meciul 1 după un final dramatic

8:50

Cea mai tare reacţie după ce Cristi Chivu s-a înţeles cu Inter: “Este a treia bombă atomică”

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire” 6 Dinamo vrea să transfere doi jucători de la Farul, după plecarea lui Dennis Politic la rivala FCSB
Citește și