Dohot a jucat pentru ”câini” în sezonul 1986-1987 și spune despre Lucescu că a revoluționat fotbalul românesc prin metodele sale de antrenament.
Benone Dohot, despre Lucescu: ”Era revoluționarul fotbalului românesc!”
”Modul de a antrena al lui Mircea Lucescu era total diferit față de ce se întâmpla în țară. Era un antrenor care a încercat să inoveze ceva în fotbal. A venit cu chestii noi, vizionare video, antrenamente pe care la alți antrenori nu le vedeai. Era revoluționarul fotbalului românesc, lucra în stil occidental încă dinainte de Revoluție”, a declarat Dohot pentru site-ul lui Poli Iași.
Dohot a vorbit și despre jucătorii cu care a împărțit vestiarul din ”Ștefan cel Mare” în perioada respectivă.
”Perioada petrecută la Dinamo a fost una foarte frumoasă, acolo am văzut ce înseamnă performanța. În anii 86-87 era foarte greu în România. La Dinamo l-am avut antrenor pe Mircea Lucescu și am fost coleg cu jucători uriași precum Mircea Rednic, Moraru, Orac, Balaci, Cămătaru, Lupu, Mateuț, Răducioiu, Lupescu. Cei mai mari fotbaliști din țară, sunt mândru că am fost coleg cu ei. Și am văzut ce înseamnă o echipă profesionistă, atunci Dinamo era o echipă profesionistă”, a concluzionat fostul fotbalist.
- Mircea Lucescu, lăudat de un fost portar
- Antrenorul român este considerat revoluționarul fotbalului din România
- Lucescu a fost în trecut antrenor la Dinamo
- Cursa Marelui Premiu de la Miami e duminică, 3 mai, de la ora 22:50, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Meciurile României de la Campionatul Mondial de hochei, Divizia I/B sunt LIVE în AntenaPLAY
- Inedit! Cum vor fi celebrați eroii Stelei la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni cu Barcelona
- Pintilii îi calcă pe urme lui Rădoi! Ce ofertă neașteptată a primit după despărțirea de FCSB
- Un om din interiorul FRF face praf inovațiile lui Burleanu: “Fotbalul românesc se dezvoltă doar pe foaie”
- Momente de panică la naționala feminină a României. Selecționerului Pedrazzini i s-a făcut rău
- Nicușor Dan a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a lipsit de la priveghiul lui Mircea Lucescu

































