NEWS ALERT

Dan Petrescu, detalii despre accidentarea lui Denis Alibec. Cât va lipsi atacantul după ce s-a “rupt” la naţionala României. “E predispus. Nu e uşor să revii!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 4 septembrie 2021, 17:40

Comentarii
Dan Petrescu, detalii despre accidentarea lui Denis Alibec. Cât va lipsi atacantul după ce s-a rupt la naţionala României. E predispus. Nu e uşor să revii!

Mediafax Foto / Dan Horia Tautan via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Petrescu a dezvăluit că nu se va putea baza pe Alibec cel puţin o lună. În condiţiile date, Denis va rata partidele din Liga 1 cu FC Botoşani, Universitatea Craiova, UTA şi Gaz Metan Mediaş. Acestora li se adaugă două meciuri din grupele Conference League, cu Jablonec şi Randers.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dan Petrescu a anunţat cât timp va lipsi Denis Alibec

L-aţi văzut pe Denis Alibec, din păcate va lipsi cel puţin o lună. În Turcia, după ce am plecat eu, el a stat (n.r. accidentat) cel puţin patru luni sau cinci, nu e uşor să revii. Sper să vină cât mai repede şi să-i facem un program care să facă să nu se mai accidenteze, eu nu ştiu dacă el a avut acest program pentru prevenţia accidentărilor.

Cred că asta e cel mai important pentru că pe poziţia de vârf şi cu musculatura lui e mereu predispus la accidentări“, a declarat Dan Petrescu.

Denis Alibec a fost titular la Reykjavik, dar a rezistat 75 de minute. Atacantul a acuzat probleme musculare și a cerut să fie schimbat. În locul său a intrat Markovic. Alibec a părăsit deja cantonamentul naţionalei lui Rădoi.

Denis Alibec a fost supus unor investigații medicale aseară, imediat după sosirea tricolorilor în țară, în urma accidentării din meciul cu Islanda. Din păcate, leziunea musculară la nivelul coapsei stângi îl face indisponibil pentru partidele cu Liechtenstein și Macedonia de Nord, astfel că atacantul a părăsit cantonamentul României. Recuperare rapidă, Denis!”, a transmis frf.ro.

Reclamă
Reclamă

Denis Alibec nu mai scapă de accidentări

Accidentarea suferită în Islanda l-a adus pe Alibec la capătul răbdări. ”Nu știu ce să mai fac”, a răbufnit atacantul la finalul meciului. Acesta doar ce revenise după o lungă perioadă de pauză.

Îmi pare rău, chiar nu pot să duc 3 luni fără să mă accidentez. Nu știu ce să mai fac. Mă pregătesc, fac prevenție, dar degeaba. Ceva se întâmplă cu mine, chiar vreau să fac niște analize”, a spus Alibec, după meci, într-un interviu pentru FRF.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va străluci în ultimele meciuri din faza grupelor de la Campionatul Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:58

Succes categoric al Rapidului, la debutul lui Daniel Pancu pe bancă! Giuleștenii, scor de maidan înainte de cantonament

13:51

Algeria – Austria LIVE VIDEO (05:00), pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY. Meci de totul sau nimic la Cupa Mondială

13:43

Croația – Ghana LIVE VIDEO (00:00), pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Meci de totul sau nimic

13:42

Karolina Muchova, campioană la WTA Bad Homburg! A profitat de problemele medicale ale adversarei

13:39

Columbia – Portugalia LIVE VIDEO (02:30, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cristiano Ronaldo luptă pentru primul loc al Grupei K

13:32

Iordania – Argentina LIVE VIDEO (05:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Meci cu Istvan Kovacs la centru. Messi, anunțat rezervă

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026! S-au stabilit nouă meciuri. 28 de echipe calificate 2 VideoDramatism incredibil în SUA – Turcia! Faza care a decis totul, în minutul 90+8 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 „Blat la Mondial”. Meciul care a ridicat suspiciuni uriașe: „Au semnat Pactul și sunt fericite” 5 Liverpool, ofertă uriaşă pentru Andrei Raţiu! Suma pe care o poate primi Rayo în schimbul fundaşului naţionalei 6 Mihai Pintilii semnează! Unde ajunge fostul secund de la FCSB
Citește și