Închide meniul

Dinamo a bătut un nou record în Liga 1 şi tremură la retrogradare! Istoria care le dă fiori “câinilor” lui Dusan Uhrin

Dragoș Vasile Publicat: 14 martie 2022, 9:36

Comentarii
Dinamo a bătut un nou record în Liga 1 şi tremură la retrogradare! Istoria care le dă fiori câinilor lui Dusan Uhrin

Dinamo îşi va schimba sigla | Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo a bătut un nou record în Liga 1 şi tremură la retrogradare

Rapid a învins-o pe Dinamo, scor 3-1, în prima etapă a play-out-ului Ligii 1. Dusan Uhrin a avut un debut de coşmar în cel de-al treilea mandat pe banca grupării din Ştefan cel Mare. Portarul Figueiredo şi fundaşii “câinilor” s-au întrecut în gafe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit statisticilor “We Love Stats”, Dinamo a devenit echipa din istoria Ligii 1 cu cei mai mulţi jucători folosiţi pe durata unui sezon, 53, după ce Christian Irobiso a intrat la pauza meciului cu Rapid. Acesta este un nou record pentru fotbalul românesc.

Totuşi, “câinii” au motive de îngrijorare. Toate echipele cu 52 de jucători folosiți într-o ediție de campionat au retrogradat!

Topul echipelor cu cei mai mulţi jucători folosiţi într-un sezon e următorul:

  • Dinamo (2021/22) 53
  • Unirea Urziceni (2010/11) 52
  • Universitatea Craiova (2004/05) 52
  • Gloria Buzău (2008/09) 52
  • Pandurii (2016/17) 52

https://www.facebook.com/welovestatsro/photos/a.100728015365667/331047365667063/

Reclamă
Reclamă

Alb-roşiii sunt pe loc de baraj, la 6 puncte în spatele lui CS Mioveni. Chiar dacă au mai rămas opt etape de disputat, antrenorul ceh şi-a pierdut speranţa că jucătorii lui Pelici mai pot fi ajunşi din urmă.

Dusan Uhrin a băgat frica în fani după Rapid – Dinamo 3-1: „Sunt realist, trebuie să vorbim de baraj!”

Dusan Uhrin l-a înlocuit pe Flavius Stoican, dar nu a avut debutul pe care şi-l dorea. La primul meci în cel de-al treilea mandat, Dinamo a fost învinsă de Rapid cu 3-1. “Câinii” au încasat toate golurile în numai 30 de minute!

Uhrin s-a ferit să îşi critice fotbaliştii, dar a transmis un mesaj către conducere. E convins că s-au făcut greşeli mari în momentul în care s-a schimbat masiv lotul pe durata sezonului.

Reclamă

„Am făcut multe greşeli individuale. E imposibil să joci un fotbal bun după ce greşeşti în halul acesta. În repriza a doua cred că am făcut un joc foarte bun, puteam să mai marcăm. Poate aşa era altceva. Nu vreau să vorbesc despre cine e vinovat, trebuie să analizez situaţia. O să vorbesc personal cu jucătorii, nu cu presa. O să vorbesc cu ei mâine, nu acum!

Trebuie să pregătesc echipa pentru baraj, asta e tot! Trebuie să îmbunătăţim multe lucruri. Ultima dată când am venit a fost o situaţie şi mai grea. Şi acum e grea! Avem mulţi jucători accidentaţi. Eu sunt realist, spun că trebuie să vorbim de baraj.

Sunt multe puncte diferenţă pentru cele 8 meciuri care au mai rămas. Dacă vrei să construieşti o echipă, nu poţi să schimbi atât de mulţi jucători. Dar aceasta nu este o întrebare pentru mine. Eu nu am foarte mult timp, nu pot să vorbesc după numai un singur meci. Fiecare meci este decisiv, fiecare! Cel cu Sepsi, la fel şi următoarele. Dacă jucătorii nu au încredere, nu avem cum să progresăm„, a declarat Dusan Uhrin după Rapid – Dinamo 3-1.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:41
VIDEORomânia a învins Serbia şi la masculin şi la feminin! Tricolorii şi tricolorele, în sferturi la European
21:37
LIVE TEXTCsikszereda – CFR Cluj 1-1. Ardelenii își joacă restanța la Miercurea Ciuc
21:33
VideoJurnal Antena Sport | Dinamo vrea să intre în Cartea Recordurilor la derby-ul cu Rapid
21:21
VideoJurnal Antena Sport | Daniel Pancu e dorit de CFR Cluj. El a fost în discuţii şi cu alte echipe
21:08
Edi Iordănescu, deranjat de declaraţiile lui Mircea Lucescu: “O afrontă către echipă, către mine”
20:40
VideoBucuria româncelor după ce au învins dramatic Serbia şi s-au calificat în sferturile Europeanului pe echipe!
1 Gigi Becali şi Marius Lăcătuş, dialog tensionat: “Am fost un prost că am crezut în tine! Îmi eşti dator” 2 “Mă aștept să fiu titular!” Răzvan Marin continuă disputa cu Mircea Lucescu 3 “Scandalosul atacant a publicat factura”. Ce s-a scris în Ucraina după ce Blănuță a donat bani către armată 4 Adrian Mutu a dat lovitura! Anunţul oficial 5 Cristi Chivu l-a anunţat deja de plecare. Românul, prima măsură radicală la Inter 6 Zeljko Kopic n-a ținut cont de orgolii. Antrenorul a numit jucătorul din Liga 1 pe care l-ar transfera la Dinamo
Citește și