Dinamo – Astra 1-0 (4-5 d.l.d) | Meci dramatic! "Câinii" au marcat în minutul 89, dar giurgiuvenii s-au calificat la lovituri de departajare! Mihaiu a ratat de două ori

Dragoș Vasile Publicat: 11 mai 2021, 19:43 / Actualizat: 14 mai 2021, 17:40

Hepta

Dinamo, eliminată la lovituri de departajare de Astra din semifinalele Cupei României

Meciul din Ştefan cel Mare a fost unul dramatic. Dinamoviştii au marcat golul care i-a trimis în prelungiri în minutul 89, prin Andrei Radu. În cele 30 de minute de prelungiri nu s-a mai marcat, astfel că finalista a fost decisă după loteria penalty-urilor. Câştig de cauză au avut giurgiuvenii. Nepomuceno şi Mihaiu au ratat pentru formaţia lui Dusan Uhrin, iar oaspeţii au câştigat cu 5-4.

Dinamo – Astra 1-0 (4-5 d.l.d)

Update: Raspopovic a transformat lovitura decisivă, iar Astra s-a calificat în finala Cupei României.

Update: Nepomuceno a ratat pentru Dinamo.

Update: Jovanovic a marcat pentru Astra 4-4.

Update: Mihaiu a ratat pentru Dinamo 4-3.

Update: Canadja a marcat pentru Astra 4-3.

Update: Ricardo Grigore a marcat pentru Dinamo 4-2.

Update: Valentin Gheorghe a lovit bara 3-2.

Update: Paul Anton a marcat pentru Dinamo 3-2.

Update: Wuthrich a marcat pentru Astra 2-2.

Update: Fabbrini a marcat pentru Dinamo 2-1.

Update: Krpic a marcat pentru Astra 1-1.

Update: Albentosa a marcat pentru Dinamo 1-0.

Min. 120: Prima finalistă a Cupei României se decide la loviturile de departajare de la 11 metri.

Min. 110: Ocazie Dinamo! Paul Anton a executat o lovitură liberă, însă Popa a reţinut.

Min 94: Fabbrini are prima ocazie din prelungiri. A şutat slab din poziţie excelentă, de la marginea careului.

Se fluieră finalul timpului regulamentar. Urmează reprizele de prelungire.

Min 90+2: Dinamo aproape să dea lovitura! Ocazie mare a lui Nepomuceno.

Min 89: GOOOL Dinamo! Andrei Radu egalează situaţia la general.

Min. 87: Ocazie Dinamo! Popa a scos şutul lui Paul Anton.

Min. 78: Paul Anton a centrat perfect, însă balonul trimis cu capul de Janusz Gol a trecut pe lângă poartă.

Min 65: Dinamo, din nou aproape de gol! Ocazie uriaşă Nemec, de la 5 metri de poartă!

Min 47: Dinmao a început în forţă a doua repriză. Paul Anton a şutat periculos, de la marginea careului, dar mingea a fost deviată de un adversar.

Min. 45: Pauză în Ştefan cel Mare, scor 0-0.

Min. 37: Ocazie Dinamo! Sorescu a trimis un şut puternic, însă nu a găsit spaţiul porţii. Nemec era în poziţie ideală şi aştepta o pasă de la coechipierul său.

Min. 30: Ocazie Astra! Montini a pătruns în careul advers şi a căutat poarta lui Eşanu, însă Ricardo Grigore a blocat şutul.

Min 14: Ocazie mare Dinamo! Nemec a trecut puţin pe lângă minge. Din nou, Morsay a fost cel cu centrarea.

Min 7: Dinamo a început mai bine. Morsay a creat prima mare ocazie. A centrat periculos în faţa porţii.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start

Dinamo trece printr-o perioadă excelentă. Echipa lui Dusan Uhrin a câştigat şi cu FC Hermannstadt, 2-0, a ajuns la 4 victorii consecutive în play-out, reușind să evite matematic retrogradarea directă. În cel mai rău caz, "câinii" mai pot ajunge doar la baraj. Astfel, obiectivul principal a devenit calificarea în finala Cupei României. Sezonul 2011-2012 este ultimul în care Cupa a ajuns în Ştefan cel Mare.

Astra nu a simţit gustul victoriei de cinci meciuri consecutive, dintre care 4 au fost înfrângeri. Echipa din Giurgiu l-a demis pe Eugen Neagoe, iar presiunea se află acum pe umerii lui Ionuţ Badea, care trebuie să salveze clubul de la retrogradare şi să califice echipa în finala Cupei. În tur, giurgiuvenii au câştigat cu 1-0.

8:10 Lucian Sânmărtean insistă ca Gigi Becali să transfere un jucător la FCSB: „E de excepţie” 23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”