Închide meniul

Dinamo e la 5 puncte de retrogradare, dar visează la cupele europene! Anunţul lui Jerry Gane, după al patrulea meci consecutiv fără gol marcat în Liga 1: "E principalul obiectiv"

Antena Sport Publicat: 21 februarie 2021, 20:13 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:15

Comentarii
Dinamo e la 5 puncte de retrogradare, dar visează la cupele europene! Anunţul lui Jerry Gane, după al patrulea meci consecutiv fără gol marcat în Liga 1: "E principalul obiectiv"

Jerry Gane

Situaţia pe plan sportiv de la Dinamo începe să semene cu cea din punct de vedere economic. Echipa nu a mai marcat de patru meciuri în Liga 1. A spart gheaţa în Cupă, chiar în faţa celor de la FCSB, pe care i-a şi eliminat. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar dacă Dinamo poate avea emoţii din cauza evitării retrogradării, Jerry Gane visează la câştigarea Cupei României şi, implicit, la o calificare miraculoasă în cupele europene. 

"Cupa României e principalul obiectiv. Ar fi extraordinar s-o câștigăm și să ne clasăm pe un loc bun în Liga 1", a anunţat Jerry Gane. 

Jerry Gane, după Astra – Dinamo 2-0: "Play-off-ul era doar un gând de al nostru"

La nouă puncte distanţă de ultimul loc de play-off, Gane admite că acest obiectiv nu este unul realizabil, după înfrângerea cu Astra. Dinamo poate ajunge în Europa dacă va câştiga play-out şi se va impune şi în barajul de Europa cu ocupanta locului 3 din play-off. 

"Play-off-ul era un gând al nostru. Dar v-am zis și înainte de meci, obiectivul nu era acesta, în condițiile acestui sezon. Ei au profitat de faze fixe azi, după care au închis jocul. Au experiență, însă noi nu ne-am creat ocazii, din păcate. E problema noastră în ultima vreme, în ultimii 30 de metri nu producem nimic. Ca să înscrii trebuie să aduci centrări, să tragi la poartă, să ajungi în careu. Ne lipsește asta.

Reclamă
Reclamă

Știam că au jucători de viteză, i-am analizat. Din nefericire, două faze fixe au decis meciul. Sunt lucruri pe care le controlezi, dar în unele situații individualitățile fac diferența. Așa s-a întâmplat azi. Urmează meciul cu Viitorul, trebuie să acumulăm puncte, ca să nu avem emoții pe final", a mai spus Jerry Gane. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:23 8 dec.
Leo Grozavu, încântat după Botoșani – Rapid 0-0: „Jos pălăria”
23:21 8 dec.
Valeriu Iftime a criticat arbitrajul după FC Botoşani – Rapid 0-0: “O ruşine mare”. A fost contrazis de Săpunaru
23:12 8 dec.
Valeriu Iftime, ironie supremă la adresa FCSB-ului: „Dacă pui un antrenor acolo, faci o echipă bună”
22:57 8 dec.
Costel Gâlcă, mesaj categoric despre ratarea lui Petrila! A identificat şi marea problemă a Rapidului: “O preocupare pentru mine”
22:46 8 dec.
Claudiu Petrila și-a turnat cenușă în cap, după ratarea cu Botoșani: „Sper ca meciul următor să mă revanșez”
22:37 8 dec.
Ianis Hagi, cea mai bună notă în Alanyaspor – Antalyaspor! Cum s-a descurcat internaţionalul român
1 Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus 2 Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului 3 Motivul real pentru care Costel Gâlcă l-a exclus din lot pe Antoine Baroan, înaintea meciului cu Botoşani 4 Ce jucător a remarcat Mihai Stoica după ce Universitatea Craiova a remizat cu CFR Cluj. Mesajul scurt transmis 5 Tatăl lui Louis Munteanu a dat cărţile pe faţă despre negocierile cu Gigi Becali. Motivul pentru care a picat transferul la FCSB 6 FotoLando Norris, petrecere pe măsură după ce a devenit campion mondial. Alături de cine a fost surprins în club
Citește și