Dinamo – Gaz Metan 4-0 | „Nu mai este treaba mea acum!” Răzvan Grădinaru, prima reacție după revederea cu foștii coechipieri. „Am plecat cu un sentiment de tristețe!”

Alexandru Ivan Publicat: 18 februarie 2022, 22:34

Dinamo – Gaz Metan 4-0 | „Nu mai este treaba mea acum! Răzvan Grădinaru, prima reacție după revederea cu foștii coechipieri. „Am plecat cu un sentiment de tristețe!

Răzvan Grădinaru, după Dinamo - Gaz Metan 4-0

AS.ro

• Dinamo – Gaz Metan 4-0
  • Răzvan Grădinaru, prima reacție după revederea cu foștii coechipieri

Neplătiți de aproapre 6 luni, jucătorii lui Gaz Metan au plecat rând pe rând, iar echipa medieșeană se dezintegrează. Răzvan Grădinaru a ajuns la Dinamo, chiar înaintea meciului direct dintre cele două echipe.

Dinamo – Gaz Metan 4-0 | Răzvan Grădinaru și-a întâlnit foștii colegi

„Sunt fericit că am câștigat, sperăm să ieșim din zona roșie. Mediaș nu mai este treaba mea acum. Am plecat cu un sentiment de tristețe, dar asta e viața. Am făcut un pas important în carieră, la o echipă cu suporteri, sper ca lumea să fie mulțumită de mine”, a spus Răzvan Grădinaru, după meciul Dinamo – Gaz Metan 4-0.

Gaz Metan a aliniat aproape numai juniori în echipa de start a meciului cu Dinamo. Puținii seniori care au jucat urmează să plece zilele următoare. Și antrenorul Marin Dună va părăsi corabia.

Pe lângă Răzvan Grădinaru, Dinamo i-a mai adus de la Gaz Metan și pe Gabriel Moura și Vlad Morar. Fundașul Yuri a ajuns la CFR Cluj. Bryan Alceus a plecat în Azerbaijan, iar Mihai Velisar și Ioan Filip au ajuns în Liga 2, la Petrolul și Universitatea Cluj.

Dinamo – Gaz Metan 4-0 | Mirko Ivanovski și Gabi Torje anunță revenirea „câinilor”

Dinamo ocupă în acest moment un loc direct retrogradabil, poziția a 15-a, dar Torje și Ivanovski visează ca la sfârșitul sezonului să rămână în Liga 1 și să evite chiar și barajul

„Urmează meciuri grele, derby-ul cu Rapid. Vedem, mergem acolo și vom da 100%. Orice se poate întâmpla, sperăm să nu jucăm baraj, ăsta e primul nostru obiectiv.

Noi trebuie să luptăm la fiecare meci să ne câștigăm punctele, pentru a fi o distanță cât mai mică la intrarea în play-out, pentru a evita și barajul dacă se poate. Obiectivul nostru este rămânerea în prima ligă, nu contează cum, dar mi-aș dori foarte mult să evităm și barajul”, a spus Mirko Ivanovski, după meci.

Torje a lăudat transferurile făcute de șefii lui Dinamo în iarnă.

„Noi trebuie să luptăm la fiecare meci să ne câștigăm punctele. Obiectivul nostru principal e menținerea în prima ligă, nu contează cum, dar sper să evităm și barajul. Cei din conducere și-au făcut datoria până acum, în momentul de față avem un lot bun”, a spus și Gabi Torje.

Dinamo – Gaz Metan 4-0

Dinamo a câștigat primul meci din 2022 la scor. „Câinii” au deschis scorul în Ștefan cel Mare în minutul 20, prin Mirko Ivanovski, care a reluat o minge în plasă din șase metri.

Alexandru Bordușanu a majorat avantajul echipei lui Flavius Stoican în minutul 38. Puștiul de 17 ani a primit o pasă excelentă de la Antoni Ivanov la marginea careului în minutul 38 nași l-a învins pe Buzbuchi cu un șut pe jos în colțul din stânga al portarului.

După ce a înscris, Bordușanu a alergat direct spre marginea terenului, acolo unde Gabi Torje se afla la încălzire, și l-a îmbrățișat pe veteranul lui Dinamo.

În repriza a doua, Torje a fost cel mai bun om de pe teren. Introdus la pauză de Flavius Stoican, atacantul de 32 de ani a reușit o „dublă” în trei minute. Mai întâi a marcat din penalty în minutul 74, apoi l-a învins pe Buzbuchi cu un șut la colțul lung din interiorul careului, în minutul 77.

S-a terminat 4-0 pentru Dinamo, care a bifat prima victorie din 2022. A fost doar a treia oară în acest sezon când „câinii” au înscris mai mult de trei goluri. Totodată, e prima dată în actuala stagiune când echipa din Ștefan cel Mare bifează două meciuri la rând fără gol primit, după 0-0 cu UTA în runda precedentă.

În acestui rezultat, cele două echipe își păstrează pozițiile în clasament, 15 și 14, dar distanța dintre ele s-a micșorat la 6 puncte.

Cine va castiga Liga Campionilor in acest sezon?

22:58 „Greu de suportat atâta amărăciune!” Răzvan Lucescu, dat peste cap după înfrângerea dramatică. Replica „Împăratului” Fatih Terim 22:58 Harlem Gnohere ştie ce antrenor ar putea să o salveze pe Dinamo! Mesaj de susţinere pentru FCSB: „Sper să fie campioană!” 22:24 VIDEORăzvan Lucescu, eliminat dramatic din semifinalele Cupei Greciei! PAOK a primit gol în 120+9 şi a ratat 4 lovituri de departajare 21:50 VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol în AntenaPLAY! Starul portughez a calificat-o pe Al Nassr în sferturile Ligii Campionilor Asiei 21:36 Bernadette Szocs, după calificarea la Jocurile Olimpice: „Nu vrem să ne oprim aici!”. România face show LIVE VIDEO în AntenaPLAY 21:30 LIVE TEXTNapoli – Barcelona şi FC Porto – Arsenal se dispută ACUM! Spectacol garantat în optimile Champions League 21:25 VIDEOCristiano Ronaldo, scandal monstru în Liga Campionilor Asiei! Şi-a ieşit din minţi şi a început să strige la arbitru 20:47 „Am fost furaţi ca în codru!” Istvan Kovacs, reclamat la Comisii: „Poate pentru asta a primit un bonus” 20:47 Diagnostic teribil pentru Dorinel Munteanu! Ce i-au interzis medicii, după meciul cu Dinamo 19:46 Patrick Mouratoglou va antrena din nou, după ce şi-a asumat vina în procesul Simonei Halep! Cu ce star ATP va colabora Vezi toate știrile
Liga 1 • 22:58
Harlem Gnohere ştie ce antrenor ar putea să o salveze pe Dinamo! Mesaj de susţinere pentru FCSB: „Sper să fie campioană!”
Diagnostic teribil pentru Dorinel Munteanu
Liga 1 • 20:47
Diagnostic teribil pentru Dorinel Munteanu! Ce i-au interzis medicii, după meciul cu Dinamo
Dinamo a înregistrat ultimul transfer la LPF
Liga 1 • 18:59
Dinamo a înregistrat ultimul transfer la LPF! Când poate debuta Edgar Ie la formaţia lui Zeljko Kopic
Dinamo, gata să dea încă o lovitură
Liga 1 • 17:18
Dinamo, gata să dea încă o lovitură! Un fost jucător, aşteptat să revină în Ştefan cel Mare
Dinamo, victorie la scor în European League
Handbal • 20 feb., 22:43
Dinamo, victorie la scor în European League! „Dulăii” nu au avut nicio emoţie în partida cu CSM Constanţa
Ce cred ceilalți despre tine, în funcție de zodie. Află cum ești percepută în general

Zodii care înșală în orice relație. De ce nu pot fi fidele partenerului de cuplu