Închide meniul

“E rivalitate!” Laurențiu Reghecampf, cu gândul la derby-ul FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova. Ce a spus despre duelul cu Adrian Mutu

Alexandru Ivan Publicat: 19 septembrie 2021, 14:55

Comentarii
E rivalitate! Laurențiu Reghecampf, cu gândul la derby-ul FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova. Ce a spus despre duelul cu Adrian Mutu

as.ro

Până să joace cu FC U Craiova 1948, pe Universitatea lui Reghecampf o așteaptă două meciuri la rând cu CFR Cluj, unul în campionat și altul în Cupa României, apoi o partidă cu Dinamo, tot în Liga 1

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Laurențiu Reghecampf a prefațat derby-ul FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova

“Eu pregătesc echipa pentru următorul meci. Meciul cu CFR e cel mai important. Înainte de pauză jucăm cu cealaltă echipă din oraş. Există rivalitate, e un derby în oraş. Nu ştiu ce se va întâmpla. Va fi prima dată când se întâmplă acest lucru. Nu ştiu ce va fi în tribune, cine cu cine va striga, cum va cânta. Nimeni nu se aştepta la aşa ceva, nu îşi închipuia nimeni acest lucru”, a spus Laurențiu Reghecampf, pentru playsport.ro.

Legat de Adrian Mutu, omologul său de pe banca rivalilor, Laurențiu Reghecampf a avut doar cuvinte de laudă. “Reghe” e singur că “Briliantul” nu va fi demis.

“Va rămâne Adi Mutu, o să vedeţi. Nu va pleca. Nu sunt meciuri uşoare. În afara faptului că e naşul copilului meu avem o relaţie foate bună. Suntem foarte apropiaţi, ne şi întâlnim, ne şi vedem. Suporterii să îşi susţină echipa pe care o iubesc.

Adi va avea însă şi o ambiţie şi mai mare să câştige împotriva mea. Noi nu avem un război şi nici echipele nu ar trebui. Şi în Milano e Inter şi AC Milan. Fiecare fan să ţină şi să iubească echipa pe care o susţine”, a mai spus Laurențiu Reghecampf.

Reclamă
Reclamă

În acest moment, cele două mari rivale din Craiova nu traversează cea mai bună formă. Univeristatea Craiova este pe locul al 8-lea, în timp ce FC U Craiova 1948 ocupă poziția a 12-a.

Universitatea Craiova și FC U Craiova 1948 s-au întâlnit până acum în două meciuri directe. Se întâmpla în sezonul 2013-2014, când ambele formații se aflau în Liga 2. Atunci, Universitatea a câștigat cu 3-0, în timp ce celălalt meci s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va mai lua Real Madrid vreun trofeu în acest sezon după despărţirea de Xabi Alonso?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:58
Costel Gâlcă a fost criticat de fostul său secund: “Păstreaz-o pentru tine, nu o spui”
17:55
Dinamo a câștigat „războiul” cu Universitatea Craiova pentru semnătura jucătorului român de la AC Milan. Anunț de ultim moment
17:37
„O pierdere mare”. Reacție categorică după oferta primită de Dinamo pentru Cătălin Cîrjan
17:30
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 14 ianuarie
17:11
Amatorul care a câştigat 1 milion de dolari înainte de Australian Open 2026! Jannik Sinner, printre “victimele” sale
17:08
Napoli – Parma (19:30) și Inter – Lecce (21:45) LIVE SCORE. Cristi Chivu vrea să-și mențină avansul în fruntea campionatului
1 Ce jucători mai vin la Universitatea Craiova? Filipe Coelho, anunţ despre transferuri: „Sunt foarte buni” 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma, transfer de 22 de milioane de euro 3 Adrian Şut l-a sunat pe Gigi Becali după ce s-a transferat. Ce a urmat: “Mi-a zis…” 4 Gigi Becali a aruncat bomba: „Ne-am înțeles”. Cât a costat aducerea jucătorului de Champions League 5 Jude Bellingham a răbufnit după plecarea lui Xabi Alonso: “Clovni! Să fie traşi la răspundere” 6 Clubul din Liga 1 a fost scos la vânzare! Preţ: 4 milioane de euro! “Suntem în discuţii”
Citește și