FC Hermannstadt – Astra 1-3. Meci nebun la Mediaş! Jucătorii lui Eugen Neagoe au făcut spectacol şi sunt lideri în play-out

Dragoș Vasile Publicat: 20 aprilie 2021, 15:35

SportPictures / Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES via Hepta

FC Hermannstadt - Astra Giurgiu, LIVE SCORE pe AS.ro

După remiza cu Dinamo din etapa trecută, 0-0, Astra a înregistrat primul succes din play-out. Jucătorii lui Eugen Neagoe au câştigat cu 3-1 confruntarea cu FC Hermannstadt. La Mediaş, cele 4 goluri au fost marcate în repriza secundă.

Graovac a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 56, iar sibienii au egalat după doar 5 minute prin Matricardi. Valentin Gheorghe şi-a readus echipa în avantaj, în minutul 63, iar Merloi a închis tabela în minutul 85.

În urma acestui rezultat, Astra e noul lider din play-out, cu 23 de puncte. De partea cealaltă, FC Hermannstadt se află în continuare pe ultimul loc în Liga 1, cu 16 puncte.

FC Hermannstadt – Astra Giurgiu 1-3

Min. 90: Fluier final la Mediaş.

Min. 85: GOOOL Astra Giurgiu! Merloi duce scorul la 3-0.

Min. 63: GOOOL Astra Giurgiu! Valentin Gheorghe îi aduce din nou pe oaspeţi în avantaj.

Min. 61: GOOOL Hermannstadt! Matricardi a egalat, în urma unui corner executat excelent de sibieni.

Min. 55: GOOOL Astra! Graovac a deschis scorul.

Min. 52: Yazalde, ocazie uriaşă pentru gazde. A şutat din careul mic pe lângă poartă!

Min. 45: Prima repriză s-a terminat fără goluri şi fără ocazii mari de a marca.

Min. 1: A început partida de la Mediaş!

• FC Hermannstadt: Cristiano – Matricardi, Dâlbea, Stoica – Mățel, Aosman, Alhassan, Buzan, Opruț – Yazalde, Sebaihi
  • Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic, Graovac, Jovanovic, Lamanje – Canadja, Crepulja, Wutrich – Stahl, Krpic, Riza

Sibienii au debutat cu stângul în play-out. Formaţia lui Eugen Beza a pierdut cu Chindia, 0-2, şi a ajuns pe ultimul loc în Liga 1. De cealaltă parte, giurgiuvenii au înregistrat o remiză albă cu Dinamo şi se află pe locul 10 în campionat.

În sezonul regulat, Astra a câştigat ambele confruntări, 1-0 tur şi 2-1 în retur. În acest sezon obiectivul gazdelor este evitarea de la retrogradare, în timp ce oaspeţii vor să îşi asigure prezenţa în play-off-ul pentru cupele europene.

Primele două clasate din play-out vor juca între ele, iar învingătoarea va da baraj cu ultima echipă din play-off clasată pe loc de cupe europene (3 sau 4, în funcţie de câştigătoarea Cupei României). În viitorul sezon, România va avea patru reprezentante în cupele europene.

0:39 Gigi Becali l-a comparat pe Florinel Coman cu Diego Maradona: „Asta a făcut la FCSB!”. Propunere în direct de 500.000 de euro 0:21 Decizia luată de Gigi Becali, după gafa colosală a lui Ştefan Târnovanu din Sepsi – FCSB 2-2: „Înseamnă că nu vede bine!” 0:07 „Mi-am bătut joc!” Ştefan Târnovanu şi-a asumat toată răspunderea după Sepsi – FCSB 2-2. Răspuns la ameninţările lui Gigi Becali 0:05 Cât de gravă e accidentarea lui Florinel Coman, din Sepsi – FCSB! Anunţ înaintea confruntării cu Gică Hagi: „Să rupem blestemul!” 24
23:40
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu
24
22:40
Sepsi – FCSB 2-2. Coman s-a „rupt”, Târnovanu a gafat. Sărbătoarea de titlu a roş-albaştrilor se amână, după un meci de coşmar!
24
22:40
Fabrizio Romano a anunţat că Xavi va rămâne la Barcelona! Cine l-a făcut pe antrenorul catalanilor să se răzgândească
24
22:35
VIDEOImagini COLOSALE din vestiarul Unirii Slobozia, după promovarea în Liga 1! S-a sărbătorit pe „modelul” Inter
24
22:30
VIDEOAEK – Panathinaikos 3-0 şi Aris – Olympiacos 1-1 au fost în AntenaPLAY! Pas uriaş spre titlu pentru AEK. Probleme pentru Lucescu
24
22:26
Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB! Lovitură pentru „Mbappe”, înainte de EURO 2024