FC Hermannstadt – Astra 1-3. Meci nebun la Mediaş! Jucătorii lui Eugen Neagoe au făcut spectacol şi sunt lideri în play-out

Dragoș Vasile Publicat: 20 aprilie 2021, 15:35

SportPictures / Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES via Hepta

FC Hermannstadt - Astra Giurgiu, LIVE SCORE pe AS.ro

• FC Hermannstadt - Astra Giurgiu 1-3
  • Giurgiuvenii, lideri în play-out

După remiza cu Dinamo din etapa trecută, 0-0, Astra a înregistrat primul succes din play-out. Jucătorii lui Eugen Neagoe au câştigat cu 3-1 confruntarea cu FC Hermannstadt. La Mediaş, cele 4 goluri au fost marcate în repriza secundă.

Graovac a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 56, iar sibienii au egalat după doar 5 minute prin Matricardi. Valentin Gheorghe şi-a readus echipa în avantaj, în minutul 63, iar Merloi a închis tabela în minutul 85.

În urma acestui rezultat, Astra e noul lider din play-out, cu 23 de puncte. De partea cealaltă, FC Hermannstadt se află în continuare pe ultimul loc în Liga 1, cu 16 puncte.

FC Hermannstadt – Astra Giurgiu 1-3

Min. 90: Fluier final la Mediaş.

Min. 85: GOOOL Astra Giurgiu! Merloi duce scorul la 3-0.

Min. 63: GOOOL Astra Giurgiu! Valentin Gheorghe îi aduce din nou pe oaspeţi în avantaj.

Min. 61: GOOOL Hermannstadt! Matricardi a egalat, în urma unui corner executat excelent de sibieni.

Min. 55: GOOOL Astra! Graovac a deschis scorul.

Min. 52: Yazalde, ocazie uriaşă pentru gazde. A şutat din careul mic pe lângă poartă!

Min. 45: Prima repriză s-a terminat fără goluri şi fără ocazii mari de a marca.

Min. 1: A început partida de la Mediaş!

• FC Hermannstadt: Cristiano – Matricardi, Dâlbea, Stoica – Mățel, Aosman, Alhassan, Buzan, Opruț – Yazalde, Sebaihi
  • Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic, Graovac, Jovanovic, Lamanje – Canadja, Crepulja, Wutrich – Stahl, Krpic, Riza

Sibienii au debutat cu stângul în play-out. Formaţia lui Eugen Beza a pierdut cu Chindia, 0-2, şi a ajuns pe ultimul loc în Liga 1. De cealaltă parte, giurgiuvenii au înregistrat o remiză albă cu Dinamo şi se află pe locul 10 în campionat.

În sezonul regulat, Astra a câştigat ambele confruntări, 1-0 tur şi 2-1 în retur. În acest sezon obiectivul gazdelor este evitarea de la retrogradare, în timp ce oaspeţii vor să îşi asigure prezenţa în play-off-ul pentru cupele europene.

Primele două clasate din play-out vor juca între ele, iar învingătoarea va da baraj cu ultima echipă din play-off clasată pe loc de cupe europene (3 sau 4, în funcţie de câştigătoarea Cupei României). În viitorul sezon, România va avea patru reprezentante în cupele europene.

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

18:09 „Mă duc cu Mustaţă în peluză” Dănuţ Lupu, anunţ uluitor despre derby-ul FCSB – Rapid, ce poate decide matematic titlul! 18:06 „Te-au sunat Mititelu şi Rotaru?” Răspunsul oferit imediat de Adrian Mutu! „Briliantul” şi-a decis viitorul 17:48 Rapid – Sepsi, LIVE TEXT, 20:30! Giuleştenii luptă pentru prima victorie din play-off. Echipele probabile 17:30 Primul transfer realizat de Dinamo, pentru sezonul viitor! Cu cine s-au înţeles „câinii” 17:06 „Frumosule!” Octavian Popescu, mesaj savuros pentru Andrei Vlad! Portarul de la FCSB împlineşte 25 de ani 16:54 Transferul lui Denis Drăguş, în linie dreaptă! S-a ajuns la un acord total: „Nu există nici cea mai mică problemă” 16:40 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 15 aprilie 2024 16:32 EXCLUSIV„Se întoarce acasă!” Neluţu Varga, euforic după ce l-a convins pe Dan Petrescu să revină la CFR Cluj! Ce obiective i-a fixat 15:40 VIDEOBernadette Szocs – Mariam Alhodaby 4-0 şi Adina Diaconu – Wang Manyu 0-4 au fost în AntenaPLAY, la Cupa Mondială Macao 2024 14:39 Reacţia lui Kyros Vassaras, după accidentarea horror suferită de Luca Matei! Verdict categoric în privinţa deciziei lui Haţegan Vezi toate știrile
FC Hermannstadt - Dinamo 3-0. "Câinii", învinşi la scor de forfait
Liga 1 • 17 mart., 20:10
FC Hermannstadt – Dinamo 3-0. „Câinii”, învinşi la scor de forfait. Dragoş Iancu a revenit pe teren după 6 luni!
CSA Steaua, în negocieri pentru obținerea dreptului de promovare
Liga 2 • 17 mart., 16:47
CSA Steaua, în negocieri pentru obținerea dreptului de promovare! Conducerea a făcut anunțul care le dă speranțe fanilor
Cum arată clasamentul în Liga 1 după încheierea sezonului regular!
Liga 1 • 11 mart., 22:19
Cum arată clasamentul în Liga 1 după încheierea sezonului regular! Bătălie dură pentru titlu şi pentru evitarea retrogradării!
Liga 1 • 4 mart., 18:38
Gigi Becali a ajuns să cedeze gratis jucătorul pentru care a refuzat o ofertă de 7.5 milioane de euro! Ce declara patronul FCSB
FC Hermannstadt – Oţelul Galaţi 4-1. Echipa lui Marius Măldărăşanu a urcat pe loc de play-off
Liga 1 • 2 mart., 19:23