FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova 0-2 | Ștefan Baiaram, în culmea fericirii după victoria din derby. „Am avut puține emoții!” Declarație specială despre Laurențiu Reghecampf

Publicat: 3 octombrie 2021, 23:17

FC U Craiova 1948 - Universitatea Craiova 0-2. Echipa lui Laurențiu Reghecampf a câștigat derby-ul cu cea a lui Adrian Mutu. Dan Nistor a fost omul meciului, cu un gol și o pasă decisivă, pentru Ștefan Baiaram.

Ștefan Baiaram , după FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova 0-2

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ștefan Baiaram a recunoscut că a avut emoții înainte de „Bătălia Olteniei”. Puștiul de 18 ani a fost în culmea fericirii după victoria din derby și a avut cuvinte uriașe despre Laurențiu Reghecampf.

Ștefan Baiaram, în culmea fericirii după victoria din derby

„Mă bucur ca am adus cele 3 puncte. Sunt foarte fericit ca am înscris într-un astfel de meci. Am întâlnit o echipă bună, cu un joc defensiv bun și mă bucur ca am adus cele 3 puncte.

Am avut puține emoții, dar au fost emoții constructive, nimic rău. (n.r – Reghecampf) mi-a spus să-mi fac treaba. Are mereu încredere în mine, mă încurajează mereu, și la meciuri și la antrenamente, mi-a zis să fac ce știu eu cel mai bine. Am ales să mă bucur cu suporterii. Mă bucur foarte mult pentru victorie”, a spus Ștefan Baiaram, după FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova 0-2.

FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova 0-2

Derby-ul Olteniei a fost sărac în ocazii în prima repriză, dar jocul s-a animat după pauză. Dan Nistor a deschis scorul pentru Universitatea Craiova în minutul 47, după o gafă uriașă în apărarea lui Mutu.

Albu i-a pasat înapoi lui Diallo, care s-a încurcat incredibil în minge, și a fost deposedat de Nistor. Mijlocașul lui Reghecampf a șutat necruțător, de la marginea careului.

Craiova lui Mutu a rămas apoi în 10 oameni, după ce Compagno a văzut direct cartonașul roșu. Italianul i-a dat o palmă conaționalului Pigliacelli și nu a fost iertat de arbitrul Adrian Cojocaru.

Universitatea lui Reghecampf a dat lovitura finală în minutul 85, prin Ștefan Baiaram. Puștiul a înscris dintr-o pasă de geniu a lui Dan Nistor, care a fost omul meciului.

După rezultatul din derby, Craiova lui Reghecampf a urcat pe locul 5 în Liga 1, cu 19 puncte, având trei victorii în ultimele cinci jocuri de campionat. De cealaltă parte, echipa lui Mutu a ajuns la 7 etape la rând fără victorie și este pe locul 13 în clasament, cu doar 10 puncte.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

12:21 Dumitru Dragomir, reacţie vehementă după FCSB – Chindia 3-2: „E haos acolo”. Ce spune despre debutul lui Vadim Raţă 11:52 David Popovici, în finala probei de 200 de metri liber, LIVE TEXT, ora 19:06. Sportivul este favorit pentru o nouă medalie la Campionatul European 11:48 David Popovici, moment incredibil la Foro Italico: „E David! E David! Te rog, câştigă medalia” 11:22 Pavol Safranko, transferul de grupele Conference League, la FCSB! Rupe contractul chiar azi 11:08 Cristian Tudor Popescu îi dă credit lui Patrick Mouratoglou, după ce Simona Halep a reuşit să triumfe la Toronto: „Se vede rolul antrenorului” 10:39 Gazzetta dello Sport nu-l iartă pe Ionuţ Radu, după autogolul incredibil din partida Fiorentina – Cremonese 3-2: „Crimă: înscrie în propria poartă” 10:11 Simona Halep, oficial înapoi în Top 10 WTA. Urcare importantă pentru „Simo”, după ce a câştigat turneul de la Toronto 9:29 Splash! Vedete la apă Bănel Nicoliță a câștigat finala săptămânii și premiul de 10.000 lei 9:27 Antonio Conte şi Thomas Tuchel, primele reacţii după conflictul de la finalul partidei Chelsea – Tottenham 2-2 9:03 Ilie Dumitrescu ştie ce i-a lipsit FCSB-ului, în partida cu Chindia: „Problemele sunt puţin mai în spate”
Liga 1 • 14 aug., 18:36
Mirel Rădoi, sincer după prima victorie în Liga 1 alături de Universitatea Craiova: “Probabil v-am obișnuit prost!”
Universitatea Craiova - CS Mioveni 1-0
Liga 1 • 14 aug., 17:55
Universitatea Craiova – CS Mioveni 1-0. Mirel Rădoi a tremurat pentru prima victorie în Liga 1! Liviu Antal a ratat un penalty în minutul 90+3
Andrei Ivan, gol spectaculos în Universitatea Craiova - CS Mioveni
Liga 1 • 14 aug., 17:06
Andrei Ivan, gol spectaculos în Universitatea Craiova – CS Mioveni! Mirel Rădoi, uluit de reuşita atacantului