Gigi Becali a reacționat după acuzele de corupție aduse de Răzvan Burleanu: „I-am dat lui Jean Pădureanu 5.000 de dolari!”

Cosmin Olteanu Publicat: 26 aprilie 2023, 18:07

Comentarii
Gigi Becali a reacționat după acuzele de corupție aduse de Răzvan Burleanu: I-am dat lui Jean Pădureanu 5.000 de dolari!”

Gigi Becali, în timpul unei conferințe de presă / Hepta

Gigi Becali a reacționat după acuzele de corupție aduse de Răzvan Burleanu! Omul de afaceri este hotărât să renunțe la FCSB și să iasă din fotbal, după ce echipa sa a fost învinsă de Rapid, 0-1, în etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Răzvan Burleanu a declarat faptul că, în cazul în care Gigi Becali dorește să aibă o discuție cu el, va trebui să-i dezvăluie trei foști arbitri cărora le-a dat bani.

Gigi Becali a reacționat după acuzele de corupție aduse de Răzvan Burleanu

Gigi Becali susține că nu a corupt vreodată un arbitru. Totodată, omul de afaceri a dezvăluit că i-a oferit 5.000 de dolari lui Jean Pădureanu, pentru ca arbitri să conducă în mod corect meciurile echipei sale.

„Niciodată în viaţa mea nu am dat bani la un arbitru. A fost o singură dată nea’ Jean Pădureanu, când am intrat în fotbal. Şi i-am dat lui nea’ Jean Pădureanu 5.000 de dolari ca să fim protejaţi. Doar pentru protecţie, nu ca să câştige.

A mai fost încă o dată, a mai fost un meci, şi am zis: «Dă, bă, banii înapoi!». Niciodată nu am dat bani la arbitri. Nu era de corupţie, ci doar ca să nu fim furaţi. Nu am dat în viaţa mea. Dacă eu voiam să fac corupţie cu arbitri…

Reclamă
Reclamă

Era Grigorescu care juca pe la cazinou şi mi-a cerut 10.000 de euro să mai joace. Şi i-am zis că nu îi dau. Cu Iaşi mi s-a propus să câştig meciul şi am zis că nu.

În ceea ce priveşte corupţia, nu am făcut pentru că nu stă în ADN-ul meu. Nu există aşa ceva. Eu puteam să controlez şi iarba de la Federaţie, dar nu am vrut”, a declarat Gigi Becali, pentru digisport.ro.

Ce a spus Răzvan Burleanu

„Am discutat cu domnul Argăseală, i-am spus de toată deschiderea noastră, nu sunt un tip ranchiunos. Această întâlnire cred că totuși va avea loc, dacă e deschis la dialog, la 24 de ore distanță.

Reclamă

Însă ce condiție aș avea, pentru a merge mai departe, cu orice discuție, este aceea care face referire la o listă, pe care l-aș ruga să mi-o pună la dispoziție în momentul în care ne vom întâlni. Deci are timp să se pregătească la următoarea întâlnire.

E o listă cu trei arbitri, trei foști arbitri cărora le-a dat bani sau alte beneficii, direct sau indirect, și cu care el s-ar simți mai confortabil dacă s-ar afla la conducerea arbitrajului românesc. Și îi promit că lista respectivă rămâne una confidențială.

Trebuie să vă împărtășesc că, la ultima întâlnire pe care am avut-o aici, domnul Becali mi-a împărtășit despre aceste practici, care erau legate de trecutul fotbalului nostru, în ceea ce privește persoane din organizație sportivă. Așa că aș fi curios doar pentru a înțelege mai bine cum arăta peisajul fotbalistic în trecut”, a declarat Răzvan Burleanu, în cadrul unei conferințe de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:21

VideoJurnal Antena Sport | Show de toată frumuseţea

20:04

VideoJurnal Antena Sport | Nu e linişte la Rapid

20:00

VideoPhiladelphia: Oraşul în care s-a născut democraţia americană, în centrul atenţiei la World Cup 2026

20:00

LIVE VIDEOAl Ahli Saudi – Machida e ACUM în AntenaPLAY! Se decide câștigătoarea Ligii Campionilor Asiei!

20:00

LIVE VIDEOBenfica – Moreirense 1-0. Echipa lui Jose Mourinho se poate apropia la 4 puncte de lider

19:45

Un fost jucător al Rapidului, propus antrenor atât la FCSB, cât şi la echipa patronată de Dan Şucu!

1 Gigi Becali îi prelungește contractul, după FCSB – Petrolul 3-1: „E mai bun decât înainte” 2 Adrian Ilie s-a decis! Anunțul făcut de “Cobra” despre venirea mult dorită de Gigi Becali la FCSB 3 “Va fi cel mai mare jucător al României!” Mircea Lucescu i-a simţit valorea, despre cine este vorba 4 FIFA a decis! Ce se întâmplă cu înlocuirea Iranului cu Italia la Campionatul Mondial din vară 5 VIDEONebunie totală în Anglia! Au promovat în minutul 90+13, după ce fanii adverşi au sărbătorit pe teren cu 8 minute mai devreme 6 Salariu de 30.000 de euro pentru Daniel Pancu. Antrenorul e gata să semneze: “E un fenomen”
Citește și