EXCLUSIV

Gigi Becali, prima reacție după ce Marcel Ciolacu „a deschis” porțile FCSB-ului pe „Ghencea”: „Îi mulțumesc! O să fie obligați să închirieze!”

Cosmin Olteanu Publicat: 19 decembrie 2022, 19:00

Comentarii
Gigi Becali, prima reacție după ce Marcel Ciolacu a deschis” porțile FCSB-ului pe Ghencea”: Îi mulțumesc! O să fie obligați să închirieze!”

Gigi Becali/hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Gigi Becali a reacționat, în exclusivitate, pentru Antena Sport, după ce Marcel Ciolacu a adoptat un amendament prin care FCSB ar putea să joace pe stadionul „Ghencea”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Luni, pe lângă proiectul care prevede ca terenurile din curtea școlii să fie disponibile cetățenilor și în afara orelor de program ale elevilor, Marcel Ciolacu a adoptat un amendament care are ca scop facilitarea accesului la bazele sportive de stat.

Gigi Becali, prima reacție după ce Marcel Ciolacu „a deschis” porțile FCSB-ului pe „Ghencea”

Gigi Becali a declarat faptul că îi mulțumește lui Marcel Ciolacu pentru amendamentul adoptat luni. Totodată, omul de afaceri spune că cei de la CSA Steaua nu vor mai putea să refuze cererile FCSB-ului de a evolua pe stadionul „Ghencea”.

„Da… a zis omul, s-a ținut de cuvânt… Îi mulțumesc! Așa a zis. A zis: «Avem datoria să joace Steaua pe Ghencea». Bine, bă, tată. Văd că se ține de cuvânt.

Probabil că acum o să fie obligați să închirieze bazele”, a declarat Gigi Becali, în exclusivitate, pentru Antena Sport.

Reclamă
Reclamă

Mesajul lui Marcel Ciolacu

Luni, Marcel Ciolacu a postat, pe rețelele sociale, un mesaj prin care anunță că a adoptat un amendament care „va pune punct uneia dintre cele mai mari rivalități din fotbalul românesc”.

„Am văzut că orgoliile exagerate ale unor oameni pot bloca folosirea unor baze sportive noi, construite de statul român, din banii românilor. Într-o țară în care oricum prea puțini copii fac sport, să blochezi accesul la infrastructura sportivă este un sabotaj la sănătatea cetățenilor noștri.

Acesta este motivul pentru care am susținut proiectul prin care terenurile de sport din curtea școlii să poată fi folosite în afara orelor de program. Și acesta este motivul pentru care am depus în proiectul de lege privind modificarea și completarea Legii educației fizice și sportului adoptat astăzi un amendament prin care să facilităm accesul tuturor celor care doresc să intre în bazele sportive ale statului. 

Reclamă

Până acum, era practic imposibil din cauza birocrației ca cineva să aibă acces, contra cost desigur, la o bază sportivă. Prioritatea este ca oricine face sport în mod organizat – copii, juniori, adulți, să poată folosi mai ușor o bază sportivă modernă. 

Și da, mă bucur că această lege va pune punct și uneia dintre cele mai mari rivalități din fotbalul românesc. Cred că a venit timpul ca și în România rivalitatea să fie înțeleasă doar în termeni sportivi, iar echipele să poată împărți fără probleme același stadion. Dacă au putut Roma și Lazio sau Inter cu Milan, sunt convins că vor putea și Steaua cu FCSB”, a scris Marcel Ciolacu, pe Facebook.

În prezent, FCSB se află pe locul 5 din Liga 1, cu 35 de puncte obținute după 20 de meciuri jucate.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Capul Verde cea mai frumoasă poveste de la Cupa Mondială?
Loading ... Loading ...
Citește și:
7:31

Drake s-a pozat cu Cristiano Ronaldo şi a avut un mesaj amuzant care a devenit viral: “Jur!”

7:30

“FIFA, faceți ceva”. Henry, contrariat după ce Messi a fost “jucătorul meciului” în Argentina – Capul Verde

7:00

FCSB, aproape de al doilea transfer al verii. Mihai Stoica anunță: “Vreau să-i cer sfatul lui Cosmin Olăroiu”

6:45

Vozinha, în istoria fotbalului la 40 de ani! Borna atinsă după meciul fabulos făcut în Argentina – Capul Verde 3-2

6:31

Programul complet al optimilor de finală de la Cupa Mondială 2026, transmisă pe Antena 1 şi AntenaPLAY

6:30

VIDEOColumbia – Ghana 1-0. Calificare pentru sud-americani pe Antena 1 şi AntenaPLAY

1 Comunicatul FIFA după scandalul golului anulat în minutul 90+13 la Portugalia – Croaţia 2-1 2 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 3 Răzvan Lucescu a semnat contractul carierei! Salariu „faraonic” pentru antrenorul român 4 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația 5 VIDEOPortugalia – Croația 2-1! Dramatism total! Croații, gol anulat la ultima fază! Goncalo Ramos, eroul lusitanilor 6 Sorana Cîrstea s-a amuzat după ce a aflat adversara din turul 3 de la Wimbledon: “Rar mi s-a întâmplat aşa ceva”
Citește și