Gigi Becali, prima reacție după retragerea lui Mircea Lucescu: „Nu mai face nimeni ce a făcut el”

Alex Ioniță Publicat: 3 noiembrie 2023, 22:11

Comentarii
Gigi Becali, prima reacție după retragerea lui Mircea Lucescu: Nu mai face nimeni ce a făcut el”

Gigi Becali, în timpul unei conferințe de presă / Hepta

Gigi Becali a oferit prima reacție după retragerea lui Mircea Lucescu! Patronul celor de la FCSB a vorbit despre decizia luată de tehnicianul ajuns la 78 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Il Luce” și-a anunțat demisia de la Dinamo Kiev, dar și retragerea din fotbal, după un meci cu Șahtior, pierdut de către formația din capitala Ucrainei cu scorul de 0-1.

Gigi Becali, prima reacție după retragerea lui Mircea Lucescu! Ce a transmis despre tehnicianul de 78 de ani

După ce a auzit vestea retragerii lui Mircea Lucescu, Gigi Becali a ținut să îl felicite pe tehnician pentru tot ce a realizat în anii în care s-a aflat pe banca tehnică a unei echipe.

Patronul vicecampioanei a ținut să menționeze și faptul că niciun antrenor nu ar mai reuși să realizeze ce a realizat „Il Luce”.

„Asta este, s-a retras omul, s-au strans anii. Ce a facut el acolo in Ucraina nu face nimeni. Bravo lui”, a spus Gigi Becali, potrivit iamsport.ro.

Reclamă
Reclamă

Odată cu finalul carierei de antrenor, Mircea Lucescu rămâne cel mai titrat tehnician din istoria României. De-a lungul timpului, acesta a reușit să câștige: 2 titluri, 3 Cupe și 2 Supercupe în România, 2 titluri în Turcia, 9 titluri, 7 Cupe și 8 Supercupe în Ucraina, o Supercupă a Rusiei și, poate cel mai importante trofee, o Supercupă a Europei și o Cupă UEFA.

În cariera sa de antrenor, Mircea Lucescu le-a pregătit pe: Corvinul Hunedoara, echipa națională a României, Dinamo, AC Pisa, Brescia, Reggiana, Rapid, Inter Milano, Galatasaray, Beșiktaș, Șahtior, Zenit, echipa națională a Turciei și pe Dinamo Kiev.

Cornel Dinu i-a ridicat o „statuie din cuvinte” lui Mircea Lucescu, după anunţul retragerii din fotbal

„Mircea Lucescu reprezintă modelul de reușită nu numai din fotbalul nostru, dar și din fotbalul mondial. Provenit dintr-o familie foarte amărâtă, a trecut prin mari greutăți când fost copil, a luptat, a muncit ca să le învingă și asta merită o mare apreciere.

Reclamă

Mircea este un produs al muncii sale, un autodidact desăvârșit, s-a format ca un om citit, unul dintre puținii fotbaliști de valoare care a fost totodată unul dintre cei mai buni studenți ai Academiei de Științe Economice. Iar ca fotbalist a fost un luptător, un jucător inteligent și foarte muncitor, a reușit să se impună, a creat jucătorul de atac de pe toată suprafața terenului, a jucat mai mult extremă dreapta, l-a băgat Traian Ionescu în locul lui Pârcălab, dar putea juca pe tot frontul de atac, așa cum a jucat și pe vremea lui Angelo Niculescu.

Plecat de la echipa sufletelor noastre, Dinamo, în 1977, a creat o noutate în fotbalul românesc, antrenorul-jucător, la Corvinul Hunedoara. A riscat cu niște jucători foarte tineri și a reușit să facă o echipă care juca fotbal. A avut lângă el un tip de o calitate extraordinară, uman, înțelegător, dispus să investească în marea pasiune a vieții sale, fotbalul, este vorba de Rinat Ahnetov.

Mircea Lucescu a fost mângâiat de har, ambiție, seriozitate și șansă. Este de admirat pentru că a avut o voință extraordinară și o longevitate care sfidează vârsta din buletin. Vedeți câți antrenori din Europa mai activează la 78 de ani. Eu zic că Mircea Lucescu le-a fost decan până azi”, a spus Cornel Dinu pentru fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:30 25 mart.

Turcia – România LIVE TEXT (joi, 19:00). Duel crucial pentru tricolori la barajul pentru World Cup 2026

23:24 25 mart.

Ilie Dumitrescu știe cum România o poate elimina pe Turcia în barajul de Mondial: “Trebuie să înțelegem asta”

23:14 25 mart.

Recep Tayyip Erdogan, în tribune la Turcia – România

23:05 25 mart.

Elena Rybakina a bătut-o din nou pe Jessica Pegula şi e în semifinale la Miami

23:04 25 mart.

Capul Verde poate deveni campioana mondială “neoficială”. Analiza inedită a jurnaliștilor de la Marca

22:39 25 mart.

Marius Șumudică e categoric: “N-avem nicio șansă cu Turcia!”

1 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia 2 „Mulțumim UEFA pentru decizie” Turcii exultă după ce au aflat cine e arbitru cu România 3 Cum arată geanta de 10.000 de euro cu care Ianis Hagi s-a prezentat la plecarea naţionalei în Turcia 4 Fotbalistul nemulțumit de selecția făcută de Mircea Lucescu. A marcat 11 goluri în acest sezon de Liga 1 5 Arda Guler, cuvinte uriaşe despre Mircea Lucescu şi Gică Hagi, înainte de Turcia – România: “Sunt onorat” 6 Încă o lovitură primită de Liverpool după plecarea lui Salah. Înlocuitorul, declarat „netransferabil”
Citește și