Haos după ce Dinamo a retrogradat în Liga 2! „Câinii” nu au putut să se salveze nici la baraj, astfel că nu vor mai juca pe prima scenă a fotbalului românesc pentru prima oară în istorie. Ultraşii şi-au ieşit din minţi!
Meciul din Ştefan cel Mare a fost sold-out, iar suporterii dinamovişti au sperat până în ultimul moment la o „remontada” istorică. Elevii lui Dusan Uhrin nu au putut să ducă meciul în prelungiri, iar ulraşii au răbufnit.
Haos după ce Dinamo a retrogradat în Liga 2
Update 23.20: Jucătorii celor de la Universitatea Cluj au fost atacaţi cu gaze lacrimogene în timp ce se îndreptau spre vestiare.
Suporterii dinamovişti au rămas la stadion. Mulţi fani au izbucnit în lacrimi după ce echipa lor favorită a retrogradat pentru prima oară în istorie în Liga 2.
„Câinii” au fost scoşi de pe teren de jandarmi. Ultraşii au aruncat cu obiecte în jucătorii lui Dusan Uhrin, în timp ce le transmiteau „Ruşine să vă fie!”. Pentru a se asigura că jucătorii părăsesc terenul în siguranţă, jandarmii au realizat un scut în jurul fotbaliştilor.
Show pirotehnic la Dinamo – U Cluj
Show pirotehnic la Dinamo – U Cluj, meciul de care depinde rămânerea „câinilor” în Liga 1. Fanii au umplut tribunele arenei din Ştefan cel Mare şi au făcut o atmosferă de zile mari.
Ultraşii au făcut spectacol încă din primele minute ale confruntării în care Dinamo are nevoie de o „remontada” uriaşă. Alb-roşiii trebuie să revină de la 0-2 pentru a nu retrograda, în premieră, de pe prima scenă a fotbalului românesc.
Aproximativ 15.000 de fani au fost prezenţi pe stadionul care ar urma să fie demolat după meciul cu „Şepcile roşii”, pentru a face locul unei arene ultra-moderne. Peluza „s-a aprins” după fluierul de start al lui Adrian Cojocaru. S-au aprins zeci de torţe, după cum se poate vedea în galeria FOTO de mai jos.