Marius Lăcătuş, prima reacţie după ce a aflat că CSA Steaua va retrage numărul 7: “Parcă mi-a venit să zâmbesc, dar și să plâng!” Ce le-a transmis “Fiara” roş-albaştrilor

Dragoș Vasile Publicat: 6 iulie 2021, 17:28

Comentarii
Marius Lăcătuş, prima reacţie după ce a aflat că CSA Steaua va retrage numărul 7: Parcă mi-a venit să zâmbesc, dar și să plâng! Ce le-a transmis Fiara roş-albaştrilor

Marius Lăcătuş, în cadrul unei conferinţe de presă / Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Imediat după aflarea veştii, Lăcătuş s-a emoţionat. “Fiara” crede că CSA Steaua ar trebui să retragă numerele tuturor jucătorilor care au câştigat Cupa Campionilor Europeni în 1986, la Sevilla.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marius Lăcătuş, prima reacţie după ce a aflat că CSA Steaua va retrage numărul 7

“A fost și pentru mine o surpriză totală să aflu că se va retrage tricoul meu, cu numărul 7. Nu știam. Am aflat de la televizor. Sincer, parcă mi-a venit să zâmbesc, dar și să plâng. Au fost sentimente amestecate. Nu aș fi reușit eu singur toate acele performanțe, fără colegii mei. E un sentiment de mândrie, dar și de ușoară tristețe, să vezi că ți se retrage tricoul. Parcă e un alt sfârșit.

Eu cred că poate ar fi trebuit să fie retrase toate tricourile celor de la Sevilla, de la Monte Carlo, pentru că împreună am reușit toate acele performanțe. Știu că acum purta acest tricoul cu numărul 7 Florin Răsdan. Sper să nu se supere pe mine. Nu am avut nicio implicare, nu am bătut vreodată vreun apropo ca să se facă asta. E clar că a fost un cumul de factori, conducerea clubului, suporterii. Nu a decis o persoană asta”, a declarat Marius Lăcătuş pentru GSP.ro.

CSA Steaua, reverenţă în faţa „Fiarei” Marius Lăcătuş! Steliştii retrag numărul 7 la inaugurarea „bijuteriei” din Ghencea

Pe 7 iulie va fi sărbătoare în Ghencea. CSA Steaua va inaugura „bijuteria” de 100 de milioane de euro, iar conducerea roş-albastră a pregătit mai multe surprize.

Printre ele se numără reverenţa pe care clubul o va face in faţa legendarului Marius Lăcătuş (57 ani). „Fiara” a purtat numărul 7 în perioada în care evolua în tricoul roş-albastru, iar steliştii vor retrage acest număr, în semn de respect pentru marele jucător, anunţă playsport.ro.

Reclamă
Reclamă

Fanii îl vor cinsti şi ei pe legendarul fotbalist. Peluza Sud va pregăti o coregrafie specială, anunţă sursa citată.

Marius Lăcătuş, legenda stelistă care a cucerit trofee şi inimile fanilor

Marius Lăcătuş a câştigat Cupa Campionilor Europeni, în 1986, şi Supercupa Europei, în 1987, cu Steaua Bucureşti. „Fiara” şi-a trecut în cont şi 10 titluri de campion al României.

Lăcătuş a reuşit 80 de goluri în 200 de meciuri, în prima sa perioadă la Steaua, între 1983 şi 1989. Au urmat alte 60 de goluri în 157 de meciuri, după revenirea în Ghencea, între 1993 şi 2000.

Reclamă

Fostul mare atacant a jucat pentru echipa naţională la două ediţii ale Cupei Mondiale şi la un turneu final al Campionatului European. A lipsit însă de la marea performanţă din SUA 1994, când România a ajuns în sferturile de finală. Lăcătuş a marcat de 13 ori în 84 de meciuri pentru tricolori.

Ca tehnician, are zece echipe în CV, printre care Steaua, patronată de Gigi Becali, şi CSA Steaua.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:05

LIVE VIDEOMarele Premiu al Austriei, ACUM pe Antena 1 și AntenaPLAY. George Russell, pe primul loc

15:25

Când şi pe ce canal joacă Argentina, Franţa sau Portugalia în 16-imi, la Campionatul Mondial. Toate meciurile, în AntenaPLAY

14:53

Anderson Ceara, la altă forță din Liga 1! Anunț fabulos făcut de rivala FCSB: „Undeva la 500-600.000 de euro”

14:23

Dramă în familia lui Cody Gakpo! “Aceasta este o perioadă dificilă pentru noi”

14:20

VIDEONicolae Stanciu, gol superb în Dalian Yingbo – Shanghai Shenhua! Reacție fantastică a publicului

14:02

Mihai Rotaru a primit o ofertă pentru Assad Al Hamlawi. Ce salariu i s-a propus și cât a solicitat patronul Craiovei

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat negocierile: “I-am spus lui MM” 6 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1!
Citește și