Închide meniul

News Alert | Acoperişul Arenei Naţionale a fost reparat. Costuri de peste 200.000 de lei. Anunţul făcut de Nicuşor Dan

Antena Sport Publicat: 30 decembrie 2020, 14:04

Comentarii
News Alert | Acoperişul Arenei Naţionale a fost reparat. Costuri de peste 200.000 de lei. Anunţul făcut de Nicuşor Dan

Sport Pictures via Hepta

”Vestea bună e că reparaţiile de urgenţă la acoperişul retractabil al Arenei Naţionale au fost finalizate. Problema apărută la începutul acestei luni a fost deci rezolvată. Veştile mai puţin bune ţin de raportul Corpului de Control cu privire la mentenanţa acoperişului Arenei Naţionale, raport pe care l-am primit de curând”, a scris Nicuşor Dan, pe Facebook.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acoperişul Arenei Naţionale a fost reparat

Nicuşor Dan a prezentat şi principalele concluzii ale raportului.

”1. Nu a existat şi nu există încă un contract de mentenanţă corectivă pentru acoperişul retractabil al Arenei. Au fost contractate doar servicii de mentenanţă preventivă.

2. Compania Municipală Tehnologia Informaţiei Bucureşti SA (cea care avea responsabilităţi în gestiunea acoperişului) cunoştea încă din 12 octombrie că există defecte la acest acoperiş, dar n-a obiectat la folosirea în continuare a acoperişului.

3. Acoperişul a fost operat cu încălcarea restricţiilor, inclusiv în condiţii de ninsoare, ceea ce a dus în mod direct la avarierea lui, iar Primăria a fost nevoită să contracteze servicii de reparaţii în regim de urgenţă.

Reclamă
Reclamă

Concluziile mele: cei vinovaţi vor plăti şi Primăria Capitalei va contracta un serviciu de mentenanţă corectivă”, a mai scris primarul general.

Acesta susţine că fostul primar Gabriela Firea ”a minţit din nou”, afirmând că stadionul este încă în garanţie.

”Această garanţie, care includea mecanismul acoperişului defectat, a fost de 36 de luni, deci a expirat de mult timp. Primăria Capitalei va imputa Companiei Municipale Tehnologia Informaţiei Bucureşti SA suma de 217.500 lei + TVA, contravaloarea reparaţiei acoperişului”, a mai anunţat Dan. 

Reclamă

Dumitru Dragomir: "Dacă ia foc, mor oamenii în lift"

Pe de altă parte, fostul şef al LPF, Dumitru Dragomir, spune că problemele sunt grave la Arena Naţională, din cauza unei erori de construcţie, la subsol.

"Pe lângă lifturi, și în stânga și în dreapta erau scări. Dar, ei le-au anulat ca să nu mai dea două milioane de euro. E fără precedent! Nu știu cum pompierii dau voie acestui stadion. E funcțional.

Băi, oameni buni, sunteți nebuni? Nu anulați scările, pentru că, odată și odată, se va întâmpla o nenorocire și vă bagă la pușcărie

Cei care se duc cu mașina în parcare urcă în tribune cu liftul. Dacă ia foc, mor oamenii în lift, iar ceilalți pe acolo, pe lângă", a spus Dumitru Dragomir.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Crezi că ar trebui ca Mircea Lucescu să fie pe banca naţionalei şi la baraj?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:19
EXCLUSIVDecizia luată de Mircea Lucescu. Ce va face după tragerea la sorți a barajului de World Cup 2026
18:01
VideoGrand Prix, ediţia 34: Antal Putinică şi Cătălin Ghigea au prefaţat Marele Premiu din Las Vegas
17:55
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 19 noiembrie
17:39
EXCLUSIV„Cât de încrezător ești pentru baraj?” Gică Popescu, răspuns clar înainte de tragerea la sorți. Adversara dorită
17:28
E oficial! Ultimul antrenor care a adus Cupa României la FCSB, prezentat la Universitatea Craiova
16:56
Ilie Năstase a spus răspicat cu cine vrea să joace România la barajul de Mondial: “Ar fi bine”
1 EXCLUSIVAcuze fără precedent la adresa Cristinei Neagu. Atacul handbalistei care ne-a adus Liga Campionilor 2 Afacerea în care Dan Petrescu a investit averea strânsă din fotbal. Cum a ajuns “Bursucul” la fel de bogat ca Hagi 3 Lotul ales de Mircea Lucescu pentru România – San Marino. Trei jucători, OUT 4 VIDEORomânia – San Marino 7-1. Tricolorii i-au “distrus” pe amatori după ce oaspeţii au deschis scorul 5 UPDATEFlorin Cernat, cale liberă spre FCSB. FC Voluntari a anunţat plecarea sa de la echipă 6 Sabrina Voinea, abuzată verbal de mama ei! Imagini teribile din sala de gimnastică: “Mami, nu mai pot!”
Citește și