Jakub Vojtus a semnat cu Rapid un contract valabil timp de un an și jumătate. Fotbalistul slovac este al doilea transfer al iernii făcut de echipa lui Mihai Iosif, după fundașul dreapta Răzvan Onea, de la Poli Iași.
Rapid l-a transferat pe Jakub Vojtus
„Mulțumesc Rapidului pentru interesul arătat, a fost și în vară și acum, și sunt fericit că am ajuns în cele din urmă aici. Am ales Rapidul pentru că știu bcâțiva băieți, orașul, antrenorul, am urmărit echipa în turul campionatului și în Liga 2, cu suporterii, noul stadion… Mi-a plăcut mult proiectul. De asta am simțit că putem face împreună ceva wow. Abia aștept să joc pe noul stadion, va fi ceva extraordinar și pentru jucători, și pentru suporteri”, a spus Vojutus pentru fcrapid.ro.
Vojtuš a mai jucat în România la cele două formații din Cluj, Universitatea și CFR, dar și la Academica Clinceni.
Crescut la juniorii lui Zilina, slovacul a ajuns în 2010 la Internazionale Milano, unde a evoluat pentru formația U19, iar de aici a fost împrumutat la Chievo și NK Zagreb. Vojtus a mai jucat la Olhanense (Portugalia), Spartak Trnava (Slovacia), Miedz Legnica (Polonia), Tychy (Polonia), iar în ultimele două sezoane a evoluat pentru Mezokovesd-Zsory, în Ungaria.
Jakub, campion al României cu CFR Cluj (2020), a evoluat pentru naționalele U17, U19 și U21 ale Slovaciei.
Florin Manea a făcut praf transferul lui Răzvan Onea
Rapid a plătit 100.000 de euro pentru transferul lui Răzvan Onea. Florin Manea contestă transferul giuleştenilor şi l-a criticat pe fotbalist, pe care nu îl vede titular la echipa lui Mihai Iosif.
„Sincer? Onea este un transfer ratat! Nu aș fi dat banii ăștia. Dacă dai 100.000, nu semnezi cu el pe doi ani și jumătate, ci pe patru ani. Ar trebui să-ți protejezi investiția!
Nu poți să dai la doi ani câte 100.000 pe un jucător. La banii pe care îi are Rapid… dădeai 800.000 pe vremea lui Copos. Nu cred că Onea o să se impună. Nu-l văd așa bun. Salariul lui nu cred că e mai mare de 5.000 de euro”, a declarat Florin Manea, potrivit prosport.ro.
- Rapid a anunțat al doilea transfer al iernii
- Giuleștenii și-au luat atacant de play-off. Prima reacție a jucătorului
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Marius Ştefănescu, o nouă ofertă din România: “Va dori să meargă în prima ligă”
- Ianis Hagi, integralist în Alanyaspor – Galatasaray 1-2. Ce șanse are echipa românilor să meargă mai departe
- Afacerea în care Adrian Mititelu a pierdut 40 de milioane de euro: “Ştiu că vi se pare o nebunie”
- “Mi-am vândut tot ce aveam”. Sacrificiul imens făcut de jucătorul pe care FCSB plătea 1 mil. €. Ce face acum
- Prăbuşire totală pentru fostul jucător al lui Dinamo, ce a marcat împotriva lui FCSB! Cu cine a ajuns să semneze

































