Paul Anton, repriză de vis cu Dunărea Călărași! Execuții încântătoare ale căpitanului lui Dinamo. Prima "dubla" după trei ani

De Alex Ivan. Publicat pe 04.03.2021 la 21:05 Actualizat pe 04.03.2021 la 21:23

Paul Anton a înscris de două ori în prima repriză a meciului Dunărea Călărași - Dinamo, din "sferturile" Cupei României. Căpitanul "câinilor" n-a mai făcut "dubla" din martie 2018, când evolua pentru Anzhi, în Rusia.

Paul Anton

Paul Anton, "dublă" în Cupa României

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

• Căpitanul lui Dinamo a făcut show cu Dunărea Călărași
  • Paul Anton a făcut "dubla" în prima repriză

Dinamo a fost surprinsă în debutul partidei de la Călărași. Gazdele au început tare și au pus presiune la poarta lui Eșanu. Kanda a ratat o ocazie imensă după o gafă a lui Puljic.

Apărarea "câinilor" a rezistat, iar Dinamo a intrat cu 2-0 la pauză. Paul Anton a făcut "dubla", cu două execuții de excepție.

Dunărea Călărași - Dinamo | Paul Anton, "dublă" în prima repriză

Anton a deschis scorul în minutul 32, printr-un șut de la distanță. Execuția căpitanului dinamovist l-a surprins pe portarul gazdelor și s-a oprit în plasa porții adverse.

Același Anton a marcat și în minutul 45. Mijlocașul de 29 de ani a reluat, din prima, o centrare a lui Steliano Filip. Mingea a prins pământul și nu i-a dat nicio șanșă lui Krell.

A fost prima "dublă" pentru Paul Anton după trei ani. El marca de două ori în duelul Anzhi - Tosno, din prima ligă a Rusiei, disputat pe 17 martie 2018. Și atunci, Anton făcea "dubla" până la pauză.

Paul Anton a revenit la Dinamo la începutul acestui sezon. El a venit liber de contract, după ce s-a despărțit de rușii de la Samara. Anton a mai jucat în Ștefan cel Mare în stagiunea 2015/2016.

Dunărea Călărași - Dinamo | "sferturile" Cupei Românei

Dunărea Călărași le-a eliminat pe rând pe Ulmu și Sanmartin, formații de Liga a 3-a. În "optimi", Dunărea a trecut la "masa verde" de Turris Turnu Măgurele.

De cealaltă parte, Dinamo a trecut în "16-imi" de Viitorul, după un spectaculos 3-0 în Ștefan cel Mare. În "optimi", echipa lui Jerry Gane a învins-o pe eterna rivală, FCSB, scor 1-0.

Ultima întâlnire directă dintre cele două echipe a fost în mai 2019. Dunărea, care evolua atunci în Liga 1, se impunea cu 1-0 în fața lui Dinamo.

Formația din Ștefan cel Mare n-a mai câștigat Cupa României din sezonul 2011/12, când o învingea în finală pe Rapid, scor 1-0.