Paul Anton, repriză de vis cu Dunărea Călărași! Execuții încântătoare ale căpitanului lui Dinamo. Prima "dubla" după trei ani

Publicat: 4 martie 2021, 18:05
Actualizat: 12 mai 2021, 8:15

Paul Anton a înscris de două ori în prima repriză a meciului Dunărea Călărași - Dinamo, din "sferturile" Cupei României. Căpitanul "câinilor" n-a mai făcut "dubla" din martie 2018, când evolua pentru Anzhi, în Rusia.

Paul Anton

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Dinamo a fost surprinsă în debutul partidei de la Călărași. Gazdele au început tare și au pus presiune la poarta lui Eșanu. Kanda a ratat o ocazie imensă după o gafă a lui Puljic.

Apărarea "câinilor" a rezistat, iar Dinamo a intrat cu 2-0 la pauză. Paul Anton a făcut "dubla", cu două execuții de excepție.

Dunărea Călărași – Dinamo | Paul Anton, "dublă" în prima repriză

Anton a deschis scorul în minutul 32, printr-un șut de la distanță. Execuția căpitanului dinamovist l-a surprins pe portarul gazdelor și s-a oprit în plasa porții adverse.

Același Anton a marcat și în minutul 45. Mijlocașul de 29 de ani a reluat, din prima, o centrare a lui Steliano Filip. Mingea a prins pământul și nu i-a dat nicio șanșă lui Krell.

A fost prima "dublă" pentru Paul Anton după trei ani. El marca de două ori în duelul Anzhi – Tosno, din prima ligă a Rusiei, disputat pe 17 martie 2018. Și atunci, Anton făcea "dubla" până la pauză.

Paul Anton a revenit la Dinamo la începutul acestui sezon. El a venit liber de contract, după ce s-a despărțit de rușii de la Samara. Anton a mai jucat în Ștefan cel Mare în stagiunea 2015/2016.

Dunărea Călărași – Dinamo | "sferturile" Cupei Românei

Dunărea Călărași le-a eliminat pe rând pe Ulmu și Sanmartin, formații de Liga a 3-a. În "optimi", Dunărea a trecut la "masa verde" de Turris Turnu Măgurele.

De cealaltă parte, Dinamo a trecut în "16-imi" de Viitorul, după un spectaculos 3-0 în Ștefan cel Mare. În "optimi", echipa lui Jerry Gane a învins-o pe eterna rivală, FCSB, scor 1-0.

Ultima întâlnire directă dintre cele două echipe a fost în mai 2019. Dunărea, care evolua atunci în Liga 1, se impunea cu 1-0 în fața lui Dinamo.

Formația din Ștefan cel Mare n-a mai câștigat Cupa României din sezonul 2011/12, când o învingea în finală pe Rapid, scor 1-0.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

5
iul.
23:46
”Cazul Dorin Rotariu”, episodul 3! Ce a discutat Mihai Stoica, în cele din urmă, cu jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB
5
iul.
23:43
Mesajul viral al lui David Popovici, după ce a cucerit medalia de aur în proba de ştafetă la Campionatele Europene de juniori. Mii de români au reacţionat
5
iul.
23:30
Dan Petrescu, prima reacţie după Pyunik – CFR Cluj 0-0: „Nu a fost o surpriză pentru mine!”. Ce l-a nemulţumit după meciul din turul 1 preliminar al UEFA Champions League
5
iul.
23:20
Marius Șumudică vine cu soluția salvatoare pentru Adrian Mutu după Rapid – Slavia Praga 1-7: ”Pe Alibec îl luam primul!”
5
iul.
23:05
Silviu Lung Jr., răspuns după interesul din partea campioanei CFR Cluj: „Asta e prioritar pentru mine”
5
iul.
22:51
Andrei Burcă are un mare regret după FC Pyunik – CFR Cluj 0-0: ”Am ratat prea mult!” Fundașul e deja cu gândul la retur: ”Își vor da viața!”
5
iul.
22:30
FotoFiica miliardarului Ion Ţiriac surprinde: „Construieşte-te prin rău!”. Ioana Natalia este moştenitoarea unui adevărat imperiu financiar
5
iul.
22:19
Ilie Dumitrescu, verdict categoric după FC Pyunik – CFR Cluj 0-0: ”Lipsește ritmul! E o chestiune de timp!”
5
iul.
22:18
Simona Halep a aflat pe cine ar putea întâlni în finala Wimbledon. Tatjana Maria şi Ons Jabeur s-au calificat în semifinale