Petrolul – Dunărea Călărași 4-1. „Lupii gabeni”, 11 victorii la rând în Liga 2. Reacția lui Nicolae Constantin

Publicat: 6 noiembrie 2021, 15:28

Petrolul Ploiești a învins-o cu 4-1 pe Dunărea Călărași, într-un meci din etapa a 13-a din Liga 2.

Petrolul - Dunărea 4-1

GEORGE FLUSTER / MEDIAFAX FOTO

Petrolul a deschis scorul încă din minutul 7, prin albanezul Armando Vajushi, din penalty. Dunărea a egalat în minutul 16, prin căpitanul Alexandru Stoica, după o gafă în apărarea ploieștenilor.

Petrolul – Dunărea Călărași 4-1

Doar patru minute s-au bucurat însă oaspeții de golul egalizator. Vajushi a făcut „dubla” dintr-un penalty pe care tot el l-a scos.

După pauză, Petrolul a mai lovit de două ori, prin Ibrahim Diarra și Mario Bratu. „Lupii galbeni” au avut și un gol anulat pentru un ofsaid la Cebotaru.

Până la finalul meciului putea marca și japonezul Takayuki Seto, care a trimis balonul mult peste poartă din situație de unu versus unu cu portarul advers.

Nicolae Constantin: „E o perioadă frumoasă!”

Victoria cu Dunărea Călărași a fost a 11-a consecutivă pentru Petrolul în acest sezon al Ligii 2. Nicolae Constantin vrea să extindă seria impresionantă.

„Greșeli vor fi și le fac și echipele mari. Nu stau să comentez prea mult pe seama greșelilor. Ne ajută și lucrurile aste mai puțin bune și să le evităm pe viitor.

Am greșit, n-a fost meci fără greșeală, în multe momente am avut noroc. Avem două săptămâni liniștite. Așteptăm a 12-a victorie. E o perioadă interesantă și frumoasă, sunt meciuri bune, meciuri tari, care aduc emoții. Le așteptăm din poziția de lider, ăsta e un lucru bun. Toți au jucat bine, n-aș putea să scot doar pe unul în evidență”, a spus Nicolae Constantin, la finalul meciului.

Petrolul e lider în Liga 2, cu 36 de puncte, la 8 lungimi în fața lui Hermannstadt, ocupanta poziției secunde, care are un meci mai puțin disputat.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Constantin Budescu, FCSB
Fotbal intern • 10 ian., 19:30
„Mi-ar plăcea să îl vedem la pregătire!” Constantin Budescu, aşteptat cu braţele deschise la Petrolul. Ce spune Nae Constantin despre transferul „Magicianului”
Suporteri Petrolul Ploieşti
Fotbal intern • 10 ian., 18:59
„Promovarea e primul gând!” Suporterii Petrolului, spectacol total pe Ilie Oană. „Lupii galbeni” s-au antrenat într-o atmosferă superbă + Ploieştenii au transferat din Liga 1
Constantin Budescu, mijlocaș FCSB
Fotbal intern • 29 dec., 16:37
Constantin Budescu, așteptat cu brațele deschise de căpitanul unei echipe din România: ”S-ar integra foarte repede!” Unde poate ajunge ”Magicianul” de la FCSB
8:08 Mihai Stoichiță risca să fie dat afară de la FRF. „Dacă veneau Hagi, Petrescu și Boloni, el nu mai era acolo!”. Ce este sfătuit să facă Edi Iordănescu 1:04 NEWS ALERTTragedie la Cupa Africii pe Națiuni! 6 morți și 40 de răniți în stare gravă! Momente dramatice înainte de Camerun – Insulele Comore. ”Sunt în condiții disperate” 0:11 Poveste uimitoare la Cupa Africii pe Națiuni! Insulele Comore, echipa fără portar și cu om eliminat din minutul 7, a pierdut doar cu 1-2 meciul cu Camerun 24
ian.
23:37
”Tati, vezi că zbor la București și vorbesc cu Gigi!” Ciprian Deac a fost la un pas de FCSB: ”Am discuția asta cu el și acum, o am în cap!”
24
ian.
23:31
Edi Iordănescu, avertizat de Florin Răducioiu chiar înainte să devină selecționerul României. „Să ne calificăm la EURO. Dacă nu vei reuși, te vor distruge!”. Mesaj și de la Gică Hagi: „Să vină fericirea!”
24
ian.
23:00
MERCATO 2022 | Steven Gerrard i-a adus pe Philippe Coutinho și Lucas Digne la Aston Villa! Newcastle ”a spart banca” pentru doi jucători. FC Barcelona a cheltuit o avere cu Ferran Torres. Cele mai tari transferuri sunt AICI
24
ian.
22:57
Farul – FC U Craiova 1948 3-2 | „Spune-mi tu de ce l-am luat pe Omoh!”. Gică Hagi, salvat de atacantul nigerian. Cine l-a dezamăgit pe „Rege”: „Acesta e punctul nostru slab”
24
ian.
22:48
Farul Constanța – FC U Craiova 1948 3-2 | Adrian Mititelu Jr. și-a ieșit din minți: „Ionuț Coza e corupt!” Acuzații fără precedent: „Dacă vine în Craiova, voi face istorie!”
24
ian.
22:25
Farul Constanța – FC U Craiova 1948 3-2 | Nicolo Napoli o avertizează pe Dinamo: ”Ne salvăm de la retrogradare!” Antrenorul italian i-a cerut transferuri de urgență lui Adrian Mititelu
24
ian.
22:22
FRF, luată la bani mărunți de șefii lui CFR Cluj: „Unii din Federație să câștige, iar Dan Petrescu să plătească?”. De ce s-au enervat ardelenii