Dacă situaţia rămâne neschimbată şi se dovedeşte că fotbaliştii s-au infectat, atunci clubul din Liga 2 riscă o amendă fără precedent.
Petrolul poate primi o amendă uriaşă
Federaţia Română de Fotbal a stabilit sancţiuni drastice pentru echipele care nu respectă protocolul medical. Petrolul Ploieşti riscă să primească amenda maximă.
"În cazul în care la un club apare un focar de infecție, (minim 3 persoane din cadrul clubului, indiferent de funcția deținută, sunt depistate cu rezultat pozitiv la testarea specifică pentru COVID 19), dacă se constată culpa clubului cu privire la nerespectarea prevederilor Protocolului privind reluarea competițiilor, clubul în cauză va fi sancționat cu o penalitate sportivă de 100.000 lei."
Jucătorii antrenaţi de Costel Enache ar fi trebui să joace sâmbătă, cu UTA Arad, în prima etapă din play-off-ul Ligii 2.
"Abia așteptăm să reînceapă competiția. Există o anumită situație prevăzută de FRF pentru un astfel de scenariu. Meciurile echipei sunt reprogramate și competiția merge mai departe. Speram să fie un caz singular. Noi am făcut testele dimineață. Așteptăm rezultatele, dar lucrurile sunt ok la noi", a declarat antrenorul arădenilor, Laszlo Balint, pentru AntenaSport.
- Petrolul trebuia să joace sâmbătă cu UTA
- Cinci fotbalişti nu au trecut testul pentru Covid-19
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Marele Premiu al Spaniei e în AntenaPLAY, în perioada 30 mai - 1 iunie
- Dumitru Dragomir a spus cine este cel mai bun fotbalist din România!
- FCSB va juca în UEFA Youth League! Roş-albaştrii au câştigat şi Liga de Tineret
- Soţia brazilianului Ronaldo a răbufnit: “Corupţia continuă! O ţară dezgustătoare”
- Gică Hagi, ultimatum pentru jucători! Anunţ clar după ce Farul a ratat play-off-ul: “E important”
- Florin Talpan a răbufnit, după ce nu a fost numit comandant la CSA Steaua. Scenariul incredibil lansat: “Vor să-l ajute pe Becali”