Rapid – Dinamo 3-1 | „Bă, poate dai şi tu un gol! A dat acum!” Reacţia lui Adrian Mutu, după victoria uriaşă din derby: „Rapid a aşteptat 14 ani această victorie!” Ce a spus de Dinamo

Valentin Pîrcălabu Publicat: 13 martie 2022, 23:04

Rapid – Dinamo 3-1 | „Bă, poate dai şi tu un gol! A dat acum! Reacţia lui Adrian Mutu, după victoria uriaşă din derby: „Rapid a aşteptat 14 ani această victorie! Ce a spus de Dinamo

Adrian Mutu este antrenorul Rapidului

Hepta

• Rapid – Dinamo 3-1
  • Reacţia lui Adrian Mutu

Cu Adrian Mutu antrenor, Rapid a obţinut prima victorie în faţa rivalei din Ştefan cel Mare după o pauză de 14 ani. Mutu s-a arătat mulţumit de evoluţia echipei sale şi a dezvăluit ce discuţii a avut cu atacanţii săi înainte de derby.

Reacţia lui Adrian Mutu, după Rapid – Dinamo 3-1

„E o mulţumire, dar în acelaşi timp şi teama aia (n.r. 2-0 după numai 8 minute). Am primit un gol copilăresc, dar sper să nu se mai repede. Cred că am dominat, mai ales în prima repriză am făcut un joc foarte bun. Jucătorii au dominat, au făcut ce le-am spus. În a doua repriză am preferat să nu mai jucăm cu aşa posesie, ci mai direct. Nu am suferit prea mult şi am adus o victorie după 14 ani pentru Rapid.

Creez în general foarte mult ofensiv şi încerc să le dau libertate jucătorilor. Eu îi las liberi pentru că sunt jucători plini de talent, să se bucure de fotbal. Bălan execută la antrenamente, îl ştiu din 2018… la Voluntari îi spuneam: „Băi, oate dai şi tu un gol”. A dat acum în derby. Vorbesc cu Ioniţă, cu Rareş Ilie, sunt atacanţi şi îi las liberi între linii.

Bineînţeles că sunt bucuros de joc şi de atitudinea echipei, dar pentru mine rămâne doar un joc, chiar dacă a fost împotriva lui Dinamo. Rapid a aşteptat de 14 ani această victorie, e una de moral. Suntem pe un drum bun. O văd capabilă pe Dinamo să se salveze, fiecare meci e capital!

Eu le-am spus jucătorilor să se bucure acum pentru această victorie şi de mâine să se pregătească pentru următorul meci. Nu trebuie să facem prea mare sărbătoare. Faptul că noi am fost mai pregătiţi mental s-a văzut de la începutul acestui meci. E meritul băieţilor pentru că reuşesc să se concentreze„, a declarat Adi Mutu după Rapid – Dinamo 3-1.

Rapid – Dinamo 3-1. Adi Mutu i-a stricat debutul lui Dusan Uhrin

Rapid a învins-o pe Dinamo, scor 3-1, în prima etapă a play-out-ului Ligii 1. Dusan Uhrin a avut un debut de coşmar în cel de-al treilea mandat pe banca grupării din Ştefan cel Mare. Portarul Figueiredo şi fundaşii „câinilor” s-au întrecut în gafe.

Alexandru Ioniţă a avut nevoie de numai trei minute pentru a marca. La scurt timp distanţă a contribuit la o nouă reuşită. A executat impecabil un corner şi Kait a făcut 2-0 în minutul 8. Vlad Morar a redus din diferenţă (11), după o fază gândită excelent de Gabi Torje, dar nu s-a putut bucura prea mult timp. În minutul 30 era deja 3-1 pentru Rapid. Adrian Bălan a profitat de un „cadou” incredibil făcut de goalkeeperul lui Dinamo.

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

0:10
Ioan Ovidiu Sabău și-a turnat cenușă în cap după U Cluj – Petrolul 1-2: „Trebuia să gândesc totul mai bine”
23:59 LIVE SCOREUcraina – România 2-2, în Billie Jean King Cup. Ana Bogdan şi Jacqueline Cristian, victorii fabuloase 23:55 Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul! A făcut plecăciuni în fața jucătorilor intrați dep e bancă 23:47 Cum arată acum clasamentul în play-out! Luptă extrem de încinsă pentru evitarea retrogradării 23:30 Estoril – Braga 0-1, în AntenaPLAY. FC Porto – Famalicao 2-2! Gil Vicente – Sporting 0-4 23:30 U Cluj – Petrolul 1-2. „Lupii galbeni” au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve! 23:23 Ioan Andone îi dă dreptate lui Gigi Becali, ce visează grupele Ligii Campionilor: „Se poate!” Ce a spus despre ţintele FCSB-ului 23:03 „Se implică Dan Petrescu?” Francisc Dican a dat răspunsul pe loc. Dezvăluirea interimarului de la CFR Cluj 22:51 VideoIon Ţiriac, declaraţie uluitoare despre Simona Halep: „A fost accidentată la cap şi cineva s-a jucat cu ea” 22:13 VIDEOScene incredibile sub ochii lui Alex Dobre în FC Porto – Famalicao! Evanilson a lovit un adversar cu capul în gură! Ce a urmat Vezi toate știrile
Reacţia lui Zeljko Kopic după ce s-a spus că s-a bătut cu portarul lui Dinamo, Adnan Golubovic!
Liga 1 • 19:54
Nebunie la meciul care o poate face campioană pe FCSB!
Liga 1 • 16:30
Nebunie la meciul care o poate face campioană pe FCSB! Câte bilete s-au vândut la derby-ul cu Rapid! „Erupe” Arena Națională
Gigi Becali i-a dat replica lui Adrian Mutu, după ce "Briliantul" i-a distrus marele vis patronului de la FCSB
Liga Campionilor • 9:43
Gigi Becali i-a dat replica lui Adrian Mutu, după ce „Briliantul” i-a distrus marele vis patronului de la FCSB
Mircea Lucescu l-a sunat pe Cristi Chivu
Liga 1 • 9:06
„Gata, e timpul!” Mircea Lucescu l-a sunat pe Cristi Chivu, care a fost asaltat cu oferte din România. Ce sfat prețios i-a dat
Mircea Lucescu, reacţie categorică despre implicarea la Dinamo
Liga 1 • 12 apr., 23:30
Mircea Lucescu, reacţie categorică despre implicarea la Dinamo: „Eu asta pot să fac!”. Anunţ despre viitorul său