Răzvan Burleanu a avut o reacţie fermă în privinţa schimbării Legii Sporturilor. Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal susţine că CSA Steaua poate promova în Liga 1 doar dacă această iniţiativă a lui Vasile Dîncu este dusă până la capăt, sau mai există varianta ca forma de organizare să fie schimbată.
CSA Steaua ar putea promova încă de la finalul actualului sezon, în cazul în care Legea Sporturilor se va schimba. Vestea a stârnit un val de reacţii în fotbalul românesc.
Răzvan Burleanu, reacţie fermă în privinţa schimbării Legii Sporturilor
Răzvan Burleanu a declarat că nici nu susţine, dar nici nu este împotriva schimbării Legii Sporturilor. Preşedintele FRF este de părere că statul ar putea ajuta fotbalul românesc, dat fiind faptul că CSA Steaua este un club susţinut de bani publici.
De asemenea, Burleanu a mai declarat că în unele momente, este chiar nevoie de intervenţia statului, pentru a se dezvolta anumite ramuri din sportul românesc, precum infrastructura sau academiile.
„Ar trebui să clarificăm aspectul acesta al promovării cluburilor de drept public. Lucrurile nu sunt atât de clare. CSA Steaua este un club de drept public, iar conform Legii Sportului nu poate intra în Liga Profesionistă. În momentul de față ai două posibilități de a ajunge în Liga 1: ori se modifică legea, ori se modifică forma de organizare.
Federația era arătată cu degetul că de ce nu lăsăm un club în Liga 1. Ceea ce contează este să putem avea o dezbatere reală la ceea ce înseamnă rolul fotbalului în stat. În opinia mea, consider că statul trebuie să fie un partener puternic în dezvoltarea fotbalului. Economia de piață nu permite cluburilor noastre să ne luptăm cu echipele mari în acest moment.
Personal, ca președinte de Federație, nu ne poziționăm nici împotrivă, dar nici în favoarea (n.r. modificării Legii Sportului).
Ai nevoie pe termen scurt de intervenția statului, dar în cele patru direcții pe care le-am mai zis: infrastructură, academii, fotbal în școli și educație”, a declarat Răzvan Burleanu, pentru digisport.ro.