PAOK Salonic şi Olympique Marseille se anunţă un meci de foc, mai ales după incidentele dintre fanii celor două formaţii din Franţa. Chiar la conferinţa de presă de după meci, Răzvan Lucescu a spus că fanii francezi merită să iabă parte de o primire similară. Înaintea meciului retur, Răzvan Lucescu şi-a întărit afirmaţia şi a spus că nu regretă nimic din ce a spus, chiar dacă a fost pus la zid de francezi.
“Suporterii voştri ar fi bine să nu vină (n.r. – la retur)“, au fost cuvintele lui Lucescu care i-au iritat pe francezi.
“Nu regret ceea ce am spus. Nu spun că am venit (n.r. – la Marsilia) pentru o petrecere, dar măcar pentru a trăi ceva frumos şi pentru a ne bucura. Şi nu asta s-a întâmplat. Ceea ce am spus a fost corect.
În loc să critice vorbele mele, cei de la Marsilia ar face mai bine să critice ceea ce s-a întâmplat la ei acasă, în două zile nebuneşti, atitudinea fanilor de la OM şi organizarea. Am avut dreptate să spun asta şi să avertizez pe toată lumea. În acest fel, am evitat multe lucruri“, a declarat Lucescu, miercuri, într-o conferinţă de presă organizată la Salonic, înainte de meciul retur.
Între timp, deplasarea fanilor lui Marseille la Salonic a fost interzisă.
Olympique Marseille s-a impus cu scorul de 2-1 în partida tur a sferturilor de finală ale Conference League, desfăşurată în urmă aproape cu o săptămână. Returul este programat, joi, de la ora 22.00.
Răzvan Lucescu, comparat cu Pep Guardiola
Lucescu Junior a fost lăudat înainte de PAOK – Olympique Marseille de fostul său jucător de la Al Hilal, Bafetibi Gomis. Fostul internaţional francez a comparat jocul echipelor lui Răzvan cu acela al trupelor conduse de Pep Guardiola.
„Răzvan a fost lângă mine când am avut nevoie de el. Se inspiră din filosofia de joc a lui Guardiola. Mi-aş dori să antreneze o echipă din Ligue 1. L-am recomandat multor preşedinţi.

Din punctul meu de vedere, poate antrena lejer o echipă din primele şase din Ligue 1 şi poate surprinde foarte mulţi oameni”, a spus Bafetibi Gomis, despre Răzvan Lucescu, conform gazzetta.gr.
Cuvintele lui Gomis pentru antrenorul nostru vin după ce cei doi au câştigat Liga Campionilor Asiei şi campionatul cu Al Hilal.
- Răzvan Lucescu, un nou mesaj războinic
- Ce a spus despre fanii lui OM
- China Smash 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 25 septembrie – 5 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Dorinel Munteanu, aproape de revenire. Antrenorul cu care se luptă pentru a prelua noua echipă
- Răzvan Burleanu, vizită la Senatul României! Se pregăteşte o decizie istorică pentru fotbalul românesc
- Cum controlează Adrian Mutu un teren al statului câștigat fără licitație. Programul, făcut în beneficiul propriu
- Ion Geolgău, ca și demis de la FRF. Decizia pregătită după scandalul de hărțuire sexuală în care a fost implicat
- Ion Geolgău a recunoscut că a trimis mesaje de hărțuire mamei unui junior: “Regret sincer acest lucru”