Închide meniul

“S-au înțeles la toate capitolele!” Nicolae Stanciu, la un pas de Galatasaray. Gică Hagi, implicat în transfer

Alexandru Ivan Publicat: 9 iulie 2021, 18:02

Comentarii
S-au înțeles la toate capitolele! Nicolae Stanciu, la un pas de Galatasaray. Gică Hagi, implicat în transfer

Profimedia

“Galatasaray depune eforturi mari pentru a definitiva unul dintre transferurile importante, cel al lui Nicolae Stanciu. Galben-roșii s-au înțeles cu vedeta română la toate capitolele.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

S-a aflat că conducerea a apelat și la legenda fotbalului românesc, Gheorghe Hagi, în încercarea de a materializa transferul. Se pare că această mișcare a jucat un rol important în convingerea lui Stanciu”, au scris jurnaliștii de la Takvim Gazetesi.

Nicolae Stanciu, la un pas de Galatasaray

Singurul impediment în calea mutării lui Stanciu la Galatasaray ar fi suma de transfer. Potrivit sursei citate, Slavia Praga vrea să obțină 7,5 milioane de euro pentru internaționalul român, pe când turcii sunt dispuși să ofere între 3,5 și 4 milioane de euro.

Nicolae Stanciu le-ar fi transmis însă șefilor lui Slavia Praga că își dorește să plece, astfel că cehii ar putea să mai scadă din pretențiile financiare.

Galatasaray ar fi a 8-a echipă din CV-ul lui Stanciu. În prezent, acesta este cotat la 7 milioane de euro.

Reclamă
Reclamă

Pentru performanțele sale din sezonul trecut la Slavia Praga, Nicolae Stanciu a primit două premii individuale. Românul a fost desemnat cel mai bun jucător străin din campionatul Cehiei, cât și favoritul fanilor.

Stanciu a jucat 45 de meciuri în toate competițiile și a marcat 16 goluri, dintre care 12 doar în campionat. Românul este jucătorul din Cehia care a contribuit la cel mai mare număr de goluri (18), având și 6 assist-uri.

Stanciu, creștere semnificativă a cotei de piață

Nicolae Stanciu a ajuns să valoreze 7 milioane de euro, potrivit Transfermarkt. Românul este mai scump cu un milion de euro după actualizarea cotelor din Cehia.

Reclamă

Stanciu este al 5-lea cel mai valoros jucător din întreg campionatul și al 4-lea de la Slavia Praga.

Cel mai scump jucător din Liga Cehiei este Adam Hlozek (18 ani, Sparta Praga), care valorează 17 milioane de euro. În ceea ce-i privește pe coechipierii lui Stanciu de la Slavia Praga, cel mai mult valorează senegalezul de 20 de ani Abdallah Sima, cotat la 11 milioane de euro.

În rândul celor mai scumpi jucători români, Nicolae Stanciu ocupă locul al 4-lea. Apogeul fostului jucător de la FCSB a fost atins în toama lui 2016, când Stanciu valora 8 milioane de euro.

 

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar trebui schimbaţi antrenorii la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:42
Andrei Nicolescu, reacție după comunicatul celor de la Oțelul: „Se produc chestiuni care sunt reprobabile”
23:38
Victor Angelescu vrea titlul şi a anunţat transferuri pentru acest obiectiv uriaş! Ce a spus de Stanciu la Rapid
23:17
Claudiu Petrila a explicat de ce a bombănit când a fost schimbat de Gâlcă în meciul cu CFR Cluj!
23:15
Costel Gâlcă a anunţat schimbări în echipa Rapidului după ce giuleştenii s-au distanţat în fruntea Ligii 1
22:58
Marian Aioani, mesaj pentru conducerea Rapidului după ce a devenit primul portar cu assist al sezonului!
22:56
Robert Ilyeș a răbufnit, după Rapid – Csikszereda 4-1: „Asta impactează imaginea clubului”
1 Decizia incredibilă luată de Mihai Rotaru după victoria uriaşă a Universităţii Craiova cu Mainz 2 Gigi Becali le-a decis viitorul lui Elias Charalambous şi Mihai Pintilii, după ruşinea de la Belgrad 3 Tensiuni imense la FCSB. Vali Crețu și-a făcut praf un coleg: “Dacă ăla doarme, ce să facem?” 4 Reacţia dură a lui Gigi Becali după ce Vali Creţu l-a făcut praf pe Siyabonga Ngezana: “Mă aude nevastă-mea” 5 VIDEOOscar Piastri, pole în cursa de sprint! Titlul mondial se poate da duminică (18:00, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY) 6 FCSB a rezolvat primul transfer al iernii: “Am bătut palma”. Detaliile contractului
Citește și