Toni Petrea a dat detalii despre accidentarea lui Florin Tănase: "Am stabilit că e bine să facem asta!" Ce a spus despre Coman și șocul pe care îl va avea la Cluj

De Antena Sport. Publicat pe 06.12.2020 la 00:32 Actualizat pe 06.12.2020 la 00:43

FCSB este echipa momentului în fotbalul românesc. Echipa antrenată de Toni Petrea a ajuns la 7 victorii consecutive.

Toni Petrea este antrenorul FCSB

Sport Pictures / Răzvan Păsărică via Hepta

• FCSB - UTA 3-0
  • FCSB este lider în Liga 1
  • Concluziile trase de Toni Petrea

Man, Coman și Olaru au marcat golurile victoriei cu UTA. La final, Toni Petrea s-a arătat mulțumit de faptul că FCSB a reușit a 10-a victorie a sezonului în Liga 1.

Important e că am câştigat acest meci, ştiam că va fi un meci dificil cu un adversar care se apără destul de bine şi s-a văzut în prima repriză, când am întâmpinat ceva probleme în a găsi drumul către poarta adversă. Deşi am avut multe ocazii, nu am marcat, repriza a doua mult mai bine. Ne-am creat şi mai multe ocazii de a înscrie şi am reuşit să o facem, iar victoria nu poate fi pusă la îndoială”, a spus Toni Petrea.

Antrenorul FCSB a dat asigurări că Florin Tănase nu are nicio problemă medicală gravă. Căpitanul FCSB a fost scos de pe teren în minutul 30.

Lipsesc jucătorii accidentaţi, a intrat destul de bine Florinel şi a marcat. Cu Tase şi cu Denis am vorbit înainte de meci, le-am zis dacă simt ceva, cea mai mică problemă să ne anunţe şi să iasă şi n-are rost să facă vreo recidivă şi să stea mai mult. A simţit ceva în prima repriză şi am stabilit că e bine să nu mai riscăm absolut nimic. Jucăm duminica viitoare, am convingerea că până atunci va fi pe teren” a mai spus Toni Petrea.

Florinel Coman a revenit cu gol

Florinel Coman a revenit pe teren după aproape 3 luni. Coman se accidentase grav în partida cu Backa Topola.

A trebuit să găsim soluţii, trebuia să-i dăm minute şi lui Florinel, venind după o perioadă de pauză. Mă bucur că a marcat, mai are multe de pus la punct, cel puţin din punct de vedere fizic. Uşor, uşor sper să-şi revină la forma care era şi să devină din ce în ce mai bun” a mai spus Petrea.

Pentru FCSB urmează derby-ul cu CFR Cluj

Pentru FCSB urmează derby-ul cu CFR Cluj. Petrea a recunoscut că va fi ciudat să nu-l vadă pe Dan Petrescu pe banca celor de la CFR Cluj.

Toată lumea era obişnuită cu Petrescu pe bancă, asta e viaţa antrenorilor, nu poţi să stai o veşnicie la o echipă, te mai duci în altă parte. Mă bucur că am reuşit să ajungem pe primul loc, să fim cu ceva avans de puncte, dar nu e suficient, e campionatul destul de lung, sunt multe meciuri de disputat şi încă o dată, o luăm pas cu pas la fiecare meci” a mai spus Petrea.