Închide meniul

Universitatea Craiova, la un pas de transferul anului! Fernando Varela, aproape de revenirea în Liga 1

Dan Roșu Publicat: 25 martie 2022, 15:13

Comentarii
Universitatea Craiova, la un pas de transferul anului! Fernando Varela, aproape de revenirea în Liga 1

Profimedia Images

Universitatea Craiova negociază intens transferul de titlu al lui Fernando Varela. Fundaşul lui PAOK ar putea reveni în Liga 1 în această vară, când îi expiră contractul cu elenii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Conform prosport.ro, negocierile dintre Fernando Varela şi Universitatea Craiova sunt avansate. Cum fundaşul de 34 de ani a mai fost dorit şi în trecut de olteni, rămâne de văzut dacă, de această dată, transferul se va concretiza.

Universitatea Craiova l-a vrut şi în iarnă pe Fernando Varela

Universitatea Craiova nu e la prima tentativă de a-l readuce în Liga 1 pe Varela. În iarnă, chiar Mihai Rotaru a dezvăluit că oltenii au vrut să-l aducă în lotul lui Laurenţiu Reghecampf.

“Vă spun în premieră acum: am încercat să-l aducem pe Varela. Ieri a căzut. El a fost ținta noastră numărul unu. Da, Varela, de la PAOK. Două săptămâni am muncit la el.

S-a încercat, dar din păcate, nu s-a putut rezolva. PAOK e de acord, nu sunt probleme, pentru că există o disensiune între Varela și conducere și am crezut că putem să rezolvăm. Dar din păcate, nu am putut face transferul.

Reclamă
Reclamă

Nu pot să vă dau detalii, dar nu financiar. Vrem două transferuri. Dacă vine și al treilea, e cu atât mai bine. Dar nu aducem de dragul de a aduce”, a spus Mihai Rotaru, citat de digisport.ro.

Fernando Varela a jucat în Liga 1 în perioada 2012 – 2016, la Vaslui şi FCSB. Alături de roş-albaştri, fundaşul şi-a trecut în cont două titluri de campion, 2013-2014 şi 2014-2015, o Cupă a României şi două Cupe ale Ligii. De la FCSB, el a ajuns la PAOK, pentru 1.4 milioane de euro.

Pierdere imensă pentru Mihai Rotaru

Mihai Rotaru a fost aproape de a da lovitura pe piața transferurilor. Din informațiile AS.ro, patronul de la Universitatea Craiova ar fi putut încasa 10 milioane de euro de la Dinamo Kiev. Ucrainenii lui Mircea Lucescu ajunseseră la un acord cu oltenii pentru transferul lui Elvir Koljic. Totul se întâmpla în 2020.

Reclamă

Dinamo Kiev a oferit inițial șapte milioane de euro, dar oltenii au refuzat. În cele din urmă, din informațiile AS.ro, Rotaru s-a înțeles cu Surkis pentru suma de 10 milioane de euro pentru mutare. Jucătorul urma să semneze contractul chiar după meciul în care s-a accidentat. Dacă s-ar fi făcut mutarea, Koljic ar fi fost cel mai scump transfer realizat de Craiova lui Rotaru.

”A ratat un transfer atunci, din câte știu eu. Am auzit de la club că trebuia să se ducă la Dinamo Kiev sau ceva de genul ăsta. Are un psihic extrem de puternic. A mai avut accidentări, e destinul fiecăruia. A mai avut probleme și la spate și la coapsă”, a declarat doctorul Ioan Bogdan Andrei, la AS.ro LIVE.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 21 ian.
Ce notă a luat Dennis Man la meciul Newcastle – PSV
23:53 21 ian.
Slavia Praga – Barcelona 2-4. Dennis Man, prestație slabă în Newcastle – PSV 3-0. Toate rezultatele din Champions League
23:16 21 ian.
Qarabag a obţinut o calificare istorică în play-off-ul Ligii Campionilor
22:48 21 ian.
Cristiano Ronaldo a marcat din nou pentru Al-Nassr! Portughezul, cu un pas mai aproape de golul 1000
22:09 21 ian.
Turcii au comentat arbitrajul lui Istvan Kovacs din Galatasaray – Atletico Madrid: „O prestație extraordinară”
21:53 21 ian.
Daniel Graovac a jucat pentru Dinamo Zagreb, acum vrea să-i bată: “Avem o finală de jucat”
1 Olimpiu Moruțan putea ajunge la FCSB! Cine s-a opus transferului și ce i-a transmis lui Gigi Becali 2 Gabriela Ruse, victorie uriaşă şi cea mai mare performanţă a carierei la Australian Open 3 Românul, transfer important la Fenerbahce! Mutare de 6 milioane de euro 4 Radu Drăguşin, la pachet cu un alt jucător. AS Roma a făcut oferta pentru Tottenham 5 Lovitura dată de Oţelul, în lupta pentru play-off. Gălăţenii, acord cu jucătorul cu două titluri în Liga 1 6 Rapid l-a cedat! Mutarea a fost anunţată oficial: “Să ai un sezon cât mai bun”
Citește și