Închide meniul

Veste uriaşă pentru fanii Petrolului! Mărcile clubului Petrolul s-au întors acasă. Cale liberă spre revenirea în Liga 1

Gabriel Zamfirescu Publicat: 18 noiembrie 2021, 13:57 / Actualizat: 31 octombrie 2023, 16:14

Comentarii
Veste uriaşă pentru fanii Petrolului! Mărcile clubului Petrolul s-au întors acasă. Cale liberă spre revenirea în Liga 1

Hepta

Mărcile clubului Petrolul s-au întors acasă! Petrolul a redobândit dreptul de folosinţă pentru mărcile istorice ale grupării ploieştene. Echipa de liga a doua, ACS Petrolul 52, clubul de fotbal înființat în 2016, după falimentul vechiului club, a reuşit să pună mâna pe mărcile istorice ale clubului din Ploiești.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Veste uriaşă pentru fanii Petrolului! Mărcile clubului Petrolul s-au întors acasă

Fanii Pterolului pot să stea liniştiţi. ACS Petrolul 52 a fost singura entitate care a participat la licitația organizată de Primăria Municipiului Ploiești. Astfel echipa de pe “Ilie Oană” şi-a readus acasă mărcile atât de importante. “Urmează, acum, în termenul prevăzut de lege, semnarea contractelor de licență exclusivă pentru cele șase mărci”, este comunicatul emis de club.

Cele şase mărci sunt FC Petrolul Ploiești, FC Petrolul Ploiești 1924, Fotbal Club Petrolul, Petrolul Ploiești, Petrolul 52 și Petrolul 95. Acestea le-au aparținut celor de la ACS Petrolul 52 din 2016, din Liga 4, și până în luna iunie a acestui an. Acum, acestea au revenit la echipa de ligă secundă.

Lupii galbeni, în lupta pentru promovare

După mai mulţi ani în care s-a ratat promovarea şi apoi principalul finanțator al clubului și-a anunțat retragerea, Petrolul pare să-şi fi regăsit cadenţa. Deși acum bugetul clubului este mult sub cel din precedentele trei sezoane, Petrolul merge ceas în liga secundă. E lider al clasamentului, cu 12 victorii consecutive. Echipa lui Nicolae Constantin are 36 de puncte în 13 etape, la șase în fața celor de la U Cluj care sunt pe locul al doilea. De altfel, astăzi Petrolul joacă un adevărat derby, cu Concordia Chiajna, echipa de pe locul 3, de la ora 20:30.

 

Reclamă
Reclamă

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:55
Şeful LPF, Gino Iorgulescu, anunţă “revoluţia” în Liga 1: “Un campionat cu 12 echipe”
19:49
Ce s-a întâmplat cu Gică Hagi după ce a plecat de pe banca Farului. Cum se implică la echipă în continuare
19:35
VIDEOGol a la David Beckham, de după centrul terenului, în finala Cupei Arabe! Reuşită cum rar poţi vedea
19:35
Turcii anunță transferul lui Umit Akdag: „Vor începe discuțiile”
19:27
VIDEOGolul lui Virgil Ghiță din România – Austria 1-0, votat cel mai frumos al anului. Anunțul FRF
19:20
„E ultimul său sezon pe Etihad” – Anunț bombă din Anglia! Conducerea caută deja înlocuitor
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 3 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 4 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia
Citește și