“Zece ani aș lua campionatul!” Liber de contract, Dan Petrescu a anunțat în ce condiții ar antrena din nou în România: “Dacă găsesc așa ceva, m-ar interesa!”

Alexandru Ivan Publicat: 26 iunie 2021, 15:12

Comentarii
Zece ani aș lua campionatul! Liber de contract, Dan Petrescu a anunțat în ce condiții ar antrena din nou în România: Dacă găsesc așa ceva, m-ar interesa!

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dan Petrescu caută o echipă care să aibă un mediu prielnic pentru performanță. Atmosfera din cadrul clubului este foarte importantă pentru tehnicianul care a cucerit de 4 ori titlul în Liga 1. Pentru asta, Petrescu și-ar dori să ia singur toate deciziile de la echipă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipa ideală în viziunea lui Dan Petrescu

Cu toate acestea, Petrescu consideră că patronii din fotbal, și nu doar cei din România, se implică tot mai mult peste treburile antrenorului.

În ziua de astăzi e imposibil. În Anglia era Ferguson unde decidea tot, Mourinho cred că e la fel, poate și Guardiola. Dar nu sunt multe cluburi în lume care să accepte acest lucru. În Anglia cred că încă ia antrenorul toate deciziile, colaborând cu ceilalți. În Italia, în România, nu cred că e posibil. Dacă găsesc așa ceva, m-ar interesa și zece ani aș lua campionatul!“, a declarat Dan Petrescu, la gsp.ro.

Dan Petrescu are un titlu cu Unirea Urziceni și patru campionate pe banca CFR-ului. “Bursucul” a dezvăluit că a fost la un pas să ajungă pe banca lui Dinamo. 

Petrescu: “Neluțu Varga nu s-a băgat niciodată peste mine la CFR Cluj!”

Petrescu este omul cu care a început hegemonia lui CFR Cluj în Liga 1. “Bursucul” crede că a reușit să aducă trei titluri în Gruia tocami pentru faptul că patronul Neluțu Varga l-a lăsat în treburile lui.

Reclamă
Reclamă

“Nu s-a băgat niciodată! Și cred că ăsta e secretul. Toată lumea se pricepe la fotbal și la politică. Ha, ha, ha! Dar nu s-a băgat niciodată. Mai e o problemă! Cred că toată lumea știe cum sunt eu. La mine, și dacă mă suni ai greșit… Dacă ai greșit să-mi propui ceva, mă supăr, darmite să-mi mai zici și ceva!”, a mai spus Dan Petrescu.

Dan Petrescu a plecat de la CFR Cluj în decembrie 2020, fiind înlocuit de Edi Iordănesu. Între timp, nici fiul Generalului nu se mai află în Gruia. Antrenorul campioanei României este Marius Șumudică.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
3:00

VIDEOScoția 0-1 Maroc. Fast and furious: Saibari înscrie unicul gol în secunda 68, Maroc e cu gândul la 16-imi

2:30

Brazilia – Haiti LIVE VIDEO (03:30, Antena 1 şi AntenaPLAY). “Selecao” face spectacol şi fără Neymar. Echipele de start

2:06

Cinci lucruri după SUA – Australia 2-0, meciul în care americanii au arătat că știu (mult) fotbal

1:28

VideoCe lovitură a dat Bayern! Jucătorul transferat de lângă Man a dat cel mai rapid gol de la Mondial, după 68 de secunde

1:11

Video“Flower of Scotland” a cutremurat arena din Boston! Piele de găină înainte de Scoţia – Maroc

0:02

VIDEOSUA – Australia 2-0. Americanii s-au calificat în şaisprezecimile Campionatului Mondial

1 Un nou transfer în Belgia după Olaru. Fotbalistul din Liga 1 și-a dat acordul 2 Trabzonspor a decis: ce se întâmplă cu Denis Drăguş, după ce atacantul s-a înţeles cu Gigi Becali 3 Se pregătește să fugă de la FCSB. Mihai Stoica: “Am mari dubii că vine la reunire” 4 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 5 Răsturnare uriaşă de situaţie: Anderson Ceara nu mai ajunge la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul 6 Pierluigi Collina a dezvăluit cum l-a ales pe Istvan Kovacs să arbitreze meciul 1.000 de la Mondiale
Citește și