Gabi Tamaş, sfat savuros pentru juniori: „Să facă aceleaşi greşeli ca mine, dacă-i duce organismul!”

Viviana Moraru Publicat: 31 martie 2024, 17:19

Comentarii
Gabi Tamaş, sfat savuros pentru juniori: „Să facă aceleaşi greşeli ca mine, dacă-i duce organismul!

Gabi Tamaș, la o petrecere / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Gabi Tamaş a avut un sfat savuros pentru juniori. Fostul fundaş al naţionalei, în prezent directors sportiv la Concordia Chiajna, le-a recomandat puştilor să nu mai petreacă atât de mult timp pe reţelele de socializare şi să încerce să repete greşelile comise de el, în carieră, pentru a putea ajunge la un nivel ridicat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gabi Tamaş s-a retras anul trecut, însă în această primăvară a acceptat să devină director sportiv la Concordia Chiajna, după ce a fost ofertat şi de Dinamo.

Gabi Tamaş, sfat savuros pentru juniori

Gabi Tamaş nu a stat pe gânduri atunci când a fost întrebat ce sfat le dă tinerilor jucători. Acesta consideră că puştii ar trebui să reducă timpul petrecut pe TikTok şi să încerce să ajungă la nivelul la care a ajuns el, dacă vor avea organismul puternic.

„Să taie Tik-Tok-ul, asta le-aș spune juniorilor, eu aveam altele când eram mic, ei au Tik-Tok. Juniorii să facă aceleași greșeli și să joace la nivelul la care am jucat eu. Dacă-i duce organismul”, a declarat Gabi Tamaş, conform prosport.ro.

De asemenea, Gabi Tamaş a mai dezvăluit şi că programul său este mult mai încărcat, de când a devenit director sportiv, mărturisind că aproape toată ziua şi-o petrece la echipă. Fostul internaţional a mai dezvăluit şi care a fost motivul pentru care a refuzat-o pe Dinamo.

Reclamă
Reclamă

„Am început să muncesc mai mult decât atunci când eram fotbalist. Viața de fotbalist, îți dai seama, o oră, două ore, maxim să stai și la recuperare, trei, după ai ziua liberă. Ca manager sportiv, la 8 dimineața sunt la club și ajung pe la cinci după-amiază acasă.

De ce Concordia! Pentru că o să vă duc să vedeți ce înseamnă Concordia Chiajna. Am venit pentru că aici ai de toate, în primul rând infrastructura unde se antrenează copiii, ce condiții au și ce vreau eu, de la vară, să îmbunătățim. Și la echipa mare, la fel, o să ne bazăm foarte mult pe recuperare, vitaminizare, alimentație. Am vorbit cu Cristi Tănase, dânsul a fost un mare factor, relația pe care o avem, care datează din perioada în care eram copil la Dinamo și ne-am înțeles asuprea proiectului. Termen scurt, mediu și lung. Proiectul meu se bazează pe academie și pe echipa mare”, a mai spus Gabi Tamaş, conform aceleiaşi surse citate mai sus.

Ce a declarat Gabi Tamaş, după ce a revenit în fotbal

Tamaș a semnat cu divizionara secundă Concordia Chiajna și a devenit noul director sportiv al „vulturilor verzi”. Fostul internațional și-a găsit astfel un nou angajament, după ce a stat departe de fotbal timp de 4 luni și jumătate, de la retragere.

Reclamă

Tamaș a dezvăluit că se bucură pentru că a luat decizia de a reveni la Concordia Chiajna, chiar dacă nu va mai intra pe teren. Fostul internațional a menționat că este la început de drum și că s-a orientat spre un proiect serios.

„Concordia Chiajna a fost alături de mine în mai multe ipostaze, este un club stabil, iar eu sunt la început de drum și caut un proiect serios. Mă bucur că am luat această decizie, logic. Nu vreau să vorbesc despre subiectul Dinamo. Am rămas în relații bune cu Andrei Nicolescu (n.r. administratorul special) și respect foarte mult acel club.Gabi Tamas

A fost decizia mea să semnez cu Concordia Chiajna”, a spus Gabi Tamaș, potrivit gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:19

Lovitură dată de Valeriu Iftime! Fostul jucător de la Torino a semnat cu FC Botoșani

18:15

Ce şanse are Kylian Mbappe la câştigarea Balonului de Aur? Jucătorii care au cucerit trofeul, într-un an fără titluri

18:06

Selecţionerul român e convins că FCSB a dat lovitura: „Cel mai talentat român”

17:58

LIVE TEXTAlashkert – CFR Cluj 0-0, ACUM. Ardelenii caută calificarea în Conference League

17:57

FotoOrașul cu 38.000 de locuitori care are trei campioni mondiali cu Spania!

17:35

„Datorită lui sunt aici” Primul interviu al lui Karim Adeyemi ca jucător al Barcelonei! Ce a spus despre noii săi colegi

1 Lovitură de teatru: Lionel Messi, desemnat cel mai bun jucător de la Campionatul Mondial 2 Reacţia lui Gigi Becali după ce s-a spus că plăteşte 1,5 milioane de euro pentru transferul lui Denis Drăguș 3 FCSB a prezentat oficial al doilea transfer al zilei! Lovitură după lovitură în mercato pentru roş-albaştri 4 Gicu Grozav a semnat! Destinaţie surpriză a fostului jucător de la Petrolul Ploieşti 5 Veste mare pentru FCSB venită din Turcia despre Denis Drăguş 6 Cu ce echipă semnează Baba Alhassan. Destinaţie surpriză
Citește și