Georgia a reușit prima surpriză la Campionatul European U21. Rezultatele primelor meciuri de la turneul final

Alex Ioniță Publicat: 21 iunie 2023, 21:00

Campionatul European U21

Belgia - Olanda, la EURO U21 / Profimediaimages

A început Campionatul European U21. Partidele dintre Belgia – Olanda, Georgia – Portugalia și Ucraina – Croația s-au încheiat. Turneul final este organizat de România și Georgia și se joacă în perioada 21 iunie – 8 iulie.

În România, meciurile vor fi găzduite de București și Cluj-Napoca. La Bucureşti se vor disputa meciurile Grupei B, din care fac parte România, Spania, Ucraina şi Croaţia, plus un meci din sferturile competiţiei şi o semifinală. Iar la Cluj-Napoca se vor desfăşura meciurile Grupei D în care se vor înfrunta Franţa, Italia, Norvegia şi Elveţia şi, apoi, un sfert de finală.

Belgia U21 – Olanda U21 0-0

Georgia U21 – Portugalia U21 2-0

Ucraina U21 – Croația U21 2-0

Campionatul European U21 | Belgia – Olanda, Georgia – Portugalia și Ucraina – Croația

Update 20.05: Ucraina a înscris din nou. A marcat Sikan, în minutul 48

Update 19.50: Georgia și-a majorat avantajul. A marcat Sazonov, în minutul 45+1.

Update 19.40: Georgia a înscirs în meciul cu Portugalia. A marcat Gauga, în minutul 37

Update 19.19: Ucraina a deschis scorul în partida cu Croația. A marcat Kashchuk, în minutul 19

Update 19.00: Au început meciurile Belgia U21 – Olanda U21, Georgia U21 – Portugalia U21 și Ucraina U21 – Croația U21

Echipele de start: Ucraina U21 – Croația U21

Ucraina U21: Trubin – Sych, Batagov, Talovierov, Vivcharenko – Bondarenko, Brazhko – Kashchuk, Kryskiv, Bragaru – Sikan
Selecționer: Ruslan Rotan

Croația U21: Kotarski – Sigur, Franjic, Perkovic, Colina – Bulat, Prsir, Kacavenda – Baturina – Beljo, Frigan
Selecționer: Dragan Skocic

Stadion: Rapid (Giulești), București
Arbitru: Mohammed Al-Hakim (Suedia)

Echipele de start: Belgia U21 – Olanda U21

Belgia U21: Vandevoordt – Patris, De Winter, Debast, De Cuyper – Keita, Matazo, Raskin – Vertessen, Openda, De Ketelaere
Selecționer: Jacky Mathijssen

Olanda U21: Timber, Rensch, Van Hecke, Van de Ven, Hartman – Gravenberch, Taylor – Ekkelenkamp, Brobbey, Summerville
Selecționer: Bart Verbruggen

Stadion: Mikheil Meskhi, Tbilisi
Arbitru: Aliyar Aghayev (Azerbaidjan)

Echipele de start: Georgia U21 – Portugalia U21

Georgia U21: Kutaladze – Khvadagiani, Sazonov, Gelashvili, Kalandadze, Tsitaishvili – Guliashvili, Mekvabishvili, Gagnidze, Moistsrapishvili – Gagua
Selecționer: Ramaz Svanadze

Portugalia U21: Biai – Ze Carlos, Penetra, Araujo, Tavares – Neves, Dantas, Almeida – Vitinha, Sousa, Neto
Selecționer: Rui Jorge

Stadion: Boris Paichadze, Tbilisi
Arbitru: Espen Eskas (Norvegia)

Arbitri şi observatori din România la meciurile de debut de la EURO U21

Campionatul European U21, găzduit de Georgia şi România, începe miercuri. În competiţie sunt implicaţi şi arbitri şi observatori din ţara noastră, informează FRF.

La meciul din Grupa B, găzduit de Stadionul Giuleşti, de la ora 19.00, dintre Ucraina şi Croaţia, cel de-al patrulea oficial va fi Andrei Chivulete, iar Kyros Vassaras, preşedintele Comisiei Centrale de Arbitri, a fost desemnat observator pentru brigada de arbitri din Suedia.

La partida dintre Cehia şi Anglia, care se va juca la Batumi, în Georgia, de la aceeaşi oră, UEFA a trimis o brigadă de arbitri din România. La centru va fi Horaţiu Mircea Feşnic, ajutat la cele două linii de către Valentin Avram şi Alexandru Cerei.

În fine, la jocul dintre Norvegia şi Elveţia, care ca avea loc pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, în Grupa D, Augustus Constantin va fi observator pentru brigada de arbitri din Portugalia, condusă de Joao Pinheiro.

Campionatul European U21 2023, găzduit şi de România, se dispută fără VAR

Campionatul European de fotbal U21, care debutează miercuri, se va disputa fără asistenţă VAR şi fără Goal Line Technology.

La meciurile din cadrul Campionatului European de fotbal U21, competiţie găzduită de România şi Georgia, nu se va utiliza sistemul VAR şi nici tehnologia Goal-Line. Decizia aparţine forului continental.

Sistemul Video Assistant Referee a fost introdus în competiţiile UEFA începând cu anul 2019.

17:11 Câți jucători va da FCSB la EURO 2024! Mihai Stoica e sigur: „Am vrut să-l sun pe Edi, dat Gigi Becali nu m-a lăsat!” 17:05 VIDEOFranco Vazquez a marcat un gol superb în Parma – Cremonese! Dennis Man și Valentin Mihăilă, martori la reușita spectaculoasă 16:39 LIVE VIDEOParma – Cremonese și Palermo – Ascoli, acum în AntenaPLAY! Mihăilă a marcat din pasa lui Man, dar golul nu a fost validat 16:33 Gigi Becali pregătește trei lovituri pe piața transferurilor! Lista scurtă a FCSB-ului pentru „visul Champions League” 16:21 „Am pătimit împreună” Mesajul postat de oficialii lui Dinamo în ziua de Paște. Ce le-au transmis fanilor, după 3-3 cu U Cluj 15:55 Eliza Samara – Chen Xingtong LIVE VIDEO în AntenaPLAY, de la ora 19:05. Duel infernal pentru româncă la Saudi Smash 2024 15:24 Darwin Nunez, în locul lui Robert Lewandowski la Barcelona! Decizie total neașteptată luată de Xavi 14:52 Dan Şucu, anunţ bombă în ziua de Paşte: „Îl dorim pe Mircea Lucescu manager general! Lucrăm la asta!” 14:29 Imaginea postată de Simona Halep în ziua de Paște. Fanii au asaltat-o cu mesaje: „Draga noastră campioană!” 14:19 FotoDezvăluire incredibilă despre Ianis Hagi, după ce a fost la Muntele Athos: „L-am văzut schimbat!” Gestul făcut de Gică Hagi Vezi toate știrile