I-a cerut demisia lui Răzvan Burleanu după dezastrul naţionalei României: “A uzurpat un post”

Dan Roșu Publicat: 2 aprilie 2026, 9:40

Comentarii
I-a cerut demisia lui Răzvan Burleanu după dezastrul naţionalei României: A uzurpat un post

Răzvan Burleanu - Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Adrian Porumboiu, fostul arbitru internaţional şi patron la FC Vaslui, i-a cerut demisia lui Răzvan Burleanu din funcţia de preşedinte al Federaţiei Române de Fotbal.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Omul de afaceri l-a criticat dur pe Burleanu, cel care a ajuns deja la al patrulea mandat în fruntea FRF, după alegerile de luna trecută. Porumboiu susţine că trebuie să cadă capete după ratarea World Cup 2026.

Adrian Porumboiu îi cere demisia lui Răzvan Burleanu

“În mod practic și corect, cel care e în fruntea federației cred că va avea bunul simț să își dea demisia, să plece. Nu că jucăm slab, ci dintr-un motiv că a uzurpat un post fiind președinte la al 4-lea mandat, neavând dreptul să candideze. Punct.

Că nu îndreptăm lucrurile și lucrurile merg strâmb. Ne facem că nu vedem și mergem pe aceeași linie, e normal ce se întâmplă. Eu cred că orice instanță corectă, din România și la TAS, va anula aceste alegeri. (n.r. – Burleanu ar trebui să își dea demisia de onoare?) Nu. El ar trebui să se retragă pentru că a candidat într-o poziție care nu era prevăzută în statut. Demisia de onoare nu are cum să și-o dea că nu are onoare. Trebuie să ai onoare ca să îți dai demisia de onoare.

Nu pot să îmi dau seama, cât poți fi de arogant, de nepăsător. Când nu era nimic mai simplu ca în urmă cu 3 luni, cu 5 luni, să faci o adunare generală și să prezinți o modificare a statutului că poți să candidezi 5, 6, 7 mandate sau câte vrei tu. Bă, dacă nu faci treaba asta, e o problemă. Ori suntem toți niște proști, și toată țara e de tâmpiți, de la cel mai mic la cel mai mare, și tu crezi că se poate și așa”, a spus Porumboiu, citat de fanatik.ro.

Reclamă
Reclamă

Mircea Sandu, un nou atac la FRF şi Răzvan Burleanu

Mircea Sandu a făcut o apreciere dură legată de Răzvan Burleanu şi de activitatea acestuia la FRF.

“Trebuie revăzut sistemul de selecție și pregătire a juniorilor. Am văzut niște antrenori de care nu prea am auzit, nici ca jucători, de la echipele de tineret și juniori. Poate nu știu ce să le explice jucătorilor.

Cred că FRF trebuie să facă o anumită strategie pe categorii de vârstă, impusă la cluburi într-o anumită măsură, pentru că există și private. Eu sunt convins că Gică Hagi se va implica într-o strategie pentru tot ce înseamnă echipe naționale, plan tactic, sistem de joc, dar la nivelul echipelor naționale… e greu într-o săptămână să aplici ce s-ar dori.

Reclamă

Eu am venit din fotbal, nu din corporatism și Securitate, ce se vehiculează că ar fi acum prin FRF, am fost aproape de fotbaliști și rămân un prieten al fotbaliștilor. I-am avut pe Gică Popescu, pe Iacov, niște contracandidați care mi-au luat niște voturi. Nu m-au învins, dar…”, a spus Mircea Sandu.

 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Câte goluri va marca Lionel Messi în Argentina - Capul Verde?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
2:05 4 iul.

LIVE VIDEOArgentina – Capul Verde 1-0, în direct pe Antena 1 și AntenaPLAY. Messi l-a învins pe Vozinha

1:45 4 iul.

VIDEOLeo Messi, de neoprit! A marcat un gol superb în Argentina – Capul Verde după ce i s-a lipit mingea de picior

1:15 4 iul.

Lionel Messi scrie istorie în meciul contra Capului Verde. Topul în care e devansat doar de Cristiano Ronaldo

1:09 4 iul.

Gestul uriaş făcut de Cristiano Ronaldo pentru un tânăr care şi-a pierdut familia într-o tragedie cumplită

0:51 4 iul.

Meciul Mexic – Anglia poate fi reprogramat! Selecționerul Javier Aguirre a răbufnit: „Ar fi ca un pumn în stomac”

0:18 4 iul.

Trei concluzii după Australia – Egipt 1-1, 2-4 d.l.d.: „Faraonii” de la Al Ahly și Africa de Nord la putere

1 Comunicatul FIFA după scandalul golului anulat în minutul 90+13 la Portugalia – Croaţia 2-1 2 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 3 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația 4 Răzvan Lucescu a semnat contractul carierei! Salariu „faraonic” pentru antrenorul român 5 VIDEOPortugalia – Croația 2-1! Dramatism total! Croații, gol anulat la ultima fază! Goncalo Ramos, eroul lusitanilor 6 Sorana Cîrstea s-a amuzat după ce a aflat adversara din turul 3 de la Wimbledon: “Rar mi s-a întâmplat aşa ceva”
Citește și