Dumitrescu i-a urmărit meciurile lui Ianis de la Genk și Rangers, însă crede că Steven Gerrard nu l-a sprijit foarte mult ca să capete încredere.
Dumitrescu, despre Ianis: ”Nu i s-a dat șansa de a evolua”
"Eu cred că nu i s-a dat şansa de a evolua la Genk ca să îşi arate calităţile. S-a văzut că, în toate evoluţiile sale la Rangers, Ianis a fost ok, nu a fost inconstant, chiar dacă a jucat 15 minute la început. El trebuie să facă diferenţa în ultimii 20 de metri şi şi-a asumat asta.
Dar joacă într-o poziţie în care nu poate să îşi pună prea mult calităţile în evidenţă, în banda dreaptă. El mai are un rol, să acopere foarte mult banda când se pierdea mingea”, a declarat Dumitrescu pentru Digi Sport.
Dumitrescu știe de ce Ianis nu s-a remarcat la un nivel înalt
Ilie Dumitrescu crede că Ianis nu s-a remarcat pentru că este comparat de multe ori cu Gică Hagi, tatăl său. Mai mult, fostul fotbalisti este de părere că dacă Ianis avea explozie, ar fi jucat la Real Madrid sau Barcelona.
"Are o singură problemă Ianis Hagi: este pus în oglindă cu tatăl său. Dacă vorbim de biomecanica de lovire a balonului, Ianis nu se poate ridica la nivelul lui Gică, cu şuturile acelea de la distanţă şi cu tot ce făcea el.
Dacă Ianis avea acea explozie ca a lui Gică, el era acum la Barcelona sau la Real Madrid. Ianis e cerebral, are maturitate în joc, dar să nu ne aşteptăm de la el să scoată 3-4 jucători din joc”, a mai spus Dumitrescu pentru sursa citată.
- Dumitrescu îl sprijină pe Ianis
- Fostul fotbalist are în continuare încredere în fiul lui Gică Hagi
- Dumitrescu știe de ce Ianis nu s-a remarcat la un nivel înalt
- Campionatul Mondial de hochei 2025 e LIVE în AntenaPLAY, în perioada 9-25 mai
- Campionatele Mondiale de Tenis de Masă Doha 2025 sunt live în AntenaPLAY (17-25 mai)
- Claudiu Petrila, dezvăluiri din vestiar! Ce le-a spus Marius Şumudică la pauza meciului: „Suntem trişti”
- Marian Aioani, la pământ după Dinamo – Rapid 0-0: „Ce să mai spunem?”
- Dennis Politic, răspuns pentru Gigi Becali. Jucătorul dorit de FCSB şi-a decis soarta
- Marius Şumudică s-a dezlănţuit la adresa jucătorilor! Atac furibund după meci: „Am capotat, e josnic”
- „Atât am putut” Marius Şumudică, mesaj dur pentru conducere după Dinamo – Rapid 0-0: „Mai sunt 2 săptămâni”