Jocurile Olimpice 2024: Spania şi Japonia s-au calificat în sferturile de finală la turneul masculin de fotbal

Publicat: 28 iulie 2024, 10:49

Reprezentativa Spaniei de la Jocurile Olimpice / Profimedia Images

Spania şi Japonia şi-au asigurat calificarea în sferturile de finală ale turneului masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, în urma meciurilor disputate sâmbătă.

În Grupa C, Spania s-a impus cu scorul de 3-1 în faţa Republicii Dominicane, obţinând astfel a doua sa victorie consecutivă, după cea înregistrată în faţa Uzbekistanului (2-1).

Golurile au fost marcate de Fermin Lopez (24), Alex Baena (55) şi Miguel Guttierrez (74) pentru La Roja, respectiv Angel Montes de Oca (38) pentru dominicani, care au evoluat în inferioritate numerică pe tot parcursul reprizei secunde, după eliminarea căpitanului Edison Azcona.

Japonia a trecut la limită, cu 1-0 de Mali în Grup D, printr-un gol marcat de Rihito Yamamoto în minutul 82, după ce în partida inaugurală reuşise să zdrobească Paraguayul (5-0), relatează agerpres.ro.

Mali a ratat însă o lovitură de la 11 m în timpul adiţional, prin Cheickna Doumbia (90+6), permiţându-le astfel niponilor să acceadă în sferturile de finală.

Rezultate din turneul masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice:

Grupa A
Franţa – Guineea 1-0
Noua Zeelandă – SUA 1-4
Clasament: 1. Franţa 6 puncte, SUA 3 puncte, 3. Noua Zeelandă 3 puncte, 4. Guineea 0 puncte.

Grupa B
Ucraina – Maroc 2-1
Argentina – Irak 3-1
Clasament: 1. Argentina 3 puncte, 2. Maroc 3 puncte, 3. Ucraina 3 puncte, 4. Irak 3 puncte.

Grupa C
Egipt – Uzbekistan 1-0
Spania – Republica Dominicană 3-1
Clasament: 1. Spania 6 puncte, 2. Egipt 4 puncte, 3. Republica Dominicană 1 puncte, 4. Uzbekistan 0 puncte.

Grupa D
Japonia – Mali 1-0
Paraguay – Israel 4-2
Clasament: 1. Japonia 6 puncte, 2. Paraguay 3 puncte, 3. Mali 1 punct, 4. Israel 1 punct.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

România, în semifinale la dublu rame feminin la Jocurile Olimpice! Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au câştigat a doua serie

12:08

David Popovici s-a calificat în semifinale la 200 de metri liber cu cel mai bun timp! Cursă fantastică pentru înotătorul român!

12:00

VIDEOIsack Hadjar a câştigat cursa principală de Formula 2 din Belgia, LIVE în AntenaPLAY

11:30

Bernadette Szocs – Jingyl Zhou 4-1! Românca, victorie fabuloasă în primul meci la simplu de la Jocurile Olimpice!

1 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45) 2 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Paris 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 4 VIDEOCallum Voisin a câştigat cursa principală din Formula 3, LIVE în AntenaPLAY! Prema Racing a cucerit titlul la constructori 5 UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă! 6 Foto„Spectacol amețitor!” Reacții împărțite, după festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice! Cât a costat întregul eveniment