Juan Cala, jucătorul de 31 de ani, de la Cadiz, care a fost acuzat de rasism de Mouctar Diakhaby, a ţinut să asigure că este nevinovat şi că, dacă se va dovedi contrariul, se va retrage din fotbal. Nu înţelege reacţia francezului şi anunţă că va lua măsuri.
Juan Cala, acuzat de rasism de Mouctar Diakhaby
“Niciodată nu m-am adresat către el cu cuvântul ‘negru’. Ceea ce Diakhaby spune este fals. Dacă se adevereşte contrariul, voi renunţa la fotbal. Acum câteva zile am suferit un adevărat linşaj! Am locuit cu chinezi şi africani. Am fost în Guinea… sunt în stare de şoc!
Sunt două victime aici. Una care acuză, şi alta care este acuzată şi se consideră o victimă. Ar fi trebuit să rezolvăm ceea ce s-a întâmplat pe teren, până să se transforme într-un circ. Nu ştiu de ce Diakhaby a avut cea reacţie, se vede că am încercat să îl calmez şi să îi transmit că nu am spus ceea ce credea.
Fotbalul se joacă fără spectatori! Erau 20 de camere pe stadion, mulţi jucători şi arbitrii. El spune că a fost insultat, dar nimeni nu a auzit aşa ceva. Sunt mari dubii în ceea ce-l priveşte“, a declarat Cala într-o conferinţă de presă, citat de Mundo Deportivo.
Jucătorul lui Cadiz a anunţat chiar că îl va da în judecată pe Diakhaby. Este dispus să facă tot ce depinde de el pentru a-şi dovedi nevinovăţia.
“Nu există rasism în Spania! De duminică am luat legătura cu avocaţii mei, iar ei strâng date pentru a deschide acţiunile legale. Am primit multe mesaje de susţinere. E clar că există un linşaj mediatic la adresa mea“, a precizat Juan Cala.
Diakhaby tocmai a precizat, pe contul său de Instagram, că Juan Cala i s-a adresat cu cuvântul ‘negru’.
Într-un incident similar a fost implicat şi Sebastian Colţescu. Românul a fost suspendat până la finalul sezonului după scandalul de rasism în care a fost implicat la meciul PSG – Başakşehir. Decizia a fost luată de UEFA. Colţescu i s-a adresat despre Pierre Webo cu cuvântul “negru”, atunci când a vorbit cu Ovidiu Haţegan, iar jucătorii campioanei Turciei au părăsit terenul.
- Juan Cala, răspuns pentru Mouctar Diakhaby
- Ce este dispus să facă jucătorul lui Cadiz
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ștefan Târnovanu vrea să plece de la FCSB: “Orice ofertă!” Gigi Becali cere 10 milioane de euro!
- Cerinţa lui Cosmin Olăroiu să fie selecţioner al României. Gino Iorgulescu, dezvăluire despre negocierea secretă cu Burleanu
- Dinamo, nou antrenor lângă Zeljko Kopic. Staff-ul tehnic se întăreşte cu un fost căpitan
- Fotbalul „de tarla” din Anglia, peste Superliga: număr record de fani la un meci de liga a opta!
- “Legea Wenger” privind offside-ul, aproape de a fi implementată! Declaraţia şefului FIFA, Gianni Infantino































