Grecul a dezvăluit că "fluierașii" din Liga 1 sunt supuși unui adevărat stres în ultima perioadă, mai ales din cauza faptului că nu au avut decât o scurtă vacanță.
Pandemia a afectat arbitrajul românesc
"Arbitrii din Liga 1 nu au avut suficient timp de odihnă odată reîncepute competițiile, au avut un număr limitat de zile libere pe care să le petreacă alături de familii. Noul sezon a început la scurt timp după precedentul.
Sunt unii dintre ei care călătoresc, care petrec mult timp în mașină mergând spre un meci care uneori este amânat sau chiar anulat. Fără să știe dacă următoarea zi pot fi la muncă sau dacă pot obține o zi liberă în plus pentru a putea arbitra. Unii dintre ei sunt concentrați sută la sută doar pe arbitraj, acest rol oferindu-le singurul venit financiar, există totuși incertitudini.
Cheltuielile s-au dublat, fiind nevoie acum ca toate călătoriile să fie făcute în particular sau cu cel mult un coleg din brigadă. Marea oboseală a fost în principal cea mentală, întrucât au avut la dispoziție doar 1-2 săptămâni de odihnă înaintea startului sezonului", a declarat Kyros Vassaras pentru Prosport.
Răzvan Burleanu le-ar putea oferi un ajutor nesperat arbitrilor, aspru contestați în startul sezonului. Președintele FRF a transmis că se apropie momentul în care la meciurile din Liga 1 va fi sistem VAR.
- Reacția președintelului Comisiei Centrale a Arbitrilor
- Vassaras, mulțumit de arbitrii români
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Adrian Şut l-a sunat pe Gigi Becali după ce s-a transferat. Ce a urmat: “Mi-a zis…”
- Reacţia Barcelonei după ce Xabi Alonso a fost dat afară de la Real Madrid după El Clasico
- Un fost jucător al FCSB vrea să se transfere la Rapid: “Acolo sunt acasă”
- Ce suspendare riscă să primească Antonio Conte, după scandalul uriaş din meciul cu Interul lui Cristi Chivu
- Gigi Becali anunţă că azi se poate face super-transferul iernii la FCSB: “E fotbalist de fotbalist”
































