Ianis Hagi, în culmea fericirii după transferul la Alaves. Fiul „Regelui” a vorbit despre transferul din Spania, după partida câștigată de România, în fața selecționatei din Kosovo, cu scorul de 2-0.
Mijlocașul de 24 de ani a fost împrumutat de către scoțienii de la Rangers în aceasă perioadă de mercato. Jucătorul echipei naționale se va afla în lotul lui Alaves până la finalul acestui sezon competițional.
Ianis Hagi, în culmea fericirii după transferul la Alaves. Fiul „Regelui” abia așteapă să se impună la noua echipă
Ianis Hagi a menționat faptul că abia așteaptă să se impună la noua echipă. De asemenea, mijlocașul a declarat că și-a dorit să ajungă în La Liga încă de mic copil, pentru că, în opinia sa, campionatul spaniol este cel mai bun din lume.
Mijlocașul a fost utilizat de către Edi Iordănescu în victoria cu Kosovo, cu scorul de 2-0. Ianis Hagi a fost în teren până în minutul 71, atunci când a fost înlocuit cu Olimpiu Moruțan. Meciul dintre România și Kosovo a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY.
„Am ajuns în cel mai bun campionat din lume, nu cel mai bogat, dar unde se joacă cel mai frumos fotbal din lume. Spania a câștigat tot și la feminin și la masculin. Am ajuns în campionatul unde mi-am dorit să joc de mic copil. Mingea este la piciorul meu.
Abia aștept să ajung în Spania, să joc din nou. Ați văzut pe teren ce motivație am, dar și ambiția de a demonstra”, a spus Ianis Hagi, în exclusivitate pentru AS.ro.
Fiul lui Gică Hagi a apucat să debuteze la noua sa echipă. S-a întâmplat pe 2 septembrie, într-un meci pe care Alaves la disputat împotriva celor de la Valencia. Ianis Hagi a intrat în teren în minutul 87 al partidei, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Alaves, cu scorul de 1-0.
Pentru noua echipă a mijlocașului român, următoarea partidă este pe data de 15 septembrie, în deplasare, pe terenul celor de la Rayo Vallecano.