Karim Benzema ratează derby-ul Atletico Madrid – Real Madrid. Anunțul îngrijorător făcut în presa din Spania

Viviana Moraru Publicat: 17 septembrie 2022, 11:56

Comentarii
Karim Benzema ratează derby-ul Atletico Madrid – Real Madrid. Anunțul îngrijorător făcut în presa din Spania

Karim Benzema, într-un meci pentru Real Madrid/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Karim Benzema ratează derby-ul Atletico Madrid – Real Madrid. Anunțul a fost făcut în presa din Spania, și totodată, atacantul ar putea lipsi și de la naționala Franței, care va disputa meciuri în Liga Națiunilor în această lună.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Karim Benzema s-a accidentat în primul meci din grupele Champions League, contra celor de la Celtic. Francezul a fost înlocuit de Eden Hazard în minutul 30, ratând ulterior următoarele două meciuri ale campioanei Spaniei.

Karim Benzema ratează derby-ul Atletico Madrid – Real Madrid

Karim Benzema ar urma să lipsească de la derby-ul Madridului, dintre Atletico și Real, meci ce va avea loc duminică seara, anunță AS.com. Francezul a suferit o leziune la nivelul coapsei drepte, care l-a împiedicat să evolueze în partidele cu Mallorca și Leipzig, și care în continuare îl va ține departe de teren.

În lipsa atacantului francez, Carlo Ancelotti a mizat pe Eden Hazard, pentru meciul din Champions League, și pentru Rodrygo, pentru partida de campionat. De asemenea, altă variantă ar fi și Marco Asensio, alături de Fede Valverde și Vincius în prima linie a atacului ”galactic”.

Karim Benzema este golgheterul lui Real Madrid, marcând 44 de goluri în sezonul trecut, în 46 de partide disputate.

Reclamă
Reclamă

Karim Benzema s-a accidentat în Celtic – Real Madrid! Lovitură uriașă pentru Carlo Ancelotti

Karim Benzema, cel mai bun jucător de la Real Madrid în stagiunea precedentă, a rezistat doar 30 de minute în meciul cu Celtic. Starul francez a suferit o accidentare la genunchi și a fost forțat să părăsească terenul.

Ancelotti nu și-a asumat niciun risc și l-a schimbat imediat pe Benzema. În locul acestuia a intrat belgianul Eden Hazard.

Carlo Ancelotti a declarat, la finalul partidei din Scoţia, că atacantul francez nu a suferit o accidentare gravă, după primele estimări ale medicilor. Cu toate acestea, Karim Benzema va mai fi supus unor teste, pentru a şti cu exactitate dacă este sau nu gravă situaţia sa.

Reclamă

„Se pare că nu e nimic de îngrijorat cu Benzema, dar trebuie să așteptăm până mâine. Dar, o primă evaluare a medicilor spune că nu ar fi o accidentare gravă. Totuși, nu știm încă dacă e vorba de mușchi sau de genunchi”, a declarat Carlo Ancelotti, citat de Mundo Deportivo.

Karim Benzema a înscris 15 goluri pentru Real Madrid precedenta ediție de Champions League, fiind crucial în parcursul madrilenilor din drumul spre trofeu.

Karim Benzema, mare favorit la Balonul Aur 2022

Atacantul francez a făcut un sezon de vis şi nu a avut rival în lupta pentru titlul de golgheter în Spania. A marcat 27 de goluri, cu 9 mai mult decât Iago Aspas. Benzema a fost şi cel mai bun marcator al sezonului din Liga Campionilor, cu 15 reuşite. Urmăritorul său, Robert Lewandowski, a înscris de 13 ori.

În luna aprilie, Karim Benzema avea cota 2.5 la câştigarea Balonului de Aur 2022. Înaintea finalei cu Liverpool, bookmakerii îi ofereau 1.33, în timp ce Mohamed Salah avea cota 1.33. Victoria lui Real Madrid, de pe Stade de France, l-a făcut pe Karim Benzema să nu mai aibă rival.

În acest moment, Karim Benzema are cota 1.01, situaţie care părea de neimaginat. Mohamed Salah şi coechipierul său, Vinicius Junior, sunt pe podiumul preferinţelor, dar au şanse infime să îi „sufle” trofeul atacantului de 34 de ani.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:06

Daniel Pancu a făcut anunțul despre viitorul său la CFR: “2 milioane % am zis că rămân, dar în alte condiţii”

23:50 8 mai

Dezvăluirea lui Mureșan despre viitorul lui Pancu la CFR Cluj: „Are clauză, se activează automat”

23:50 8 mai

Jaqueline Cristian, eliminată în turul al doilea la Roma! Învinsă de fosta lideră WTA după un meci de peste 3 ore

23:43 8 mai

“Vrăjeală de offside”. Fază controversată la CFR – Universitatea Craiova. Momentul s-a analizat 5 minute la VAR

23:37 8 mai

Matei Ilie, dezamăgit după 0-0 cu Universitatea Craiova: „E greu”

23:30 8 mai

Filipe Coelho simte titlul după remiza cu CFR Cluj: „Este un punct în plus”

1 VideoAu sărbătorit pe masă! Bucuria uriaşă a naţionalei României după succesul istoric de la Londra 2 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 3 “Cutremur” la Liga a 2-a! O echipă de play-off n-a primit dreptul să promoveze. Cine jubilează după anunț 4 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League 5 FotoBruneta celebră şi-a făcut iubit, după ce soţul milionar, cu care are 3 copii, a înşelat-o! A luat şi o decizie radicală 6 VideoJurnal Antena Sport | Servește pentru marile victorii
Citește și