Închide meniul

Topul în care Andrei Raţiu a fost pe primul loc în Spania. La ce capitol nu a avut rival

Publicat: 31 mai 2025, 11:01

Comentarii
Topul în care Andrei Raţiu a fost pe primul loc în Spania. La ce capitol nu a avut rival

Andrei Raţiu, în timpul unui meci la Rayo Vallecano/ Profimedia

Spaniolii au dezvăluit topul în care Andrei Raţiu a fost pe primul loc în Spania, în sezonul recent încheiat. Fundaşul dreapta al naţionalei nu a avut rival la capitolul viteză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Andrei Raţiu a fost jucător de bază la Rayo Vallecano, echipa sa reuşind să încheie sezonul pe locul opt. Rayo va evolua în preliminariile Conference League.

Topul în care Andrei Raţiu a fost pe primul loc în Spania

Andrei Raţiu a fost cel mai rapid jucător din Spania, în sezonul trecut. Cu o viteză de 35,70 km/h, fundaşul naţionalei s-a clasat pe primul loc în clasamentul întocmit de La Liga.

Pe locul secund în acest top s-a clasat Pepe, de la Villarreal, care a înregistrat o viteză de 35,68 km/h. Podiumul a fost completat de un alt jucător al “Submarinului galben”, anume Ayoze Perez, 35-54 km/h.

Reclamă
Reclamă

Andrei Raţiu, cotat la suma de 12 milioane de euro, a evoluat în 35 de meciuri pentru Rayo Vallecano, în La Liga. Fundaşul de 26 de ani a reuşit şi să marcheze două goluri.

Raţiu a fost convocat de Mircea Lucescu pentru dubla României cu Austria şi Cipru, din preliminariile World Cup 2026. Partida de la Viena va fi pe 7 iunie, în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY.

Andrei Rațiu, inclus în echipa sezonului din La Liga

Andrei Rațiu a primit un premiu fabulos. Românul a fost desemnat cel mai bun fundaș dreapta al sezonului de LaLiga, fiind astfel inclus în echipa ideală a campionatului din Spania.

Reclamă

Românul de la Rayo Vallecano a primit trofeul din partea colegilor, la un antrenament. Aceștia au sărbătorit împreună performanța reușită de Rațiu, iar, mai apoi, fundașul a transmis: “Vă mulțumesc tuturor celor care ați votat”.

Printre jucătorii incluși în echipa sezonului din LaLiga se numără nume uriașe, precum Kylian Mbappe, Lamine Yamal, Jude Bellingham sau Raphinha.

Rayo Vallecano, la care evoluează Andrei Raţiu, a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu Mallorca, şi merge în Conference League, profitând de egalul Osasunei la Alaves, 1-1.

Este a doua oară când Rayo ajunge într-o cupă europeană, după sezonul 2000-2001, când a evoluat în Cupa UEFA, atunci când a fost eliminată de Alaves, în sfeturi.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:04 9 sept.
Kosovo, fosta adversară a României din Liga Naţiunilor, a produs surpriza preliminariilor Campionatului Mondial!
0:00 9 sept.
Cipru – România, 21:30, LIVE TEXT. Meci crucial pentru tricolori în preliminariile World Cup 2026
23:46
Ilie Dumitrescu l-a criticat pe Gigi Becali: “Cum să faci aşa ceva?”
23:45
Israel – Italia 4-5. Thriller cu 9 goluri la Debrecen. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele din preliminariile World Cup
22:30
E gata! Dani Coman a anunţat ce se întâmplă cu Mario Tudose, după negocierile cu FCSB: “Am încheiat discuţiile”
22:30
Mihai Pintilii a spus ce s-a întâmplat la singurul antrenament al FCSB-ului la care a participat Gigi Becali
1 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 2 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 3 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Probleme pentru Lamine Yamal, după ce Spania a dat recital cu Turcia. Ce s-a întâmplat la plecarea din stadion 6 Programul etapei a 10-a din Liga 1. Surpriză privind meciul FCSB-ului cu Botoşani
Citește și