Închide meniul

Uluitor! Joan Laporta visează la titlu: “Matematic, se poate!” + Carlo Ancelotti se amuză: “Nu trebuie să fiu matematician!”

Dragoș Vasile Publicat: 19 aprilie 2022, 17:42 / Actualizat: 19 aprilie 2022, 18:46

Comentarii
Uluitor! Joan Laporta visează la titlu: Matematic, se poate! + Carlo Ancelotti se amuză: Nu trebuie să fiu matematician!

Colaj Profimedia

Joan Laporta şi Carlo Ancelotti au ţinut capul de afiş în presa din Spania. Barcelona s-a făcut de râs cu Cadiz, 0-1, dar preşedintele catalanilor nu poate accepta faptul că marii rivali sunt la doar două victorii distanţă de titlu. Carlo Ancelotti s-a amuzat la conferinţa de presă a meciului cu Osasuna.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Real Madrid este pe primul loc în La Liga, cu 75 de puncte obţinute în 32 de etape. Rivala Barcelona ocupă poziţia secundă, cu 60 de puncte, dar şi un meci în minus.

Joan Laporta şi Carlo Ancelotti au analizat lupta la titlu din La Liga

Orgolios din fire, Joan Laporta a ţinut capul sus după umilinţa cu Cadiz. „Săptămâna aceasta a fost ca în “Patimile lui Hristos”. După lovitura de ieri, nu arunc prosopul. În fotbal se poate întâmpla orice. Am venit dintr-o linie ascendentă și acum suntem opriți. Cât există viață, există speranță. Matematic, se poate. Trebuie să lupți în cele șapte finale pentru a duce rezultatul final la maximum”, a transmis Joan Laporta, citat de Marca.

Carlo Ancelotti i-a oferit replica la conferinţa de presă, unde s-a amuzat. “Nu mă simt încă campion. Am prea multă experienţă să mă gândesc la asta. Mâine ne putem apropia. Calculele sunt simple: trei puncte mâine, apoi trei cu Espanyol. Nu trebuie să fiu un matematician. Vom încerca să batem Osasuna. Să câştigi e foarte complicat. Am fost norocos să antrenez echipe mari”, a transmis Carlo Ancelotti, citat de Mundo Deportivo.

Xavi se teme pentru calificarea în UEFA Champions League

Xavi a fost un car de nervi după înfrângerea-șoc suferită de Barcelona împotriva micuței Cadiz, scor 0-1, pe Camp Nou. Antrenorul catalanilor a spus că este furios pe jocul echipei sale și se teme pentru calificarea în UEFA Champions League. În plus, Xavi a recunoscut fără să stea pe gânduri că lupta pentru titlu este încheiată.

Reclamă
Reclamă

Catalanii au pierdut împotriva micuței echipe din La Liga și au egalat un record negativ vechi de 19 ani. Barcelona nu mai pierduse două meciuri consecutive pe Camp Nou, în toate competițiile, din aprilie 2003.

„Suntem supărați. Am ratat o șansă ‘de aur’ pentru a ne distanța de celelalte echipe care luptă pentru calificarea în Champions League și pentru titlu. Practic, am spus adio titlului! Sunt dezamăgit și furios. Trebuia să jucăm cu mai multă determinare. Aici este Barca și trebuie să facem mai mult de atât.

Adversarul de astăzi s-a apărat foarte jos, iar acest lucru solicită mai multe decizii riscante. Trebuie să fim mai activi pe faza ofensivă. Le-am explicat la antrenamente. A fost o victorie de speranță (n.r. – pentru Cadiz) și de iluzie (n.r. – pentru Barcelona). Echipa a avut lipsuri în joc și mă consider principalul vinovat.

Reclamă

Jucăm pentru calificarea în Champions League, iar din acest motiv sunt furios. Echipa ar fi trebuit să arate mai mult. Totul mă îngrijorează. Trebuie să rămânem umili pentru că nu am realizat nimic.

Am făcut o schimbare de sistem, dar trebuie să ne îmbunătățim jocul pentru a merge în Champions League. Trebuie să avem un impuls mai mare în joc. Nu putem să le oferim adversarilor ocazii clare și să nu profităm de ale noastre. Miza este uriașă”, a spus Xavi, după Barcelona – Cadiz 0-1, citat de sport.es.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

E o pierdere pentru FCSB plecarea lui Adrian Şut?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:46
“Ești nebun?!”. Momentul în care Lamine Yamal a cedat în Supercupa Spaniei chiar în fața unui coleg de națională
9:13
“Cine știe cât va mai visa Chivu”. Presa din Italia s-a pronunțat după Inter – Napoli 2-2. Nota primită de român
8:56
Xabi Alonso, după Barcelona – Real Madrid 3-2: “Era cea mai puţin importantă competiţie”
8:44
Gabriela Ruse, OUT de la Adelaide. A câştigat doar 3 game-uri
8:40
VIDEOCe s-a întâmplat în vestiarul Barcelonei. Lamine a surprins LIVE momentul fără să vrea. “Aşa ceva nu se poate filma”
8:39
FotoDerapaj după victoria Barcelonei din Supercupa Spaniei. Gesturile făcute de un star al catalanilor
1 Un alt transfer din fotbalul românesc în Turcia. Agentul confirmă: “Mâine face vizita medicală” 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. CFR Cluj și-a adus fundaș central 3 EXCLUSIV“Am ajuns unde nu voiam”. Verdict îngrijorător după transferul lui Adrian Șut de la FCSB 4 VIDEOTratative în parcare. Se pregăteşte transferul unui jucător al Rapidului! 5 O legendă a Craiovei îl face praf pe Loţi Boloni: “Vârsta îi joacă feste! Balaci a fost mult mai valoros decât el” 6 Dan Nistor a dezvăluit care este marele regret al carierei sale: „N-aş mai merge acolo”
Citește și