Închide meniul

Xavi, după Barcelona – Real Madrid 2-1: ”Mă surprind declarațiile lui Ancelotti”

Dan Roșu Publicat: 20 martie 2023, 7:51

Xavi a vorbit după Barcelona – Real Madrid 2-1 și a avut un mesaj direct pentru omologul său, Carlo Ancelotti. Italianul afirmase că golul lui Asensio, înscris la 1-1, ar fi fost anulat eronat de sistemul VAR.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Ofsaidul e clar. Declarațiile lui Ancelotti mă surprind. Este știință. Nu mai există dubii sau dezbateri. Cred că am fost mai buni și că rezultatul este cel corect. Mă bucură reacția echipei, după ce am fost conduși.

Xavi, după Barcelona – Real Madrid 2-1

Nu s-a terminat lupta la titlu. Nu ne simțit campioni. E însă un pas înainte și mă bucur pentru jucători. Este o atmosferă extraordinară la echipă. Ce fac ei este apreciat. Avem un sezon extraordinar în La Liga. Sunt jucători care au suferit și sunt mândru de cum au jucat.

Reclamă

Am avut dubii până în ultima secundă dacă să joc cu Sergi Roberto sau cu Kessie. În final, a ieșit bine, pentru că au marcat amândoi și am ieșit învingători”, a spus Xavi, citat de marca.com.

Barcelona – Real Madrid 2-1

Ter Stegen a primit, în El Clasico, primul gol stagional, din acţiune, pe Camp Nou. Portarul catalanilor a fost învins chiar de Ronald Araujo, care a deviat în propria poartă centrarea lui Vincius. Goalkeeperul de 30 de ani mai încasase un singur gol acasă, de la Joselu, din penalty.

Reclamă

Înainte de El Clasico, Ter Stegen reuşise scape fără gol primit în 19 dintre cele 25 de meciuri ale acestui sezon din La Liga. Catalanii pot spulbera un record incredibil: cele mai puţine goluri primite într-o ediţie de campionat. Jucătorii lui Xavi au încasat 9 până acum, iar recordul este de 18 goluri primite.

Barcelona a avut o revenire spectaculoasă. Sergi Roberto a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză. În minutul 45, l-a învins pe Courtois cu un şut plasat.

Catalanii au trăit periculos. Asensio a marcat pe final, dar golul său nu a fost validat după intervenţia arbitrajului video. A fost primul gol anulat, într-un El Clasico, cu ajutorul sistemului VAR.

Reclamă

Franck Kessie a ridicat publicul de pe Camp Nou în picioare în minutul 90+2. A marcat şi i-a adus Barcelonei a treia victorie consecutivă în faţa Realului, în toate competiţiile.

Trupa lui Xavi a făcut un pas uriaş în lupta pentru titlu. Cu 12 etape înainte de final, Barcelona are 12 puncte avans faţă de ocupanta locului secund, Real Madrid.

Reclamă
Citește și:
Pe același subiect
Karim Benzema, conferinţa de adio la Real Madrid
La Liga • 15:11
Karim Benzema, conferinţa de adio la Real Madrid: „Am avut norocul de a-mi îndeplini visul din copilărie!”
Nacho şi-a prelungit contractul şi este noul căpitan al lui Real Madrid
La Liga • 5 iun., 23:13
Real Madrid are un nou căpitan, după plecarea lui Karim Benzema. A semnat prelungirea şi preia banderola
Tatăl lui Lionel Messi este la Barcelona şi s-a întâlnit cu Joan Laporta
La Liga • 5 iun., 16:44
Tatăl lui Lionel Messi este la Barcelona şi s-a întâlnit cu Joan Laporta. Ce a declarat Jorge Messi
Karim Benzema a semnat un contract uriaş cu Al Ittihad
Fotbal extern • 5 iun., 13:54
Karim Benzema a semnat un contract uriaş cu Al Ittihad, după despărţirea de Real Madrid! Se va îmbogăţi în Arabia Saudită
Suma imensă pe care o cere Tottenham ca să îi dea drumul lui Harry Kane!
La Liga • 5 iun., 11:09
Suma imensă pe care o cere Tottenham ca să îi dea drumul lui Harry Kane! Atuul lui Real Madrid la negocieri
Ultimele știri
16:26 VideoCamelia Bălţoi îţi prezintă AntenaSport Update! Acestea sunt cele mai tari ştiri ale zilei de 6 iunie 2023 15:55 Edi Iordănescu, despre revenirea lui Ianis Hagi pentru dubla cu Kosovo şi Elveţia, din preliminariile Euro 2024 15:38 NEWS ALERTDan Petrescu s-a despărţit de CFR Cluj şi ia cu el doi jucători! Neluţu Varga poate încasa 6 milioane de euro. Detalii 15:20 Roland Garros 2023 | Karolina Muchova e prima semifinalistă de la Roland Garros 15:11 Karim Benzema, conferinţa de adio la Real Madrid: „Am avut norocul de a-mi îndeplini visul din copilărie!” 14:37 EXCLUSIVDaniel Opriţa, despre situaţia critică de la CSA Steaua: „Mai avem cinci jucători sub contract” 14:15 EXCLUSIVAndrei Burcă, mesaj către kosovarul Ermal Krasniqi, înainte de Kosovo – România, 16 iunie, 21:45, pe Antena 1 şi AntenaPLAY 14:07 Christopher Braun s-a înţeles cu Rapid. Câţi bani va încasa, în Giuleşti, fundaşul care pleacă de la CFR Cluj 13:16 NEWS ALERT16 jucători, OUT de la CSA Steaua! Anunţul oficial al roş-albaştrilor 12:55 EXCLUSIVReacţia lui Denis Alibec, după revenirea lui Ianis Hagi la naţionala României. Kosovo – România, 16 iunie, 21:45, pe Antena 1
EMISIUNI
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Eduard Novak, la AS.ro LIVE