Xavi a oferit prima reacție după El Clasico, Real Madrid – Barcelona 3-1. Antrenorul catalanilor a fost dărâmat la finalul partidei de pe Santiago Bernabeu.
Catalanii încă nu au trecut peste șocul remizei 3-3 cu Inter, care a eliminat-o în proporție de 99% din Champions League. Xavi a dezvăluit că echipa sa e cu moralul la pământ.
Xavi, prima reacție după înfrângerea din El Clasico, Real Madrid – Barcelona 3-1
„Sentimentul pe care îl am este că suntem într-o dinamică negativă, că nu ne iese nimic. Ăsta e fotbalul. Sunt trei puncte, nenorocirea s-a întâmplat miercuri, astăzi am pierdut doar trei puncte. Madridul s-a apărat foarte bine. Parcă nouă nu ne iese nimic.
Sentimentul este foarte rău. Suntem într-o dinamică proastă. Eram într-o formă bună în campionat, am vorbit cu jucătorii de faptul că trebuie să-i blocăm pe contraatac și la prima ocazie ne-au prins și ne-au dat gol. Suntem în construcție și trebuie să fim mai competitivi.
Meciul din Liga Campionilor a cântărit mult. Am dominat, am avut momentele noastre, dar când ești ezitant pe Bernabéu asta se întâmplă„, a spus Xavi, pentru DAZN, citat de marca.com.
Sergi Roberto: „E păcat!”
Și fundașul Sergi Roberto e dezamăgit după El Clasico. Jucătorul Barcelonei e sigur că echipa sa putea să plece neînvinsă de pe Bernabeu.
„Cred că este important să fim puternici în ambele zone. Este păcat, am avut posesia balonului și puteam să ne creăm ocazii. Este păcat! Când devenisem mai buni și puteam să forțăm egalul, s-a acordat acel penalty împotriva noastră”, a spus și Sergi Roberto.
O nouă victorie „galatică” în El Clasico
Real Madrid a condus cu 2-0 în El Clasico, după golurile lui Karim Benzema și Fede Valverde. Francezul a înscris în minutul 12, după ce Vinicius a fost lansat pe contraatac de Toni Kroos. Valverde a marcat cu un șut de la marginea careului care nu i-a lăsat vreo șansă lui ter Stegen.
Barcelona a redus din diferență pe final, în minutul 84, prin Ferran Torres, care a înscris poarta goală după o cursă excelentă a lui Ansu Fati. Bucuria catalanilor nu a durat însă mult. Rodryo a închis tabela în prelungirile meciului, din penalty.
În urma succesului din El Clasico, Real Madrid a urcat pe primul loc în La Liga, la trei puncte de rivala Barcelona, care a coborât pe poziția secundă.
Cum arată clasamentul în La Liga
1. Real Madrid, 25 de puncte, 9 meciuri
2. Barcelona, 22 de puncte, 9 meciuri
3. Atletico Madrid, 19 puncte, 9 meciuri
4. Real Sociedad, 19 puncte, 9 meciuri
5. Athletico Bilbao, 17 puncte, 9 meciuri
6. Betis, 16 puncte, 8 meciuri
- Xavi, la pământ după înfrângerea din El Clasico
- Reacție dură după Real Madrid – Barcelona 3-1
- Deportivo La Coruna - Real Madrid e live în AntenaPLAY, pe 12 august, de la ora 22:00
- Europe Smash - Sweden 2026 e live în AntenaPLAY în perioada 8-18 august
- Hansi Flick nu are milă! Șase jucători, out de la antrenament și liberi să plece de la Barcelona
- Jose Mourinho nu stă la discuţii! Ce se întâmplă cu Tchouameni şi Valverde după bătaia de la Real Madrid
- Barcelona îi poate da o lovitură uriaşă lui Cristi Chivu. Starul lui Inter, dorit pe Camp Nou
- PSG a făcut ofertă pentru Ferran Torres şi Barcelona a luat decizia. Anunţul momentului în Spania
- Ce numere vor purta noii jucători de la Real Madrid. Transferuri stelare pentru Jose Mourinho

































