Comparat cu Lionel Messi, Lamine Yamal a dat un răspuns neașteptat când a fost întrebat cine este idolul lui

Alexandra Costea Publicat: 23 octombrie 2024, 13:04

Comentarii
Comparat cu Lionel Messi, Lamine Yamal a dat un răspuns neașteptat când a fost întrebat cine este idolul lui

Lamine Yamal a marcat primul său gol în Champions League, în duelul dintre Monaco şi Barcelona - Profimedia

Comparat cu Lionel Messi Lamine Yamal a dat un răspuns neașteptat când a fost întrebat cine este idolul lui. Fotbalistul a reușit la doar 17 ani să ajungă titular atât la FC Barcelona, cât și în naționala Spaniei. Totodată, atacantul de bandă dreapta a fost nominalizat la trofeul Golden Boy 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tânărul în vârstă de 17 ani este comparat adesea cu Leo Messi, datorită paselor, driblingului şi șuturilor sale cu piciorul stâng. Yamal centrează cu piciorul stâng, cu efect, la colțul lung, asemenea fostului star al Barcelonei. Având în vedere asemănările dintre el şi argentinian, toată lumea s-a așteptat ca Messi să fie idolul fenomenului spaniol.

Comparat cu Lionel Messi, Lamine Yamal a dat un răspuns neașteptat când a fost întrebat cine este idolul lui

În urmă cu puțin timp, Lamine Yamal care a doar 17 ani este campion european cu Spania, a răspuns la întrebarea care se află pe buzele tuturor: “Cine e idolul tău din fotbal?”. Răspunsul pe care l-a dat în interviul interviu pentru La Liga TV a luat prin surprindere pe toată lumea. Se pare că încă de când era un copil, Yamal l-a admirat pe Neymar.

“Idolul meu în copilărie a fost Neymar. Chiar dacă Messi a fost cel mai bun, am iubit felul în care juca Neymar și cum era el”, a mărturisit Yamal.

De asemenea, şi luna trecută, Lamine Yamal a vorbit despre Neymar într-un interviu pentru revista franceză France Football.

Reclamă
Reclamă

“Țin minte că Neymar era la Santos, iar Messi, David Villa și Pedro la Barca. Astea au fost primele imagini pe care le-am văzut în fotbal. Sunt primele lucruri pe care mi le amintesc de când eram mic.

După școală, ne strângeam la un prieten acasă pentru că el avea calculator și punea clipuri cu Neymar. Stăteam toată după-amiaza acolo, să ne uităm”, a mărturisit fotbalistul în vârstă de 17 ani, pentru revista care acordă Balonul de Aur.

Idolul lui Lamine Yamal joacă în prezent la Al-Hilal, după ce a fost transferat în august 2023 de la PSG, în schimbul a 90 de milioane de euro. Neymar a revenit pe teren după un an de la accidentarea pe care a suferit-o la ligamentul încrucișat și menisc. Meciurie formaţiei Al-Hilal sunt transms în exclusivitate pe AntenaPLAY.

Reclamă

Lamine Yamal s-a accidentat la echipa naţională a Spaniei. Primul verdict din partea medicilor

Atacantul spaniol Lamine Yamal s-a accidentat în meciul de sâmbătă, 12 octombrie, de la Murcia. Atunci, starul catalanilor a părăsit cantonamentul, revenind la Barcelona, a anunţat duminică Federaţia Spaniolă de Fotbal.

„Lamine Yamal a făcut un RMN în această dimineaţă, la Madrid, pentru a evalua disconfortul pe care l-a semnalat după meciul cu echipa Danemarcei. Examinările nu au depistat nicio leziune structurală, iar serviciile medicale ale Federaţiei confirmă că problemele jucătorului au apărut din cauza unei suprasolicitări. Pentru a acorda prioritate sănătăţii lui Lamine şi pentru a evita orice risc de accidentare, s-a decis ca Lamine Yamal să nu fie convocat pentru meciul cu Serbia”, scrie în comunicatul federaţiei, potrivit news.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:53

Ce au făcut Daniel Pancu şi Cristiano Bergodi când s-au văzut. Imaginile care nu au fost surprinse la tv

21:51

“Perla” lui CFR a marcat cel mai rapid gol din acest sezon. Când a “oprit” cronometrul în derby-ul cu “U” Cluj

21:40

FotoCadre fabuloase din Universitatea Cluj – CFR! Suporterii au făcut spectacol în derby-ul Ardealului

21:21

LIVE TEXTU Cluj – CFR Cluj 1-1. Derby “de foc” în Ardeal. Se joacă de la o poartă la alta

21:14

VideoJurnal Antena Sport | Mândru de prietenul Kimi

21:13

Mihai Stoica a explicat cât de grave sunt accidentările lui Chiricheș și Graovac, după FCSB – Metaloglobus

1 Decizia luată de UEFA în privinţa lui Istvan Kovacs, după gafa uriaşă din Rapid – Dinamo 3-2 2 Ce surpriză! El este noul antrenor al Oţelului Galaţi! Va semna azi 3 Ce variante are conducerea Oțelului pentru înlocuirea lui Laszlo Balint. Doi antrenori pe lista gălățenilor 4 Suspendare uriașă pentru Istvan Kovacs. Ce i se pregătește arbitrului, după gafa din Rapid – Dinamo 5 VideoAtacantul pe care Craiova i l-a “suflat” lui Gigi Becali a deschis scorul în meciul cu echipa lui Ianis Stoica! 6 VIDEOKimi Antonelli câștigă în premieră o cursă în F1, după o prestație magistrală în China. O nouă “dublă” Mercedes
Citește și