A murit Nicolae Bara! Fostul patron de la UTA Arad avea 67 de ani și locuia de ceva vreme în Austria, la Viena. El a investit la clubul arădean în perioada 2006-2008. Ca om de afaceri, Bara a fost acționar principal al grupului Frigotehnica. Nicolae Bara declarase recent că și-ar dori să revină la echipa sa de suflet, UTA.
Nicolae Bara s-a stins din viață pe 20 martie, la vârsta de 67 de ani, la domiciliul său din Viena.
A murit Nicolae Bara! Fostul patron de la UTA Arad avea 67 de ani
El a fost investitor la UTA Arad între 2006 și 2008, perioadă în care a ajutat financiar clubul cu aproximativ 6 milioane de euro.
După ce a vândut firma Frigotehnica, Nicolae Bara s-a mutat în Viena.
În momentul în care a plecat de la cârma celor de la UTA Arad, în urmă cu 15 ani, Nicolae Bara a cedat drepturile federative ale echipei (siglă, nume și culori) asociației Suporter Club UTA. Entitatea respectivă are drept scop promovarea și protejarea simbolurilor echipei din Arad.
Nicolae Bara voia să revină la UTA Arad
În februarie 2023, Bara dezvăluia că se gândește serios să revină la UTA Arad, pentru a fi „liantul” între actualii investitori.
„Am avut o discuție onestă, mi s-a confirmat că situația financiară e stabilă. Pot fi eu liantul”, a spus Nicolae Bara, pentru gsp.ro.
Nicolae Bara a avut o scurtă aventură și în politică. Omul de afaceri a fost membru în Parlamentul României, în legislatura 2004-2008.
„Drumurile și acțiunile noastre au fost mereu purtate de gândul cel bun, de azi înainte rămâne doar amintirea vremurilor prin care am trecut împreună! Drum lin spre eternitate, prieten bun”, a fost mesajul transmis de Traian Constantin Igaș, fostul partener de afaceri al lui Nicolae Bara.
- A murit Nicolae Bara! Fostul patron de la UTA Arad avea 67 de ani
- Cele mai tari momente de la Campionatul Mondial sunt în AntenaPLAY
- Marele Premiu al Ungariei se vede în Universul Antena în weekend-ul 24-26 iulie
- Când semnează Denis Drăguş cu FCSB? Anunţul venit din Turcia
- Petrolul – Dinamo 1-0. Început ratat pentru Nuno Campos. Martins a dat unicul gol din penalty, Soro a ratat ocazia campionatului.
- U Cluj – Farul 2-1. Alibek câștigă duelul cu Alibec. Gazdele câștigă la limită, Farul a fost aproape să egaleze de la 0-2
- Daniel Pancu, prima reacție după ce Rareș Ilie a refuzat-o pe Rapid: „L-am dorit foarte mult!”
- Mihai Stoica, val de laude pentru Juri Cisotti: „Poate juca fundaș central!”


































