CFR Cluj tocmai a anunţat oficial un nou transfer. Asta cu două zile înaintea debutului în turul 1 preliminar din Europa League. Echipa lui Dan Petrescu a anunţat transferul unui jucător de la Juventus Torino care are dublă cetăţenie.
Echipa lui Dan Petrescu l-a prezentat oficial pe Lorenzo Biliboc, jucătorul de 18 ani care aparţinea de Juventus. Atacantul, care are dublă cetățenie, româno-italiană, a evoluat pentru naționala U17 a „tricolorilor”. Este considerat unul dintre cei mai talentați fotbaliști ai generației 2006.
Jucător de naţională pentru Dan Petrescu
Cei de la CFR Cluj tocmai l-au prezentat oficial pe jucătorul în vârstă de 18 ani. „Bun venit, Lorenzo Biliboc! CFR 1907 Cluj și Juventus Torino au ajuns la un acord pentru transferul tânărului jucător de bandă, Lorenzo Biliboc, la formația noastră!
Fotbalistul în vârstă de doar 18 ani a crescut în academia celor de la Juventus Torino, unde a evoluat constant la categorii superioare de vârstă.
Sezonul precedent a fost un jucător important pentru Juve Primavera, având evoluții apreciate atât în campionat, cât și în UEFA Youth League, competiții în care a marcat goluri importante pentru formația bianconero. Datorită prestațiilor apreciate, Lorenzo a făcut pasul spre echipa de seniori, fiind antrenat de Igor Tudor.
La nivel internațional, Lorenzo a reprezentat România U17, fiind considerat unul dintre cei mai talentați jucători ai generației sale.
Îi dorim mult succes și cât mai multe reușite alături de clubul nostru!”, a anunțat CFR Cluj, pe Facebook.

Dan Petrescu, elogii pentru transferurile FCSB-ului!
Dan Petrescu a mărturisit că nu îi cunoaşte pe jucătorii aduşi în această vară la CFR Cluj, cu excepţia lui Muhar. În privinţa lui Muhar, Neluţu Varga a câştigat duelul cu Gigi Becali. Patronul FCSB-ului îl dorea şi el pe mijlocaşul croat.
“(n.r: Multe transferuri bune, atacaţi serios obiectivul de a atinge grupa principală în Europa League) De transferuri aş vrea să vorbesc doar de Muhar, care e o certitudine pentru că a mai fost aici, a jucat la un nivel şi îl cunosc foarte bine. Pe ceilalţi jucători nu îi cunosc, decât din cantonament. Niciunul nu e o certitudine. Nu ştim ce va fi.
De exemplu, dacă FCSB l-a luat pe Alibec, a fost golgheterul României, joacă la naţională… Dennis Politic, a demonstrat sezonul trecut. La fel, Graovac îl cunosc foarte bine, e o pierdere mare pentru noi, pentru mine, mai ales, pentru că putea să joace pe mai multe posturi. Ceilalţi jucători pe care i-am luat sper să facă treabă, aşa cum au făcut sezonul trecut Korenica, Nkololo, Kamara, care au făcut un campionat extraordinar”, a spus Dan Petrescu la conferinţa de presă organizată înaintea Supercupei României.
- Gigi Becali l-a dorit pe Ianis Hagi la FCSB! Mesajul clar al internaţionalului român
- Mirel Rădoi, cinci schimbări în echipa de start pentru derby-ul FCSB – Universitatea Craiova. Pe cine va miza antrenorul
- Ioan Ovidiu Sabău pleacă de la U Cluj. Antrenorul favorit să-i ia locul pe banca clujenilor
- Marius Şumudică a numit marea schimbare produsă la Rapid, după ce echipa a ajuns pe primul loc: “Faţă de anul trecut…”
- Surpriza pregătită de Gigi Becali pentru primul 11 al FCSB-ului în derby-ul cu Craiova. Ce se întâmplă cu Adrian Şut