Închide meniul

Adrian Mutu, supărat pe Edi Iordănescu: „Meritau să fie convocați mai mulți jucători de la Rapid!”. Ce a spus despre „eroul” Kevin Luckassen

Cosmin Cioboată Publicat: 18 septembrie 2022, 0:23

Reclamă
Adrian Mutu, supărat pe Edi Iordănescu: „Meritau să fie convocați mai mulți jucători de la Rapid!. Ce a spus despre „eroul Kevin Luckassen

Adrian Mutu, în timpul unui meci disputat de Rapid / Hepta

Adrian Mutu este supărat pe Edi Iordănescu pentru că nu a convocat mai mulți jucători de la Rapid la națională pentru „dubla” cu Finlanda și Bosnia, din Liga Națiunilor. Giuleștenii au un singur fotbalist chemat la prima reprezentativă: portarul Horațiu Moldovan.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meciul cu Finlanda, de vineri, 23 septembrie, de la ora 21:45 e în direct pe Antena1 şi AntenaPLAY.

Adrian Mutu, supărat pe Edi Iordănescu: „Meritau să fie convocați mai mulți jucători de la Rapid!”

După victoria dramatică cu CS Mioveni, scor 2-1, Mutu a reamintit că Rapid este echipa din Liga 1 cu cele mai puține goluri primite (6).

Antrenorul giuleștenilor a vorbit și despre Kevin Luckassen, atacantul care a marcat golul victoriei în această seară, la debutul pentru Rapid. De asemenea, Adrian Mutu i-a făcut și o scurtă caracterizare căpitanului Cristi Săpunaru, care s-a aflat în prim-plan în ultima vreme după scandalul uriaș din etapa precedentă.

„A fost o victorie frumoasă pentru că a fost muncită, așa cum anticipam înainte de meci, cu o echipă care s-a apărat și a încercat să joace pe contraatac. Eu cred că dacă se valida acel gol (n.r. – al lui Jayson Papeau), altfel decurgea meciul.

Reclamă
Reclamă

Important e că am câștigat, suntem pe primul loc, la egalitate cu Farul. Mă bucur că avem 8 victorii, cele mai multe din campionat, și asta e important pentru noi. E bine, mă bucur că echipa a avut reacție după golul primit și că băieții au atacat 90 de minute. Și mă bucur că începem să învățăm să câștigăm astfel de meciuri, cu echipe care se apără. Înseamnă că și calitatea jucătorilor și-a spus cuvântul.

(N.r. – Te așteptai de la Luckassen să-și pună amprenta?) Mă așteptam. Chiar dacă nu e la 100%, i-am și spus că după o săptămână de antrenament o să joace doar câteva minute, să simtă cum e atmosfera în Giulești și să simtă spiritul nostru. Astăzi am fost nevoit să îi ofer mai multe minute decât voiam inițial și a ieșit bine. A dat gol și băieții merită felicitați.

Cristi e căpitanul nostru, știe ce înseamnă spiritul Rapidului. Încet, încet le insuflă acest spirit tuturor jucătorilor, și celor veniți recent.

Reclamă

Sper ca Horațiu Moldovan să primească minute la națională, indiferent de meciul în care va fi folosit (n.r. – cu Finlanda sau Bosnia). Normal că mi-ar fi plăcut și cred că ar fi meritat și alți jucători de la Rapid să fie convocați. Suntem echipa cu cele mai puține goluri primite din Liga 1. Cred că meritam mai mulți jucători la națională”, a spus Adrian Mutu, pentru Digisport.

Cristi Săpunaru, o nouă ieșire nervoasă după Rapid – CS Mioveni 2-1

Cristi Săpunaru a avut o nouă ieșire nervoasă. Căpitanul Rapidului a răbufnit după victoria cu CS Mioveni, scor 2-1. A criticat și selecția lui Edi Iordănescu la echipa națională.

Săpunaru s-a enervat după ce în spațiul public s-a scris că ar petrecut până în zorii dimineții chiar înainte de meciul cu CS Mioveni. Jucătorul de 38 de ani a negat vehement informațiile.

S-a încheiat discuția cu ce s-a întâmplat la Craiova. Vreau să adaug că s-a scris că am petrecut până la cinci dimineața la ziua lui Gigi Corsicanu. Eu am stat până la 23:30. Cine a scris articolul, îi dau numărul soției, să o întrebe pe ea la ce oră am ajuns acasă. Este o bătaie de joc!”, a spus Săpunaru, conform digisport.ro. 

Săpunaru a criticat și selecția lui Edi Iordănescu de la echipa națională. Veteranul rapidist crede că ar fi trebuit să fie chemați la lot mai mulți fotbaliști din Giulești.

„Ca suporter iubesc echipa națională, doar că cred că meritau și alți jucători la națională. Inclusiv de la națională. Nu am nimic cu Edi, e prietenul meu. (n.r. – Gabi Tamaș merită la națională?) Pe loc e Petrolul? Pe loc de play-off, de când a venit el s-a schimbat totul în bine, nu trebuie să mai răspund”, a mai spus Cristi Săpunaru.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:02

Oțelul – Unirea Slobozia (17:00) și UTA – Sepsi (20:00) LIVE SCORE. Continuă lupta în play-out-ul Ligii 1

12:43

Farul Constanţa nu a primit licenţa pentru Europa dintr-un motiv incredibil! Gică Popescu: „Exces de zel”

12:36

„Nu vreau să stau numai la Liga 2” Daniel Oprița poate pleca de la Steaua! Condiția pusă pentru a rămâne la echipă

12:27

VideoTop 10 dunkuri din sezonul regulat 2024-2025 din NBA

11:31

Elias Charalambous, fără Daniel Bîrligea în FCSB – CFR Cluj! Reacţia antrenorului roş-albaştrilor

11:31

Elias Charalambous a crezut că Manchester United a câştigat 5-4 la penalty-uri. „Am adormit şi am văzut pe telefon”

1 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?” 2 „Se vede că nu-l mai avem pe el”. Thibaut Courtois, reacţie fermă după ce Real Madrid a fost eliminată din Champions League 3 UPDATEBilbao – Rangers 2-0. Ianis Hagi, OUT din Europa League. Manchester United – Lyon 5-4! Rezultatele 4 Manchester United – Lyon 5-4! Echipa lui Amorim e în semifinale după un meci absolut „nebun”! 5 Daniel Pancu, verdict în lupta la titlu înainte de FCSB – CFR Cluj: „E cam terminată” 6 „Pur și simplu s-a aruncat” Dezvăluiri cutremurătoare despre moartea lui Aaron Boupendza: „Lua nişte plicuri”
Citește și