Alex Chipciu a avut prima reacție după ce a ajuns la 300 de meciuri jucate în Liga 1. Mijlocașul de 35 de ani a fost integralist în meciul UTA – U Cluj, scor 0-0, din etapa a 3-a a noului sezon.
Pentru Chipciu a fost un meci special. Căpitanul “Șepcilor Roșii” a atins o bornă spectaculoasă. Veteranul lui Ioan Ovidiu Sabău a fost surprins de performanța reușită.
Alex Chipciu, prima reacție după ce a ajuns la 300 de meciuri în Liga 1
Campion de șase ori în Liga 1 (n.r. câte trei titluri cu FCSB și CFR Cluj) a avut și un sfat pentru tinerii jucători din campionatul României.
“Am debutat în urmă cu 14 ani. Sincer, nu știam asta cu 300 de meciuri în Liga 1. Chiar mă gândeam că sunt bătrân, atâta uzură… Acum aș vrea să fiu iar la 17-18 ani, mă gândesc că sunt la final de carieră.
Trăiește fiecare meci (n.r. sfatul pentru tinerii jucătorii). Acum cred că am ajuns la un moment în care trăiesc la maximum și se vede și când mă enervez“, a declarat Alex Chipciu la digisport.ro.
Antrenorul lui U Cluj l-a felicitat pe Chipciu pentru borna remarcabilă atinsă.
“El știe cât de mult îl apreciez, cât de important este pentru noi. Este un lider în teren, în afara terenului. Echipele au nevoie de astfel de jucători, așa cum este și Dan Nistor. Este un grup frumos, iar acesta este întreținut atunci când ai rezultate. Cred că putem arăta mai mult decât am făcut-o în această seară“, a declarat Ioan Ovidiu Sabău.
UTA Arad – Universitatea Cluj 0-0
Formaţia UTA Arad a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, luni, în compania echipei Universitatea Cluj, în etapa a treia a Superligii.
Au evoluat următoarele echipe:
UTA Arad: D. Iliev – Râpă, Conte, Benga, Trif – V. Costache (Cîmpanu – 46), C. Mihai (Halaf – 81), Van Durmen – Fabry (David – 69), Ezekiel (Pedro -69), Omondi. Antrenor: Mircea Rednic
Universitatea Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu (Simion – 62), Bic – Raţă (Codrea – 62), Nistor (Oancea – 73), Tchassem (Thiam -62) – Blănuţă (Sfait – 81). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
Cartonaşe galbene: Chipciu (75), Masoero (84)
Arbitri: Istvan Kovacs – George Florin Neacşu, Marius Badea – George Cătălin Roman
Camera VAR: Iulian Călin, Tunyogi Ferencz
Observator: Ioan Onicaş.
- Adrian Şut, reacţie surprinzătoare după FCSB – Bologna 1-2: “Dacă am juca aşa în campionat, am fi greu de oprit”
- Ajutor pentru CFR Cluj. Iuliu Mureșan anunță că 500.000 de euro au intrat în posesia clubului
- Mihai Stoica anunță revenirea jucătorului simpatizat de Gigi Becali: „Și-a ridicat capul din pământ!”
- UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul
- „Cine mi-a mărit salariul?” Zeljko Kopic, adevărul despre noul contract cu Dinamo
































